Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Funkcjonariusze Służby Więziennej w akcji „Nasza krew – nasza Ojczyzna”

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Sztumie oraz Oddziału Zewnętrznego w Malborku wzięli udział w 11 edycji akcji honorowego oddawania krwi pod hasłem „Nasza krew – nasza Ojczyzna”. W sumie przekazali ponad 20 litrów bezcennego leku.

Funkcjonariusze SW z Malborka i Sztumu oddali ponad 20 litrów krwi

Akcja „Nasza krew – nasza Ojczyzna” prowadzona była w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, Policji, Służby Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej, a także innych instytucjach i organizacjach oraz w punktach krwiodawstwa. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli ministrowie spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, zdrowia oraz szef KAS.

Tegoroczna zbiórka, której organizatorem był komendant główny Straży Granicznej, trwała od 24 października do 23 grudnia. Tradycyjnie włączyli się w nią funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Sztumie oraz jego Oddziału Zewnętrznego w Malborku.

- Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa. Funkcjonariusze SW dbają o praworządność i bezpieczeństwo obywateli i są gotowi nieść pomoc innym ludziom, a oddanie krwi jest jednym z największych dowodów ludzkiej miłości i szacunku dla drugiego człowieka. Bezinteresowne, honorowe oddawanie krwi jest wpisane w etos funkcjonariusza publicznego – podkreśla kpt. Sławomir Sidorowicz, rzecznik prasowy ZK w Sztumie.

W 11 edycji akcji „Nasza krew – nasza Ojczyzna” wzięło udział 45 funkcjonariuszy z Malborka i Sztumu, oddając w niespełna dwa miesiące łącznie 20 litrów i 250 ml bezcennego leku. Warto przypomnieć, że w obu jednostkach penitencjarnych od lat prężnie działają kluby honorowych dawców krwi zrzeszające więzienników.

Dlaczego Oddział Zewnętrzny w Malborku?

Przypomnijmy, że ponad rok temu Zakład Karny w Malborku przestał funkcjonować jako samodzielna jednostka penitencjarna i stał się oddziałem zewnętrznym działającym w strukturach Zakładu Karnego w Sztumie. Miało to związek z sukcesywnie wdrażaną reorganizacją w Służbie Więziennej, która zakłada, że małe więzienia mają być albo likwidowane, albo przekształcane w oddziały zewnętrzne większych jednostek penitencjarnych. W więzieniu w Malborku może przebywać 252 osadzonych, a w Sztumie - ponad 1000.

Zgodnie z zarządzeniem ministra sprawiedliwości, z dniem 1 grudnia 2021 r. mienie ruchome ZK w Malborku stało się mieniem ZK w Sztumie, a dokumentacja finansowo-księgowa oraz dokumentacja dotycząca spraw pracowniczych i funkcjonariuszy została przejęta przez dyrektora sztumskiej jednostki.

Malborskie więzienie pozostaje jednostką penitencjarną typu zamkniętego przeznaczoną dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy, z oddziałem aresztu śledczego dla mężczyzn i zakładu karnego karnego typu zamkniętego dla młodocianych.

CZYTAJ TEŻ: Nowy kontrahent będzie współpracował z Oddziałem Zewnętrznym w Malborku

Malbork. Przemyt narkotyków i telefonów do więzienia zakończ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto