18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork i włoska Offagna nawiążą współpracę? Delegacja Malborka była we Włoszech

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum Urzędu Miasta Malborka
Włoska miejscowość Offagna spod Ankony zaproponowała Malborkowi partnerstwo. Pierwszy krok w tym kierunku został już wykonany. Delegacja Malborka przebywała we Włoszech od 24 do 28 lipca. Poniżej relacja z pobytu delegacji Malborka umieszczona na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Średniowieczne tradycje i wdzięczność Polakom za wyzwolenie Ankony i Loreto przez żołnierzy II Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa były głównym powodem zaproszenia przedstawicieli malborskiego samorządu do włoskiego miasteczka Offagna i zaproponowania współpracy partnerskiej przez tamtejszych włodarzy.
Offagna znajduje się w regionie Marche, zwanym również Italią w miniaturze, ponieważ można tu spędzić czas zarówno na adriatyckich plażach, jak i wędrować po górach i wzgórzach oraz odkrywać bogatą kulturę i smaczną kuchnię.
Jest położonym na wzgórzu średniowiecznym miastem-twierdzą, które od początku istnienia uważane było za punkt strategiczny dla celów obronnych. Miasto było też jednym z najważniejszych miejsc podczas Kampanii Adriatyckiej, przeprowadzonej przez wojska gen. Andersa. Walki o wzgórze Monte della Crescia na przedmieściach Offagny należały do jednych z najbardziej krwawych, a pomyślne zakończenie działań pozwoliło na zajęcie Ankony i tym samym odcięcie Niemcom dostępu do amunicji i żywności. W dowód wdzięczności dla wysiłku i poświęcenia polskich żołnierzy burmistrz Offagny Stefano Gatto podjął w 2009 r. decyzję o utworzeniu Museo dalla Liberazione di Ancona czyli Muzeum Wyzwolenia Ankony, jedynego muzeum we Włoszech poświęconego II Dywizji gen. Andersa.
Niespełna pół godziny od Offagny leży Loretto, w którym znajduje się sanktuarium Santa Casa - miejsce kultu maryjnego z tzw. Świętym Domkiem, który według legendy jest nazaretańskim domem Maryi. Miał on zostać przewieziony z Nazaretu do Włoch przez rodzinę De Angelis, która chciała w ten sposób uchronić go przed zniszczeniem.
W Loretto jest też jeden z czterech Polskich Cmentarzy Wojennych we Włoszech, na którym spoczywa około 1080 żołnierzy walczących w Kampanii Adriatyckiej. Jedną z osób, które zainicjowały kontakt pomiędzy naszymi samorządami jest Beata Jackiewicz, badacz historii losów żołnierzy spoczywających na cmentarzu, tych których przeżyli oraz ich rodzin. Pani Jackiewicz osobiście oprowadziła delegację po cmentarzu, opowiedziała o genezie jego założenia i przytoczyła kilka tragicznych dziejów spoczywających na nim Polaków. Na zakończenie wręczyła burmistrzowi napisaną przez siebie książkę o cmentarzu, wpisując specjalną dedykację.
Offagna to również niezwykle urokliwe miasteczko turystyczne, które jest organizatorem największej średniowiecznej imprezy w tym regionie. Festa Medioevale di Offagna trwa dziewięć dni i biorą w nim udział prawie wszyscy mieszkańcy, którzy przebrani w dawne stroje serwują odwiedzającym tradycyjne średniowieczne potrawy i prezentują kulturę dawną. Można usłyszeć i zobaczyć bębniarzy, sokolników, połykaczy ognia i mieczy, żonglerów flagami, tańce dawne, muzykę dawną i wiele innych atrakcji. Ze względu na upalne dni, impreza rozpoczyna się każdego dnia wieczorem i trwa prawie do godzin porannych. Festiwal kończy się pokazem sztucznych ogni. Co roku imprezę odwiedza ponad sto tysięcy turystów.
Turystyczny potencjał regionu Marche i Offagny omówił osobiście Raimondo Orsetti, szef działu ds. turystyki, kultury i stosunków międzynarodowych tego regionu.
W centrum zainteresowania przedstawicieli Offagny jest współpraca w zakresie turystyki i kultury, jak również nawiązanie kontaktów pomiędzy firmami. Delegacja z Malborka, w skład której wchodzili burmistrz Andrzej Rychłowski, dyrektor Malbork Welcome Center Magdalena Marszałkowska, dyrektor MCKiE Aleksandra Kapejewska oraz Katarzyna Fabiańska, odpowiedzialna za koordynację partnerskiej współpracy miast miała okazję poznać zasady funkcjonowania włoskich samorządów oraz wymienić doświadczenia w zakresie organizacji imprez turystycznych i kulturalnych.
Podczas spotkań dyskutowano na temat założeń partnerskiej współpracy miast, ponieważ Malbork jest pierwszym miastem, do którego Offagna wystąpiła z taką propozycją. Obie strony przyznały, że współpraca może przynieść wiele korzyści zarówno mieszkańcom Malborka, jak i Offagny. Rozmowy będą kontynuowane podczas rewizyty w czasie tegorocznego Magic Malbork.
Na zakończenie festiwalu burmistrz Malborka otrzymał szczególne wyróżnienie - został włączony do kręgu Cavaliere della Crescia, czyli Rycerzy Wzgórza Crescia, odznaczenia przyznawanego dla osób zasłużonych dla Offagny i gości honorowych.
W czasie pobytu delegacja z Malborka spotkała się z Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Ankonie Cristiną Gorajski, która jest orędowniczką współpracy regionu Marche z Gdańskim Obszarem Metropolitalnym. Współpraca pomiędzy Offagną i Malborkiem doskonale wpisuje sie w ten projekt.
Malbork ma pięć miast partnerskich - Nordhorn (Niemcy), Troki (Litwa), Solvesborg (Szwecja), Margny les Compiegne (Francja) oraz Monheim nad Renem (Niemcy). Corocznie urząd oraz szkoły, stowarzyszenia, kluby sportowe organizują wymiany, biorą udział w imprezach oraz goszczą mieszkańców w naszym mieście. Ta współpraca partnerska jest bardzo aktywna, co zostało zauważone i docenione przez Radę Europy, która przyznała dla Malborka wyróżnienia w tym zakresie - Dyplom Europy (2008 r.), Honorową Flagę Rady Europy (2009 r.) oraz Honorową Odznakę Rady Europy (2012 r.).
Włochy to kraj, który jest jednym z najczęstszych celów wyjazdów turystycznych. Dzięki współpracy i wspólnym projektom mieszkańcom naszego miasta można będzie stworzyć możliwość poznania tego pięknego regionu, mentalności jego mieszkańców, wspólnej historii oraz wymiany doświadczeń.

Informacja własna Urzędu Miasta Malborka. Zdjęcia: Archiwum Urzędu Miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto