Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Groby Pańskie w kościołach naszego powiatu na Wielkanoc 2022. Nie brakuje akcentów solidarności z Ukrainą

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Jedną z tradycji poprzedzających święta Wielkanocy jest przygotowywanie przez parafian Grobów Pańskich będących przedstawieniem Chrystusa zmarłego, ale pokonującego śmierć. Zobaczcie, jak w tym roku prezentują się symboliczne groby w kościołach w Malborku.

Adoracja Grobów Pańskich jest zwyczajem pochodzącym z Palestyny, który do Polski trafił w XVI wieku. Grób Pański jest miejscem, które symbolizuje grób Chrystusa. Wystawia się w nim Najświętszy Sakrament, adorowany do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.

Przesłanie Chrystusa umierającego na krzyżu za ludzi jest wiecznie żywe. Księża przypominali o tym również podczas święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Symboliczny Grób Pański również ma o tym przypominać. Często w tych kościelnych instalacjach pojawią się wątki bardzo aktualne. W 2021 roku, gdy cały świat walczył z pandemią koronawirusa, w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy można było zobaczyć symboliczny grób w postaci sali szpitalnej, gdzie Jezus leżał jak pacjent na łóżku i pod kroplówką.

Wielkanoc roku 2022 minie w cieniu wojny w Ukrainie. O tym, że Rosjanie wciąż bombardują tam miasta, że mordują jak opętani tysiące niewinnych ludzi, w tym dzieci – przypomina Grób Pański w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku. W jednej części jest piękny, ukwiecony, panuje spokój i porządek; po lewej całkowite przeciwieństwo – chaos, zburzony dom, rozrzucone buty, także bucik małego dziecka. Wśród gruzów również pluszowy miś...

Podczas sobotniego święcenia pokarmów nie mogło zabraknąć modlitwy również o pokój w Ukrainie. Jak wiadomo, wiele osób, głównie kobiety z dziećmi, uciekły do Polski i zamieszkały również w powiecie malborskim. W Malborku jednym z miejsc, gdzie przebywa ich najwięcej, jest dom parafialny zgromadzenia orionistów w parafii Zesłania Ducha Świętego na Piaskach. Przez orionistów prowadzona jest również parafia św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście; jej proboszcz, ks. Robert Branicki napisał do wiernych, dlaczego w tym roku Grób Pański jest skromniejszy.

Rokrocznie podczas nabożeństw pasyjnych zbieraliśmy ofiary na kwiaty i dekorację Grobu Pańskiego. Jednak w tym roku Boży Grób w naszym kościele jest skromny. Ofiary składane podczas nabożeństw wielkopostnych przeznaczyliśmy na utrzymanie uchodźców z Ukrainy przebywających w naszym Domu Zakonnym. Chciałbym, żebyśmy patrząc w tym roku na wymowny Grób Chrystusa mieli świadomość, że Jego nagość okryła Uchodźców. Ta zmiana nie wynika z naszego braku miłości do ZMARŁEGO Jezusa w Bożym Grobie. Wynika ona z naszej miłości do Jezusa ŻYJĄCEGO w Uchodźcy. Jezus powiedział: „Byłem nagi – a przyodzialiście mnie. Byłem przybyszem (z greckiego dosłownie uchodźcą), a przyjęliście mnie. Wszystko, co uczyniliście jednemu z braci najmniejszych – Mnieście uczynili" - mogą przeczytać parafianie na tabliczce umieszczonej obok Grobu Pańskiego.

Na zdjęciach w galerii powyżej można zobaczyć symboliczne groby ze wszystkich malborskich kościołów. Ale są też ciemnice przygotowywane na pamiątkę uwięzienia Chrystusa.

Malbork. Grób Pański jak szpital, Jezus jak pacjent. Tak par...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto