Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork-Gdynia. Terytorialsi z naszego batalionu szkolili się w zatrzymywaniu i kontroli pojazdów

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udział w posterunkach blokadowych i punktach kontrolnych oraz patrole wskazanego sektora - tego uczyli się terytorialsi z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku podczas szkolenia na gdyńskim lotnisku.

Szkolenie specjalistyczne odbyło się na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Uczestniczyli w nim żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z batalionów w Malborku, Słupsku i kompanii w Gdyni.

Jednym z elementów treningu było zatrzymanie i kontrola pojazdu.

- Dwunastoosobową sekcję podzielono na trzy zespoły, które kolejno przystępowały do realizacji tego ćwiczenia. Zadanie polegało na rozpoznaniu pojazdu, który wjechał do kontrolowanej strefy, a następnie na zatrzymaniu go, sprawdzeniu, czy wewnątrz nie ma pasażerów lub niebezpiecznego ładunku, i zatrzymaniu kierowcy tego pojazdu – wyjaśnia por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 PBOT.

W czasie pokoju misją terytorialsów jest wspieranie lokalnych społeczności w związku z różnego rodzaju zagrożeniami. Ostatnie szkolenie zostało przeprowadzone pod kątem działań, na jakie żołnierz musi być przygotowany podczas konfliktu zbrojnego.

Na kontrolowanie przydzielonego obszaru składa się udział w posterunkach blokadowych, punktach kontrolnych, patrole wskazanego sektora pod kątem ujawniania i zatrzymywania osób stwarzających potencjalne zagrożenie lub takich, które nie powinny się tam znaleźć – tłumaczy por. Tomasz Klucznik.

Takie ćwiczenia są obowiązkowym punktem programu szkolenia terytorialsa i stanowią jeden z wymogów do uzyskania statusu „combat ready”, który poświadcza pełną gotowość bojową żołnierza-ochotnika.

Przypomnijmy, że szkolenie terytorialsa jest podzielone na trzy etapy. W pierwszym roku w ramach szkolenia podstawowego żołnierz zdobywa najważniejsze umiejętności (obsługa broni, zasady strzelania, pierwsza pomoc medyczna, taktyka, topografia itp.); w drugim roku odbywa się szkolenie specjalistyczne mające na celu doskonalenie umiejętności w przydzielonej mu specjalności, np. sapera, medyka, radiooperatora itp.; w trzecim roku czas na szkolenie zgrywające poszczególne pododdziały, aby mogły sprawnie ze sobą współpracować.

Po tym czasie następuje ocena wyszkolenia żołnierza i uzyskuje on pełną gotowość bojową – podsumowuje por. Tomasz Klucznik.

Wojska Obrony Terytorialnej to służba ochotnicza skierowana do obywateli polskich w wieku od 18 do 60 lat w korpusie szeregowych i do 63 lat dla podoficerów i oficerów. W całym kraju są już 32 tysiące terytorialsów. Prawie 20 proc. stanu osobowego stanowią kobiety, a 32 proc. żołnierzy ma wykształcenie wyższe.

To jedyny rodzaj sił zbrojnych, który pozwala na łączenie pracy zawodowej, życia prywatnego ze służbą wojskową. Terytorialsami mogą zostać uczniowie, studenci, pracownicy firm, instytucji, osoby bezrobotne. Jeżeli chcesz dołączyć do WOT, możesz skontaktować się z rekruterem. Więcej informacji TUTAJ. Można też zgłosić się bezpośrednio do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku, przy pl. 3 Maja 4.

Malbork. Piknik wojskowy w centrum miasta. Pokaz sprzętu mil...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto