Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jakość wody odpowiada normom. PWiK opublikowało raport po uruchomieniu stacji uzdatniania

Anna Szade
Anna Szade
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku opublikowało najnowszy raport z badań jakości wody. Próbka została pobrana już po uruchomieniu Stacji Uzdatniania Wody. Parametry są zgodne z obowiązującymi normami, które określa rozporządzenie ministra zdrowia.

Stacja Uzdatniania Wody rozpoczęła pracę po styczniowej awarii 9 kwietnia. To, co wypływa obecnie z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku sp. z o.o., spełnia normy określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Potwierdza to najnowszy raport przygotowany przez akredytowane Laboratorium Badania Wody i Ścieków w Ząbrowie.

Próbki zostały pobrane 19 kwietnia, a więc 10 dni po ponownym uruchomieniu SUW. Widać to choćby po twardości wody. W marcu, gdy „wodociągi” pracowały w trybie awaryjnym, było 80 mg węglanu wapnia w litrze wody. Teraz jest to 245 mg CaCO3 w litrze, tymczasem norma to przedział od 60 do 500 mg na litr.
Jak zapowiada PWiK, woda może być od maja ciut twardsza, czyli taka, jaka docierała do mieszkań przed awarią. Dla porównania, w uzdatnionej wodzie w grudniu 2021 r. było 265 mg węglanu wapnia w litrze.

Oto, jak prezentują się pozostałe parametry wody po kwietniowym badaniu:

  • stężenie amoniaku (jon amonowy): <0,10 mg na litr wody; w marcu 2022 r.: 0,88 mg na litr wody; norma: 0,50 mg na litr
  • barwa: 7 mg Pt na litr wody; w marcu 2022 r.: 13 mg Pt na litr wody; pożądana wartość w kranie konsumenta to do 15 mg Pt/l (jednostka mg Pt/l związana jest z wzorcami platynowo-kobaltowymi, według których dokonuje się pomiarów, nie określa się już konkretnej barwy)
  • bor: 0,688 mg/l; w marcu 2022 r.: 1,4 mg/l, dopuszczalna norma to 1,0 mg/l
  • stężenie fluorków: 1,43 mg/l; w marcu 2022 r.: 2,48 mg/l; dopuszczalna norma to 1,50 mg/l
  • mętność: 0,15 NTU; w marcu 2022 r.: 0,20 NTU (od ang. nephelometric turbidity unit – nefelometryczna jednostka mętności); jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi według polskich norm nie powinna przekraczać 1 NTU
  • zapach: akceptowalny, bez zmian
  • stężenie żelaza ogólnego : <10 mikrogramów na litr; w marcu 2022 r.: 51 mikrogramów na litr, norma: 200 mikrogramów w litrze.

Nie wszyscy mieszkańcy w tym samym czasie poczuli różnicę w kranach.

Mamy w mieście ponad 208 km sieci i ta woda uzdatniona nie od razu dotarła do wszystkich rurociągów. W niektórych miejscach ta woda uzdatniona, która jest dobrze natleniona, docierała do końcówek z wodą nieuzdatnioną i zjawisko nitryfikacji nadal zachodziło w rurach. W tej chwili cała sieć wypełniona jest wodą uzdatnioną, więc ten proces zanikł całkowicie lub prawie całkowicie – tłumaczył nam Dariusz Modzelewski, dyrektor ds. technicznych w PWiK w Malborku sp. z o.o.

Potwierdzają to uwagi internautów, które pojawiły się w sieci jeszcze na początku tygodnia. Inni potwierdzają za to, że leci już lepsza woda.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto