Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Już od środy obejrzysz wystawę o piwie i browarach w Prusach Wschodnich i nad dolną Wisłą

rk
"500 lat czystości piwa. Piwo i browary w Prusach Wschodnich dawniej i dzisiaj. Piwo i browary nad dolną Wisłą dawniej i dzisiaj" - to wystawa, na którą zapraszają Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Ośrodek Kulturalny Prus Wschodnich w Ellingen w Bawarii oraz Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborku.

Wystawa, która przyjechała z Ośrodka Kultury Prus Wschodnich w Ellingen, jest bogatą dokumentacją poświęconą piwowarstwu. Składają się na nią tablice wystawowe, na których ukazana została historia i porównanie do teraźniejszości najważniejszych browarów. Uzupełniają ją historyczne zdjęcia, widokówki, dokumenty, ilustracje etykiet piwa oraz zamknięcia butelek itp.

„Piwowarstwo w Prusach Wschodnich miało wielowiekową tradycję. Warzenie piwa na ziemi pruskiej świetnie prosperowało już od średniowiecza. Rozwinęło się ono wraz z powstaniem i rozwojem miast. (...) W zgodzie z prawem chełmińskim każdy właściciel posesji w mieście zakonnym uprawniony był do wytwarzania piwa. Pierwsze ustalenia dotyczące praw piwowarskich można znaleźć już w przywilejach lokacyjnych miast, a potem w miejskich wilkierzach. Także zamki i miasta zakonu niemieckiego (krzyżackiego) otrzymały prawa piwowarskie, w następstwie czego zakładały własne browary.
Na podzamczu każdego zamku albo w zamkowym folwarku warzono piwo dla rycerzy zakonnych i załogi. Później warzenie piwa stało się rzemiosłem i w konsekwencji powstały miejskie cechy piwowarów. Warzenie piwa regulowały specjalne przepisy browarnicze, a kontrolę nad browarami sprawowało kolegium piwowarskie. W tamtych czasach ilość wytwarzanego piwa i jego ceny ustalane były raz do roku przez magistrat i cech piwowarów w oparciu o ceny jęczmienia i chmielu. Warzelnictwo słodu było szlachetnym rzemiosłem. Piwowarzy byli zamożni i zaliczali się do miejskiego patrycjatu. Aż po XVIII w. warzenie i wyszynk piwa były głównym źródłem zarobku wielu mieszkańców w Prusach.”

Wernisaż w Szpitalu Jerozolimskim odbędzie się 18 lipca (środa) o godz. 17.30. Następnie wystawę będzie można oglądać do 25 sierpnia w godzinach pracy Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto