Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Historia bombowej "Ślicznotki z Memphis", która w czasie II wojny światowej zapuściła się na tyły wroga

Marek Dziedzic
9 czerwca 1943 r. "Ślicznotka z Memphis" w drodze powrotnej do  USA po zakończonych sukcesem 25 misjach powietrznych.
9 czerwca 1943 r. "Ślicznotka z Memphis" w drodze powrotnej do USA po zakończonych sukcesem 25 misjach powietrznych. Fot. US Air Force/www.nationalmuseum.af.mil
"Memphis Belle", czy "Ślicznotka z Memphis" była jedną z maszyn, które dwukrotnie zbombardowały Zakład nr 6 Fabryki Samolotów Focke-Wulf w Królewie Malborskim. Historię samolotu przedstawia malborczyk Marek Dziedzic.

Chociaż Stany Zjednoczone wypowiedziały Niemcom wojnę w grudniu 1941 r., to udany atak na okupowaną przez nazistów Europę nie mógł się odbyć, dopóki nie sparaliżowano potęgi przemysłowej i militarnej wroga. Dlatego pierwszym celem stała się Luftwaffe, jej lotniska i zakłady produkujące samoloty.

Amerykańskie i angielskie siły powietrzne połączyły się w celu rozpoczęcia strategicznej kampanii powietrznej, która ostatecznie rzuciła Luftwaffe na kolana. Kwatera główna tych sił mieściła się w Bushy Park, około 25 km na południowy zachód od Londynu. Dwie bardzo ważne akcje wykonały samoloty 8 Floty Powietrznej USA, które dwukrotnie zbombardowały Zakład nr 6 Fabryki Samolotów Focke-Wulf w Królewie Malborskim.

Jedną z maszyn biorących udział była słynna „Memphis Belle”. To czteromotorowa superforteca B-17 z dziesięcioosobową załogą pod dowództwem kpt. pil. Roberta K. Morgana, który brał udział w 25 misjach na głębokie tyły wroga. Po nich wrócił do Stanów i brał udział w kampanii reklamowej mającej na celu sprzedaż obligacji wojennych.

Na kanwie tych wydarzeń zrealizowano kilka filmów. Pierwszy zatytułowany „Ślicznotka z Memphis powraca” powstał na podstawie taśm odkrytych w podziemiach Archiwum Narodowego USA. W 2017 r. dziewięciu ocalałych weteranów udzieliło wywiadów, które umieszczono w filmie. Jest on hołdem złożonym bohaterskim lotnikom amerykańskim, którzy każdego dnia wyruszali na samobójcze misje, a w walce z Niemcami złożyli ofiarę ze swego młodego życia.

Tytułowa "Ślicznotka" to dziewczyna dowódcy załogi samolotu, Margaret Polk mieszkająca w Memphis. Jej pełnowymiarowy portret został umieszczony na dziobie samolotu. Ten B-17 to jedna z 12 732 maszyn wyprodukowanych w latach 1935-1945. Trzecia część z nich została zestrzelona w akcji. Należały do największych bombowców strategicznych z okresu II wojny światowej.

Interesująca nas maszyna po wojnie trafiła na złomowisko, gdzie za 350 dolarów kupił ją burmistrz miasta Memphis. Niszczała na świeżym powietrzu do 2000 roku, aż grupa entuzjastów przeprowadziła trwającą 12 lat renowację, po której samolot mógł wzbić się w powietrze. Honorowymi pasażerami w czasie lotu w październiku 2013 byli potomkowie - dzieci i wnuki wojennych załóg „Ślicznotki z Memphis”. Samolot obecnie stanowi interesujący eksponat na wystawie w Muzeum Sił Powietrznych USA w Dayton w stanie Ohio.

PS.
Film fabularny pt. "Ślicznotka z Memphis" z 1990 roku będzie można obejrzeć 8.05.2020 o godz. 21.30 w TVP 1. Opowiada o ostatniej misji bojowej załogi bombowca B-17 "Memphis Belle". Zadaniem żołnierzy jest zbombardowanie fabryki zbrojeniowej w Bremie. Miasto słynie z doskonałej obrony przeciwlotniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto