Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "Kamienie milowe" w historii Muzeum Zamkowego. Zobacz wystawę o powojennej odbudowie i innych dokonaniach malborskiej instytucji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zbiory Muzeum Zamkowego w Malborku/fot. wystawy: Radosław Konczyński
Do oglądania wystawy „Kamienie milowe 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku 1961-2021” zachęca mieszkańców ta malborska instytucja. Ekspozycja znajduje się na placu przy kasach muzealnych.

To kolejny akcent tegorocznego jubileuszu Muzeum Zamkowego, który powoli nabiera tempa dzięki poprawie sytuacji epidemicznej. Pandemia bardzo utrudniła funkcjonowanie instytucji opiekującej się obiektem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ale jeszcze około 70 lat temu nawet nie do końca było pewne, czy budowla w ogóle przetrwa.

- Historia powojennej odbudowy zamku w Malborku sięga roku 1945, kiedy wcale nie było oczywiste, że zniszczona niemal w 60 proc. twierdza zostanie odrestaurowana. Zamek stanowił wówczas element dziedzictwa, z którym mieszkańcy tych ziem musieli się emocjonalnie i praktycznie zmierzyć – zauważa dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - Było to dziedzictwo obce, często także negatywnie nacechowane, ponieważ zamek kojarzył się nie tylko z historią wrogich Polsce Krzyżaków, ale był też związany z władzami pruskimi, osobą cesarza Wilhelma II, a w czasie drugiej wojny światowej na zamku odbywało się wiele uroczystości nazistowskich.

Opiekę nad „gniazdem krzyżactwa”, jak mówiło się tuż po wojnie, przejęło najpierw Muzeum Wojska Polskiego, potem zaangażowali się m.in. członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ze Stefanem Dubyną na czele. Tymczasem w lokalnych i centralnych "ośrodkach decyzyjnych" długo trwały debaty, czy zrównać zamek z ziemią, czy zachować jako przykład również polskiej, ponad 300-letniej obecności. Ostatecznie władze centralne przyjęły czytelny kierunek: odbudować.

Muzeum Zamkowe zostało powołane Zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki nr 117 z dnia 13 września 1960 roku, a działalność rozpoczęło 1 stycznia 1961 r. z zadaniem opieki i podniesieniem z ruin swojego najważniejszego eksponatu – czyli budowli o randze światowej. Pierwszym dyrektorem został Henryk Raczyniewski. Muzeum cytuje jego pierwsze wrażenia:

Stanąłem przed wejściem na zamek bezradny, nie wiedząc, od czego zacząć działania - bez biura, bez personelu, bez światła, wody, sanitariatów, no i bez własnych eksponatów muzealnych.

Potwierdzenie tych słów można znaleźć m.in. na ekspozycji plenerowej przygotowanej przez Muzeum Zamkowe z okazji jubileuszu, a będącej faktycznie „podróżą” przez te 60 lat. Widzimy tam dzieje współczesnej, powojennej odbudowy poszczególnych partii zamku aż do stanu obecnego. Przedstawiono rozwój wystawiennictwa, edukacji muzealnej, projektów naukowych, a także najważniejsze wydarzenia na przestrzeni sześciu dekad. Część ekspozycji poświęcono oddziałom muzeum, czyli zamkom w Sztumie i Kwidzynie.

- Wyjątkowa wystawa plenerowa „Kamienie milowe 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku 1961-2021” powstała, by celebrować jubileusz muzeum i historię ludzi, dzięki którym jego zbiory liczą dziś ponad 50 tys. muzealiów dostępnych dla zwiedzających z całego świata – informuje i zaprasza malborska instytucja.

Ekspozycja znajduje się w miejscu, które trzeba by jeszcze nazywać po prostu „placem przy kasach”, mimo że w minioną środę (16 czerwca) Rada Miasta Malborka, podczas sesji nadzwyczajnej w zamku, nadała mu nazwę „Plac im. 60-lecia Muzeum Zamkowego”. Formalnie wejdzie ona w życie w 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

W Malborku będzie plac im. 60-lecia Muzeum Zamkowego. Radni ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto