Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Honorowi krwiodawcy docenieni przez radnych. Kolejna grupa została uprawniona do darmowych przejazdów autobusami MZK

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Rada Miasta Malborka przyznała prawo do bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją większej grupie honorowych krwiodawców. Jak tłumaczyli zwolennicy tego rozwiązania, może to zachęcić do oddawania nie tylko krwi, bo w czasie pandemii koronawirusa równie ważne jest osocze ozdrowieńców.

Do tej pory z przywileju nieodpłatnych przejazdów autobusami MZK mogli korzystać krwiodawcy dopiero po oddaniu 15 litrów krwi (kobiety) i 18 litrów (mężczyźni). Aż pojawiła się propozycja, by to zmienić.

Wniosek komisja uznała w całości za zasadny. Ale by poczynić dalsze kroki, burmistrz zobowiązał się, że uczyni drugi krok – tłumaczy radny Adam Ilarz, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Malborka.

Tak też się stało, bo na ostatnią sesję przygotowany został projekt uchwały rozszerzający katalog osób, które nie muszą kasować biletów, gdy wsiadają do miejskiego autobusu. Wystarczy jeśli kobieta odda 10 litrów, a mężczyzna – 12 litrów.

Celowo mówimy o tych 12 litrach. Honorowy dawca krwi otrzymuje tytuł zasłużonego dawcy już po oddaniu 6 litrów. Wówczas jest uprawniony do bezpłatnych leków i opieki zdrowotnej poza kolejnością. Gdy odda 12, nie ma żadnych gratyfikacji, więc ta uchwała jest bardzo cenna – podkreśla radny Tadeusz Woźny, który jako lekarz przez lata był mocno związany z malborskim punktem krwiodawstwa.

W czasie trwania pandemii nie bez znaczenia jest nie tylko oddawanie krwi. Sporo mówi się również o osoczu.
- Znajdują się w nim przeciwciała, przez co uznawane jest za lek przeciw COVID. Dlatego zwracam się do mieszkańców z prośbą o oddawanie krwi – mówi Tadeusz Woźny.

Czy bonus w postaci oszczędności na bilecie za przejazd komunikacją faktycznie podziała jako zachęta? Powątpiewa w to radny Dariusz Kowalczyk.

Nie wierzę, że podjęcie uchwały zachęci do oddania krwi. Uważam, że powinniśmy inne działania podjąć, a nie poprzez bezpłatne przejazdy MZK – przyznaje Dariusz Kowalczyk.

Ale ostatecznie Rada Miasta przychyliła się do tej propozycji. Nie oznacza to, że od razu zmienione przepisy wejdą życie. Najpierw uchwała musi zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Zacznie obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływa 14 dni od dnia ogłoszenia.
Aby to prawo zadziałało, uprawnieni, którzy zdecydują się wsiąść do autobusu będą musieli mieć przy sobie ważną legitymację wydaną przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Malborku i dowód osobisty.

Jak podkreślił Tadeusz Woźny, decyzja radnych zapadła w tej samej sali, w której co roku spotykają się dawcy podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa.

W ubiegłym roku ze względu na warunki sanitarne to się nie udało. Chciałbym jednak bardzo podziękować dawcom krwi. W trudnych warunkach, w autobusie, oddali 400 litrów krwi. Ambulans stał w różnych punktach w Malborku, ale również w Starym Polu i Sztumie. W imieniu radnych bardzo za to dziękuję, także wszystkim wolontariuszom PCK, który przyczynili się do zorganizowania tych akcji – mówi Tadeusz Woźny.

Malbork. Rejonowa akademia PCK [ZDJĘCIA]. Odebrali odznaczen...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto