Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Hotel Zbyszko do wyburzenia, a w tym miejscu powstałby nowy obiekt?

Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Jak zabudować uwolniony od fabryki kawałek miasta niemalże w centrum? Czy można rozebrać zabytkowy hotel, choć po wielu przebudowach nie wygląda atrakcyjnie? Nad tym głowią się eksperci.

Przygotowywana zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu centrum dotyczy trzech obszarów: obecnego Pemalu, nieczynnego hotelu Zbyszko i położonego nieopodal miejskiego parkingu przy ul. Kościuszki.

Właścicielom Pemalu zależy, by teren, na którym obecnie jeszcze prowadzona jest produkcja i gdzie pracuje 30-35 osób, zamienić w atrakcyjne miejsce do inwestowania w zabudowę mieszkaniową i usługi, w tym hotelowo-pensjonatowe. Przedstawiciele firmy przedstawili swoje pomysły, na które składa się m.in. osiedle złożone z budynków czterokondygnacyjnych i nawet dwoma kondygnacjami pod ziemią. Zabudowa byłaby dość intensywna, „powierzchnia biologicznie czynna”, czyli wszelka zieleń obecna w tej przestrzeni, miałaby stanowić tam 20 proc.

Natomiast przedsiębiorcy dysponujący Zbyszkiem i sąsiadującą z nim parcelą widzą tam zabudowę mieszkaniowo-usługową, w tym hotelową. Ale chcieliby rozebrać dotychczasowy hotel ze względu na jego zły stan techniczny i w jego miejsce postawić obiekt odpowiadający współczesnym wymogom.

- Hotel to zabytek, znajdujący się w gminnej ewidencji zabytków, więc nie można go przeznaczyć do wyburzenia. Można go z ewidencji wykreślić, ale wymaga to porozumienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków – tłumaczy Maria Kiełb-Stańczuk, architekt-urbanista z Przedsiębiorstwa Projektowo-Realizacyjnego DOM sp. z o.o. ze Starogardu Gdańskiego, która współtworzy projekt zmiany planu.

Urzędnicy uznali, że bardzo istotny w tym jest udział mieszkańców. Stąd pomysł, by ich zaprosić do współtworzenia planu zagospodarowania. Ta niestandardowa procedura, na jaką zdecydował się malborski magistrat, jest możliwa dzięki grantowi z Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych z Torunia. 21 tys. zł pochodzi z programu „Planowanie z mieszkańcami”.

Odbyły się pierwsze konsultacje społeczne połączone ze spacerem po okolicy, ale kto chciałby być na bieżąco z przygotowywanymi zmianami planu i mieć realny wpływ na jego zapisy, może je wziąć udział w następnych spotkaniach konsultacyjnych. Odbędą się 13 września (godz. 14.30-17.30) i 3 października (15.30-18.30) w Szkole Łacińskiej.

W piątkowym (23 sierpnia) papierowym wydaniu "Dziennika Malborskiego" przeczytasz więcej o planach inwestorów, miasta i obawach mieszkańców w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto