18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Groźny czad oczami dzieci i młodzieży. Podsumowanie konkursu wojewódzkiego

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Autorzy najciekawszych prac plastycznych o śmiertelnie groźnym tlenku węgla odebrali w piątek (14 czerwca) nagrody w malborskim starostwie. W sali konferencyjnej odbyło się wojewódzkie podsumowanie XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego PSP "Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu".

Konkurs na etapie wojewódzkim został zorganizowany przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, przy współudziale służb mundurowych (PSP, policja), Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego w Malborku.

Alina Petruczenko, kierownik Oddziału Planowania Cywilnego w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, powiedziała, że jurorzy mieli wielki problem z wybraniem 20 laureatów, bo prace były tak piękne i ciekawe.

- Zastanawiałam się, jak zwłaszcza małe dzieci mają pokazać, czym jest czad. My wiemy, że to jest cichy zabójca. Jednak trzeba powiedzieć, że prace były przepiękne, dlatego należą się brawa opiekunom - mówiła przedstawicielka Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Obejrzyj prace laureatów konkursu o czadzie

Stanisław Chabel, szef zarządzania kryzysowego w malborskim starostwie, przypomniał o ważnej profilaktycznej roli tego konkursu. - Co roku przez czad w Polsce umiera kilkadziesiąt osób, odchodzą całe rodziny, dlatego profilaktyka jest tak ważna. Apelujmy do administratorów, zarządców budynków, by przeprowadzały okresowe kontrole przewodów kominowych, ciągów wentylacyjnych - mówił Stanisław Chabel.

Z kolei kpt. Tomasz Nowak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Malborku, opowiedział uczestnikom spotkania o "bohaterce" konkursu, czyli czujce tlenku węgla. - To niewielkie urządzenie, a może uratować życie - mówił Tomasz Nowak. Dodał też, że konkurs jest bardzo ważny, ponieważ przyczynia się do kształtowania prawidłowych zachowań od najmłodszych lat.

Czujka wiele nie kosztuje. Życie jest znacznie cenniejsze, dlatego nie powinno się żałować wydatku rzędu kilkudziesięciu złotych. A jest to właściwie jedyne skuteczne narzędzie obrony przed czadem, który zjawia się po cichu, nie czuć go i nie widać.

Oto zwycięzcy i wyróżnieni w poszczególnych grupach wiekowych

5-8 lat:
1. Weronika Tarnowska, 7 lat, Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku; 2. Agata Domaszk, 8 lat, Zespół Szkół w Nożynie (powiat bytowski); 3. Barbara Wyrwicz, 8 lat, Szkoła Podstawowa nr 47 Gdańsk.
Wyróżnienia: Zofia Pacek, 5 lat, MDK Lębork; Jan Zardzewiały, Szkoła Podstawowa nr 6 Kwidzyn.

9-12 lat:
1. Julia Tomczak, 12 lat, Szkoła Podstawowa nr 3 Słupsk; 2. Aleksandra Gołuńska, 11 lat, SP 10 z Oddziałami Integracyjnymi Tczew; 3. Mikołaj Hewelt, 10 lat, SP im. M. Zaruskiego Puck.
Wyróżnienia: Julia Sierocin, 10 lat, SP 8 z Oddziałami Integracyjnymi Sopot; Aleksandra Piotrowicz, 10 lat, Powiatowe Ognisko Artystyczne Lębork.

13-16 lat:
1. Albert Piotrowski-Pawlikowski, 13 lat, Społeczne Gimnazjum Językowe Lębork; 2. Daria Kłosowska, 15 lat, Społeczne Gimnazjum Językowe Lębork; 3. Małgorzata Stanek, 16 lat, Gimnazjum nr 5 w Słupsku.
Wyróżnienia: Natalia Damaszk, 13 lat, Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej (powiat kartuski); Jadwiga Wojtera, 14 lat, Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Kobylnicy.

Szkoły specjalne:
1. Anna Kostuch, 8 lat, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Miechucino (powiat kartuski); 2. Sebastian Piechociński, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Pruszcz Gdański; 3. Elwira Babijak, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku.
Wyróżnienia: Leopold Marszałkowski, SOSW Puck; Krzysztof Lis, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Upośledzonych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto