Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. IPN-owski "Przystanek Historia" już działa w Muzeum Zamkowym. Nie tylko średniowiecze i Krzyżacy, ale też czasy najnowsze

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Muzeum Zamkowe w Malborku będzie pełnić rolę Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”. We wtorek (7 czerwca) porozumienie w tej sprawie podpisali dyrektor malborskiej instytucji oraz szef gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawy, wykłady, prelekcje, projekcje filmów, zajęcia edukacyjne dla najmłodszych – m.in. to kryje się pod pojęciem „Przystanku Historia”. Na tego rodzaju działania, składające się na Centrum Edukacyjne IPN, swoją przestrzeń będzie udostępniało Muzeum Zamkowe. Dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej uznał, że Malbork powinien znaleźć się na mapie „Przystanków”, a w mieście nie ma lepszego miejsca niż zamek.

- To może się wydawać trochę dziwne, że Muzeum Zamkowe w Malborku, a więc średniowiecze, Krzyżacy, a tutaj historia najnowsza. Ale ja ciągle podkreślam, że nasze muzeum jest narodową instytucją kultury, która ma misję do wypełnienia. I podejmujemy chętnie tę misję edukacji historycznej w pełnym zakresie, nie tylko średniowiecze, czasy nowożytne czy historia naszych trzech zamków, ale także czasy najnowsze – mówił dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego, chwilę przed podpisaniem porozumienia o współpracy.

I dodał, że jest to zwieńczenie dotychczasowej współpracy i jednocześnie otworzenie nowego rozdziału.

„Przystanek Historia” to jest już marka, projekt, który jest już bardzo znany, ma swoje dokonania i to, że instytut zwrócił się do nas z propozycją działań w tym projekcie, jest dla nas olbrzymią radością i zaszczytem - zapewnił Janusz Trupinda.

Działalność „Przystanku Historia” została zainaugurowana we wtorek (7 czerwca). W muzeum odbywały się zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Otwarta została wystawa historyczna poświęcona Józefowi Mackiewiczowi, pisarzowi, który w 1943 r. był w Katyniu po odkryciu przez Niemców masowych grobów pomordowanych polskich żołnierzy, a potem pół życia poświęcił, by nieść świadectwo. IPN na inaugurację przygotował też następujące wykłady naukowców:

  • prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, „Józef Mackiewicz wobec zbrodni katyńskiej”;
  • dr hab. Danuta Jastrzębska-Golonka, „Rogatywki i nieśmiertelniki, czyli dlaczego nie wolno zapomnieć… Językowy obraz zbrodni katyńskiej w sprawozdaniu Józefa Mackiewicza, uczestnika pierwszej ekshumacji grobów polskich oficerów z Kozielska”;
  • prof. dr hab. Włodzimierz Suleja, „Józef Piłsudski”;
  • dr hab. Małgorzata Misiak, „Język Ojców Niepodległości”.

- „Przystanek Historia” jest takim miejscem, gdzie będziemy mogli spotkać się z mieszkańcami Malborka, przedstawić naszą propozycję naukową, edukacyjną. Myślę, że to właśnie będzie to miejsce, gdzie opowiemy o historii w sposób naukowy, ale też zgromadzimy dzieci, młodzież, nasza oferta jest bardzo bogata. W tym świetnym miejscu będziemy mogli przeprowadzić pokazy filmów edukacyjnych, z wykorzystaniem najnowszych technologii opowiemy historię najmłodszym – mówił dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku.

„Przystanki” powstają w całym kraju. Dyrektor gdańskiego oddziału wyjaśnił, że zamysł jest szerszy, bo w planach jest tworzenie klas pod patronatem IPN. Przewodniczący klas patronackich mieliby wchodzić w skład rady przy IPN w ramach projektu „IPN Młodych”.

O kolejnych inicjatywach w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Malborku instytut będzie informował na bieżąco, a póki co, w Przyziemiu Karwanu w Muzeum Zamkowym można oglądać wspomnianą wystawę „Jedynie prawda jest ciekawa. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza w 120. rocznicę urodzin” autorstwa dr Małgorzaty Ptasińskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto