Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jakość powietrza pokażą miejskie czujniki. W sezonie grzewczym będzie można zerknąć, w której dzielnicy jest największy smog

Anna Szade
Anna Szade
Każdy wie, jak ważna jest jakość powietrza. Człowiek jest tym, czym oddycha. Co Malbork robi dla środowiska? Na razie, w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, pojawią się w mieście czujniki, które pokażą, to, czego nie widać, a co trafia do nosów i płuc mieszkańców.

Już teraz można zerknąć, co wisi w powietrzu. Jego jakość w Malborku monitoruje automatyczna stacja znajdująca się przy ul. Mickiewicza. Sprawdza non stop zawartość dwutlenku siarki, tlenku azotu, tlenku węgla, mikrocząsteczek pyłów oraz ozonu.

Pracę stacji można śledzić na bieżąco, bo dane na temat smogu publikowane są cały czas w internecie. Wystarczy zerknąć TUTAJ
Można też zainstalować promowaną przez władze miasta aplikację Blisko, w której jednym z elementów jest właśnie jakość powietrza w Malborku.

We wtorek (22 września 2020 r.) o godz. 8 i 9 nie było idealnie. Wskaźniki dotyczące cząsteczek PM10 pokazały stan dobry, a nie bardzo dobry.
Chodzi o pył o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, czyli tysięcznej milimetra, który wnika do płuc. Głównym źródłem pyłu PM10 w miastach jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych, czyli węgla, drewna czy biomasy. Za drobinki odpowiadają też samochody, a szczególnie pojazdy z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.

Chłodne noce i wieczory powodują, że z kominów unosi się już dym tam, gdzie wciąż jeszcze w domach są piece. Choć lepiej oddychać się od tego nie będzie, to w tegorocznym budżecie obywatelskim znalazł się pomysł budowy lokalnego systemu monitorowania powietrza.
- Smog to bardzo negatywne zjawisko, które źle wpływa na zdrowie mieszkańców, w tym dzieci i osób starszych. Wprowadzenie w Malborku systemu monitorowania jakości powietrza ma za zadanie informować mieszkańców na bieżąco o poziomie zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych dzielnicach miasta oraz o tym, kiedy można bezpiecznie przebywać na zewnątrz. Korzystając z prognozy, można zaplanować swój dzień tak, aby nie narażać się na złą jakość powietrza – tłumaczyli pomysłodawcy tego zadania.

Wartość zadania określono na 21 tys. zł. W ten kwocie mieści się zakup i montaż czujników oraz stworzenie systemu publikowania danych w serwisach i aplikacjach.
Gdzie zbierane będą informacje na temat tego, czym oddychają malborczycy? W projekcie są cztery miejsca: Piaski, Południe, Wielbark i Kałdowo.
- Ustalamy z wnioskodawcą konkretne lokalizacje. Po ich zainstalowaniu będzie można poprzez aplikację sprawdzić jakość powietrza – zapowiada Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto