Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jeszcze o dniu wyzwolenia miasta w 1945 roku - list mieszkańca Malborka

61
W marcu minęła sześćdziesiąta piąta rocznica wyzwolenia Malborka. Mimo upływu tak długiego okresu władze samorządowe miasta i powiatu nie podjęły skutecznych działań, aby ustalić faktyczną datę tego wydarzenia. Dzień ten pozostaje w dalszym ciągu przypadkowy i wymaga wyjaśnienia. Dlatego jako stary malborczyk podaję ciekawe wspomnienie o tym, jak pierwszy polski starosta pomógł dowódcy garnizonu wojsk radzieckich ustalić datę wyzwolenia miasta. Może to zainteresuje mieszkańców grodu nad Nogatem?

Administracja polska przejęła władzę od radzieckiego komendanta ppłk. A. Denisowa dopiero 3 czerwca 1945 roku. Najważniejszym organem cywilnej władzy polskiej był starosta Augustyn Szpręga, który objął urząd już 8 maja 1945 roku. Samodzielność władzy polskiej miała w początkowych miesiącach zaledwie znaczenie iluzoryczne, ponieważ Rosjanie realizowali swoje ustalenia wojenne w oparciu o pozostawiony w Malborku silny garnizon wojsk do maja 1948 roku. Oddziały wojskowe zajmowały się przede wszystkim grabieżą mienia poniemieckiego i wysyłką transportami kolejowymi do ZSRR. Jednym z podstawowych zadań starosty było zorganizowanie administracji z równoczesnym przejęciem mienia publicznego w niszczonym i zdewastowanym mieście.

Priorytetowym problemem było także zajęcie się organizacją ruchu repatriacyjnego w związku z masowym napływem przesiedleńców na tzw. ziemie odzyskane. Pierwszy punkt informacyjny dla repatriantów znajdował się w Kałdowie przy obecnej ulicy Głównej, gdzie od zniszczeń wojennych ocalał dom z muru pruskiego pochodzący z XIX wieku. W domu tym spotykali się przede wszystkim przybywający do Malborka osadnicy, bo przez ponad dwa lata część miasta zajęta była przez wojska radzieckie i ich rodziny. Z tego powodu niektóre ulice nie były dostępne dla polskich przybyszy. Budynek w Kałdowie przekształcono w typową karczmę, w której można było zjeść smaczny posiłek, porozmawiać na aktualne tematy, a dla pokrzepienia ducha wypić szklaneczkę wybornego bimbru lub kufel piwa.

Częstym gościem zajazdu był także starosta. Jako włodarz miasta i powiatu mógł nawiązywać niezbędne kontakty z rodakami, troszczyć się o ich zakwaterowanie, wyżywienie i bezpieczeństwo. Formowanie polskiej administracji rozpoczęto w bardzo trudnym okresie od podstaw. Po nawiązaniu kontaktów z komendanturą wojsk radzieckich starano się także uzyskać informacje o dacie zakończenia działań wojennych. Według dowódcy garnizonu zajęcie obleganego miasta przez wojska radzieckie nastąpiło od 13 do 15 marca 1945 r. Dlatego daty trzech różnych dni z marca 1945 powtarzano przez kilkanaście lat na tablicach pomników poświęconych Armii Czerwonej.

Brak zdecydowanego określenia daty wyparcia oddziałów niemieckich z Malborka przez wojska radzieckie skłonił starostę do podjęcia dalszych decyzji. W tym celu Augustyn Szpręga spotkał się w Kałdowie ze swoim zastępcą, Bazylim Szumskim pochodzącym z Żytomierza Podolskiego. Na wstępie oświadczył: władze sowieckie nie wiedzą, kiedy w mieście zakończyła się wojna, dlatego należy im pomóc rozwiązać tak trudny problem. Po wymianie zdań na określony temat podjęto jednomyślną decyzję, ustalając dzień 17 marca jako datę wyzwolenia Malborka w 1945 roku. W uzasadnieniu postanowienia podkreślono, że w dniu tym przypada także rocznica uchwalenia w 1921 roku pierwszej demokratycznej konstytucji po rozbiorach Polski w XVIII wieku. W ten sposób można pogodzić tradycje niepodległościowe II Rzeczpospolitej z odrodzonym państwem polskim. Takie rozwiązanie umożliwia uroczyste obchodzenie rocznic powrotu ziemi malborskiej do Macierzy, ale można i wspomnieć o demokratycznej konstytucji.

Była to prawdopodobnie najważniejsza decyzja polityczna Augustyna Szpręgi, którego kadencja urzędowania wynosiła zaledwie pięć miesięcy z powodu nieakceptowania nowego porządku społecznego. Dzień wyzwolenia Malborka ustalony przez organ polskiej władzy wykonawczej bez zastrzeżeń przyjęło dowództwo wojsk radzieckich. W jaki sposób starosta przekonał zwycięzców o konieczności zmiany daty zakończenia działań wojennych - to pozostaje tajemnicą.

O trybie ustalenia daty wyzwolenia Malborka na 17 marca 1945 roku dowiedziałem się późną jesienią 1956 roku z obszernego artykułu w "Dzienniku Bałtyckim", przedstawiającego historię miasta i zamku pokrzyżackiego. Część informacji może pochodziła od Bazylego Szumskiego, zastępcy starosty, lub od syna Augustyna Szpręgi, ponieważ starosta zmarł w 1949 roku. Gazetę przechowywałem przez kilkanaście lat, gdyż ona ponadto zawierała ciekawe informacje związane z przemianami politycznymi w Polsce po dojściu do władzy Władysława Gomułki.

Według źródeł niemieckich potwierdzonych przez Centralne Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji pismem nr 2/1090 z dnia 25 marca 1994 roku, oddziały wojsk niemieckich rozpoczęły ewakuację z Malborka w dniu 9 marca 1945 roku w późnych godzinach wieczornych. Ostatnie walki w mieście i zamku zakończono 10 marca około godziny 5 rano. Resztki wojsk niemieckich uciekły przez zamarznięty Nogat w kierunku Zatoki Gdańskiej. Szczegółowe wyjaśnienia podaje Wiesław Jedliński, "Malbork. Dzieje miasta" (s. 231-242). Datę wyzwolenia naszego miasta należy uznać za ostatecznie wyjaśnioną.

Może już w 2011 roku datę wyzwolenia Malborka obchodzić będziemy 10 marca. Nazwa ul. 17 Marca pozostanie bez zmian jako data uchwalenia w 1921 roku demokratycznej konstytucji. Czy to życzenie się spełni?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto