Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jubileusz Oddziału Przewodnickiego PTTK. W Szkole Łacińskiej odbyła się sesja z tej okazji [ZDJĘCIA]

AMS
Radosław Konczyński
Oddziałowi Przewodnickiemu PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku „stuknęło” już 66 lat, tylko o rok mniej ma komórka przewodnicka. Świętowanie jubileuszy odbywa się w ten weekend (29-31 marca).

Obchody rozpoczęły się 29 marca imprezą integracyjną dla wszystkich, którzy chcieli świętować z przewodnikami podwójny jubileusz. Natomiast w sobotę w Szkole Łacińskiej odbyła się uroczysta sesja, podczas której m.in. zaprezentowana została historia malborskiej organizacji w pigułce. Zaczęło się już w 1951 r., bo wówczas Oddział PTTK w Malborku został powołany do życia przez Miejską Radę Narodową w Malborku. Jednak dopiero 25 marca 1953 r. odbyło się zebranie organizacyjne, na którym wybrano władze oddziału.

- Datę tę można uważać za rozpoczęcie faktycznej działalności w oparciu o przepisy statutowe. Pierwszym przewodniczącym zarządu został Stefan Dubyna, sekretarzem Jerzy Dobrzeniecki, a skarbnikiem Antoni Wójcicki. Siedzibą oddziału był Dom Wycieczkowy, a terenem działalności Malbork i powiat malborski - tłumaczy Bogdan Mąder, prezes Oddziału Przewodnickiego PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku.

Mimo dużych trudności, jakie towarzyszyły nowo powstałej organizacji, jej członkowie dążyli do propagowania turystyki oraz obsługi gości przybywających już w tym czasie do malborskiego zamku. Temu służył pierwszy kurs przewodników, który odbywał się w listopadzie i grudniu 1953 r. 11 z 30 osób zdobyło wówczas uprawnienia do oprowadzania turystów.

8 kwietnia 1954 r. zarząd oddziału podjął uchwałę o utworzeniu Koła Przewodników przy Oddziale PTTK. W tym też roku utworzono komórkę obsługi ruchu turystycznego. Oprócz niej istniały już wówczas sekcje turystyki kwalifikowanej: piesza, wodna, kolarska i krajoznawcza.

W 1960 r. na wniosek władz Koła Przewodników zarząd oddziału zmienił jego nazwę na Koło Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Malborku. Jak tłumaczyli członkowie, było to związane z rosnącą liczbą przewodników, ale przede wszystkim z uzyskiwaniem przez kolejne osoby uprawnień przewodnickich, zarówno miejskich, jak i i terenowych.

To właśnie oni byli trzonem oddziału na początku lat 90., gdy nieco zmalała liczba członków. Swoją transformację malborski „petetek” przeszedł wiosną 1997 r.

- Wtedy zmieniła się nazwa na Oddział Przewodnicki PTTK, który uzyskał status stowarzyszenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy był fakt odejścia wielu członków, w tym przewodników, którzy jeszcze w tym samym roku powołali odrębne stowarzyszenie pod nazwą: Koło Przewodników Malborskich - opowiada Bogdan Mąder. - Można śmiało powiedzieć, że Koło Przewodników Malborskich jest naszym młodszym bratem.

Sesja w Szkole Łacińskiej była też okazją do wręczenia wyróżnień przewodnikom PTTK oraz osobom i instytucjom współpracującym z tą organizacją. Najważniejsze odznaczenie - Zasłużony Przewodnik PTTK - otrzymała Helena Chudy. Dla uczestników spotkania wystąpiła Wiktoria Wierzba, uczennica Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu, przedstawiając piękną opowieść o historii Żuław i swojej gminy, za którą dostała 6 miejsce w ogólnopolskim konkursie krasomówczym.

Sobotni wieczór petetekowska brać spędzi na balu. W niedzielę też nie będzie leniuchować, bo wyruszy na wycieczkę autokarową po powiecie malborskim. - Odwiedzimy Stogi, Nowy Staw, mosty lisewskie, Mątowy Wielkie i Miłoradz. Doświadczeni przewodnicy PTTK będą opowiadali historię Żuław, ludzi, którzy tu mieszkali - mówi Bogdan Mąder.

W połowie lat 50. tutejszy „petetek” zrzeszał ok. 600 członków. Mimo że żyło się bardzo skromnie, oddział organizował wycieczki, zloty, wczasy, budował i znakował szlaki turystyczne, rozwijał bazę noclegową i sprzętową. Obecnie oddział liczy ponad 200 członków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto