Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ile i co czytają czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej? Wyraźnie widać "efekt Nobla"

Radosław Konczyński
Rys. Bartosz Brosz/archiwum "Dziennika Bałtyckiego"
Prawie 4 tysięcy osób skorzystało z oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku w ubiegłym roku. Dużym zainteresowaniem, jak zawsze, cieszyły się nowości wydawnicze. Ale nie tylko. Co zrozumiałe, kolejki ustawiały się, i nadal to ma miejsce, po książki noblistki Olgi Tokarczuk.

- Miejska Biblioteka Publiczna to jedna z wielu instytucji w mieście, która dba o rozwój kulturalny lokalnego społeczeństwa. Głównym instrumentem naszego działania jest literatura oraz działania promujące czytelnictwo. Styczeń to dobry czas na pewne podsumowania - odpowiada nam Danuta Czop, dyrektor MBP, poproszona o dane statystyczne za 2019 rok.

W ub. roku MBP zarejestrowała 3949 aktywnie korzystających czytelników, z czego 2636 osób to użytkownicy Filii dla Dorosłych mieszczącej się w budynku Urzędu Miasta, a 1313 to czytelnicy Mediateki (filia dla dzieci i młodzieży oraz czytelnia popularnonaukowa) w Szkole Łacińskiej na Starym Mieście. Najwięcej czytających (1200) to osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata, 767 osób to czytelnicy do lat 15.

Łączna liczba odwiedzin w obu filiach MBP w ciągu roku to 38 212.
- To osoby wypożyczające książki, zbiory multimedialne, korzystające z prasy, komputerów czy uczestniczące w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę – wyjaśnia Danuta Czop.

W 2019 roku malborczycy wypożyczyli z biblioteki 75 535 książek, 1094 egzemplarzy zbiorów multimedialnych (audiobooki, filmy, płyty muzyczne, gry na konsole), odnotowano też 1983 udostępnień komputerów z dostępem do internetu oraz 5719 wypożyczeń i udostępnień czasopism. W obu filiach w ubiegłym roku prenumerowano 22 tytuły czasopism. W Mediatece korzysta się z czasopism na miejscu, w Filii dla Dorosłych można prasę wypożyczyć do domu.

Jak wyjaśnia pani dyrektor, wśród czytelników dorosłych dużym powodzeniem cieszy się literatura sensacyjna, kryminalna, literatura faktu, powieści obyczajowe, biografie, pamiętniki, wspomnienia, sagi rodzinne i fantastyka.

- Do szczególnie poczytnych w ostatnich miesiącach należy biografia Urszuli Dudziak „Wyśpiewam wam wszystko”, Aleksandry Szarłat - „Żuławski”, Andrzeja Seweryna - „Ja prowadzę”, Jacka Wakera - „Przyczajony geniusz: opowieść o Januszu Gajosie”. Od momentu otrzymania przez Olgę Tokarczuk nagrody działa tzw. efekt Nobla. Wszystkie powieści autorki zostały wypożyczone i ustawiła się po nie kolejka. Malborczycy, podobnie jak większość Polaków, rozczytali się w twórczości Olgi Tokarczuk - informuje Danuta Czop.

Zawsze wzięcie mają nowości wydawnicze. W ubiegłym roku czytelnicy MBP również często dopytywali o nowe lektury.

- Nowości wydawnicze to książki, o które czytelnicy pytają najczęściej, i dlatego tak ważny jest zakup nowości księgarskich. W 2019 roku biblioteka zakupiła do obu filii 1634 egzemplarze książek za sumę 35 000 zł oraz 100 audiobooków. Było to możliwe dzięki dodatkowym środkom finansowym, które biblioteka pozyskała w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa „Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych". Dotacja z programu to 14 666 zł. Z własnych środków biblioteka musiała zabezpieczyć wkład własny na poziomie 60 proc. Książki pozyskujemy też w ramach darów od osób prywatnych czy instytucji - wyjaśnia Danuta Czop.

Nowość w ofercie pojawiła się też z początkiem roku 2020. Mieszkańcy Malborka i okolic mogą korzystać z książek elektronicznych. Dzięki współpracy z platformą Legimi możliwy jest bezpłatny dostęp do ponad 60 000 ebooków – w tym najgorętszych nowości i największych bestsellerów. Aby dostać kod dostępu do największego serwisu z wirtualną literaturą, należy zgłosić się do biblioteki. Kody wydawane są w Filii dla Dorosłych.

Najbardziej popularni autorzy literatury dla dorosłych (oprócz już wymienionych):
Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Harlan Coben, Wojciech Chmielarz, Camilla Lackberg, Charlotta Link, Sławomir Koper, Daniel Steel, Katarzyna Michalak („Leśna Trylogia”, „Seria mazurska”), Joanna Jax (cykle „Zemsta i przebaczenie” oraz „Zanim nadejdzie jutro”), Maria Paszyńska (cykl „Owoc granatu”), Lucinda Riley (cykl „Siedem sióstr”), Krystyna Mirek (cykl „Jabłoniowy sad”), Ałbena Grabowska („Stulecie Winnych”), Karolina Wilczyńska, Jodi Picoult, Diana Chamberlain.
Wśród autorów powieści obyczajowych znane i chętnie czytane są książki Coleen Hoover, Gayle Forman, Kiery Cass czy Johna Greena.

Wśród najmłodszych czytelników zainteresowaniem cieszą się:
książki z serii „Kicia Kocia” opowiadające o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach, „Psi patrol” o przygodach bohaterskich zwierząt, seria o Martynce czy żółwiu Franklinie, wiersze klasyków Brzechwy i Tuwima, ale także humorystyczne wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej czy Agnieszki Frączek.

Nieco starsi chętnie sięgają po: opowiadania Grzegorza Kasdepki, Renaty Piątkowskiej, Andrzeja Maleszki (cykl „Magiczne drzewo”), Martina Widmarka (seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”), Dave’a Pilkeya (cykl opowiadań o Kapitanie Majtasie). Miłośnicy kotów, psów, koni i innych zwierząt wypożyczają książki Holly Webb czy Agnieszki Stelmaszyk. Od kilku lat nieprzerwanie dużą popularnością cieszą się książki podróżnicze Neli Małej Reporterki, w których opisuje wrażenia ze swoich egzotycznych wyjazdów. W Mediatece jest do wypożyczenia 15 tytułów jej książek, włącznie z najnowszą częścią wydaną w 2019 „Nela w krainie orek”. Dzieci także chętnie czytają książki o bohaterach ekranowych – Batmanie, Supermenie, Star Wars, avengersach.

Młodzież chętnie sięga po: książki fantasy Brandona Mulla („Baśniobór”, „Pięć Królestw”), Johna Flanagena (cykl „Zwiadowcy”, „Drużyna”), Ricka Riordana (cykle „Olimpijscy Herosi”, „Magnus Chase i bogowie Asgardu”, „Apollo i boskie próby”), Clive’a Staplesa Lewisa (seria „Opowieści z Narnii”), powieści Tolkiena czy sagę o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Powyższe zestawienie przygotowała Danuta Czop. Dyrektor MBP przypomina też, że w minionym roku MBP zorganizowała wiele projektów promujących literaturę i czytelnictwo zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Wszystko zostało dokładnie policzone.

- Ze względu na warunki lokalowe spotkania literackie czy podróżnicze, kursy, lekcje biblioteczne, konkursy, warsztaty, spektakle teatralne odbywają się w Mediatece. W 2019 roku w 70 przedsięwzięciach kulturalnych zorganizowanych przez bibliotekę uczestniczyło łącznie 2250 osób. Dorośli mieszkańcy Malborka i okolic uczestniczyli m.in. w spotkaniach podróżniczych i literackich z Krzysztofem Skokiem, Andrzejem Kasperkiem, Tanyą Valko czy Heleną Leman. Dla seniorów przeprowadziliśmy kurs obsługi komputera i korzystania z internetu. Dorośli także mogli skorzystać z kawiarenki językowej i doskonalić język angielski. Przez trzy ostatnie lata takie zajęcia prowadziły wolontariuszki z Francji, Armenii i Gruzji - przypomina Danuta Czop.

Dzieci i młodzież spotkały się z pisarką Izabelą Klebańską w ramach spotkań „Z Książką na Walizkach”, w czasie ferii zimowych z Dariuszem Rekoszem na warsztatach sportowych, z Edytą i Robertem Zarębskimi w czasie spotkania literacko-muzycznego ”Śpiewająca biblioteka”. W grudniu ponad 200 maluchów obejrzało spektakl „Opowieść wigilijna”. Przez cały rok odwiedzały Mediatekę grupy przedszkolne i szkolne uczestnicząc w zajęciach z edukacji czytelniczej, warsztatach, lekcjach bibliotecznych, konkursach, porankach literackich „Moja Książkolandia”, „K-jak Kosmos, galaktyczna podróż”, „Pan Plastek i jego zaczarowane pudełko”, „Bajki Samograjki”, „Tajemnice baśniowego kufra”, „Franklin w bibliotece”, „Zabawy z Neciem”, „Pozytywny bohater”, „Ostry dyżur literacki”, „Zimowa opowieść zamknięta w drewnianym pudełku” i wielu innych.

Najmłodsi, czyli dzieci w wieku 0-6 lat przy zapisaniu do biblioteki otrzymały pakiet startowy w ramach projektu „Z książką na start”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto