Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jak będzie się rozwijać miasto? Trwa przygotowywanie strategii zmian w ramach międzynarodowego projektu

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta Malborka
Już po raz drugi w Urzędzie Miasta Malborka spotkali się przedstawiciele lokalnej grupy URBACT, aby zastanowić się, w jaki sposób efektywnie wykorzystać lokalne dziedzictwo do rozwoju gospodarczego miasta w kolejnych latach. Ta strategia powstaje w ramach projektu dofinansowanego funduszy unijnych. Bierze w nim udział osiem europejskich ośrodków. Malbork jest w tym gronie jedynym miastem z Polski.

Lokalną grupę URBACT tworzą przedstawiciele władz Malborka, ale również lokalni liderzy i reprezentanci organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych. To element projektu „Kairós - Dziedzictwo kulturowe jako narzędzie rozwoju gospodarczego i integracji społecznej” dofinansowanego z międzynarodowego programu URBACT.

W przedsięwzięciu bierze udział 8 miast z całej Europy. Liderem jest miasto Mula w Hiszpanii, poza Malborkiem pozostałymi partnerami projektu są: Belene z Bułgarii, Cesena z Włoch, Roskilde z Danii, Heraklion z Grecji, Šibenik z Chorwacji i Ukmergè z Litwy.

Interdyscyplinarny zespół w Malborku podzielony jest na kilka mniejszych grup tematycznych:

  • kultura i czas wolny, dziedzictwo kulturowe,
  • gospodarka, planowanie przestrzenne,
  • środowisko i klimat,
  • integracja społeczna

Podczas warsztatów, które odbyły się w Urzędzie Miasta, podjęto się analizy powiązań dziedzictwa kulturowego z innymi dziedzinami, które leżą w gestii miasta, w tym w ujęciu środowiskowym, gospodarczym oraz integracji społecznej. Wszystko po to, docelowo przy wsparciu eksperckim można było opracować nowoczesną strategię rozwoju Malborka na lata 2021-2030+, nadążającą za współczesnymi wyzwaniami, choćby dotyczącymi klimatu.

To właśnie umożliwia URBACT, czyli europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast. Pomaga europejskim ośrodkom w szukaniu najlepszych dla nich rozwiązań integrujących aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

Realizacja projektu Kairós to pierwsze doświadczenie malborskiego samorządu w programie URBACT. Doświadczenie edukacyjne, jakie zapewnia współpraca międzynarodowa i wymiana wiedzy pomiędzy wszystkimi partnerami Kairós, zwłaszcza w kontekście tematycznych warsztatów, w tym warsztatów międzynarodowych jest bezcenna – przyznaje Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Projekt będzie realizowany do 2022 r. Wartość przedsięwzięcia dla ośmiu partnerów to 749 tys. 962,44 euro, dofinansowanie działań to 85 proc.
Wartość malborskiej części przedsięwzięcia wyceniono na 69 tys. 101 tys. euro, a dofinansowanie – 58 tys. 735 euro.

Alūksne na Łotwie

Ile jest Malborków i Marienburgów na świecie? Sprawdziliśmy,...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto