Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Historia miasta na proporczykach z lat 60. i 70. [ZDJĘCIA]. Szkoły, zakłady pracy, rocznice i inne wydarzenia

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Mieszkaniec Malborka pokazał nam swoją kolekcję proporczyków. To pamiątka z czasu pracy zawodowej, ale też kawałek historii miasta przedstawionej w tej formie.

Oglądałem zdjęcia z kronik Szkoły Podstawowej nr 9, lecz nigdzie nie zobaczyłem proporczyków. Ja w latach 1968-1980 pracowałem Fabryce Wentylatorów jako kierowca autokaru. Woziłem różne szkoły, przez te lata uzbierało się kilkadziesiąt proporczyków – napisał do nas pan Jan, mieszkaniec Malborka.

Gdy malborczyk przestał pracować jako kierowca, proporczyki trafiły do garażu. Część podarował harcerzom, reszta wisi jako rodzaj prywatnego archiwum. Wśród nich są m.in. te poświęcone szkołom, ja na 8-lecie i 10-lecie Szkoły Podstawowej nr 9, ale swoje proporczyki miały też SP 8, LO im. Sienkiewicza, Zespół Szkół Zawodowych im. J. Krasickiego czy Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4.

Można z nich dowiedzieć się też, że kiedyś działał w Malborku Dom Kultury Dzieci i Młodzieży (w Ratuszu Staromiejskim). Co do kultury, jeden z proporczyków - wydany w 1075 r. - przypomina o tym, że Gminna Spółdzielnia w Malborku prowadziła Zespół Pieśni i Tańca „Żuławy”, ale w Nowym Stawie.
- Z tym zespołem pojechałem na występy gościnne do NRD, gdzie występowały m.in. grupy z Berlina, Drezna – wspomina pan Jan.

Proporczyk trafił oczywiście do autokaru, wtedy to już był autosan, który zastąpił czeską markę używaną wcześniej przez „wentylatory”.
- W 1974 r. udało nam się zakupić autosana. Wtedy były tylko dwa takie autokary w byłym województwie gdańskim, drugi był w Orbisie w Gdańsku – wspomina malborczyk.

W kolekcji można dojrzeć proporczyki poświęcone malborskim zakładom pracy, np. Zakładom Przemysłu Lniarskiego Makop, Kombinatowi Rolnemu Nogat, oddziałowi rejonowemu ośrodka hodowli zarodowej.

Są też rocznice – te lokalne i krajowe, jak np. 500 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, 700-lecie prawie miejskich 1276-1976 (proporczyk wydany przez Urząd Miejski w Malborku), 50 lat Rometu, 30-lecia PRL (wydany przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Malborku)

Proporczyki były także zamawiane na konkretne imprezy, jak X Powiatowy Zjazd Związku Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej w Malborku (1973); Tydzień Kultury Fizycznej TKKF (27 maja – 3 czerwca 1979 r.), III Sportowa Olimpiady Młodzieży Województwa Elbląskiego, która w dniach 3-6 czerwca 1978 r. odbyła się w Malborku (proporczyk wydany przez komitet organizacyjny); XI etap kolarskiego Wyścigu Przyjaźni w 1972 r. (wydany przez Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w Malborku);

Z proporczyków można się również dowiedzieć, że istniał Urząd Powiatowy w Malborku (a w nim Wydział Oświaty i Wychowania, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki) albo np. Zarząd Powiatowy Związku Młodzieży Socjalistycznej.
W kolekcji pana Jana są też proporczyki klubów sportowych lub taka „perełka” z ogólnym przesłaniem:

„Niech zawsze świeci słońce. Światu pokój – dziecku uśmiech”.

Malbork. Kronika Szkoły Podstawowej nr 9 (odc. 5). Trudne la...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto