Malbork. Kampania cukrownicza 2020/21 zakończona. Tym razem rekordów nie było

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zakończyła się kolejna kampania produkcyjna w jedynej fabryce cukru w naszym regionie, do której buraki dostarcza ponad 800 plantatorów. Wyniki w Cukrowni Malbork są niższe, niż zakładano, ale i tak najlepsze w całej Krajowej Spółce Cukrowej.

Transporty z burakami przestały jeździć do Cukrowni Malbork pod koniec ubiegłego tygodnia. W weekend zakończyło się krojenie surowca, a przez kolejne dni zakładał przerabiał jeszcze tę końcówkę zbiorów.

- Rekordów nie ma. Trudna to była kampania, związana m.in. z wdrożeniem nowych urządzeń, uzyskaniem atestów, rozruchem sprzętu - mówi Mariusz Kaźmierczak, dyrektor Cukrowni Malbork.

Odczuli to też trochę na swoich uszach mieszkańcy, gdy w fabryce trzeba było nagle upuszczać pary ze zmodernizowanych kotłów. W końcówce kampanii też docierały takie odgłosy, ale jak tłumaczył nam wcześniej dyrektor zakładu, takie sytuacje w fabryce pracującej non stop, a najważniejsze, że działają systemy bezpieczeństwa. O ich niezawodności świadczy huk upuszczanej pary.

Czytaj także

Zmodernizowane kotły, stanowisko dla ciężarówek i robot

Przypomnijmy, że do zakończonej już kampanii zakład przystąpił po największych modernizacjach od lat. Nastąpiło zmniejszenie emisji gazów do atmosfery, co jest efektem budowy stacji odpylania, montażu nowej turbiny oraz modernizacji kotłów parowych pochodzących z 1956 roku. Pod tym względem fabryka spełnia normy, które będą obowiązywały za kilka lat.

Inwestycji przed trwającą kampanią było więcej, a jedną z ważniejszych była również budowa dwustanowiskowej stacji załadunkowej. W tym samym czasie mogą podjechać dwie cysterny obok siebie, do których za pomocą specjalnych kołnierzy wsypywany jest cukier. Wiele tych transportów trafia potem do terminala portowego Krajowej Spółki Cukrowej, który znajduje się w Gdyni.
Ciekawostką jest też fakt, że w magazynach już od trzech lat pracuje robot, który za ogrodzeniem układa worki z cukrem.

Wyniki w kampanii cukrowniczej 2020/21 w Malborku

Fabryka w Malborku współpracuje z ponad 800 lokalnymi plantatorami buraka cukrowego, których uprawy mają łącznie powierzchnię niemal 11 tys. hektarów. Aktualna kampania została obliczona na ok. 110 dni, ale skończyła się trochę wcześniej.

Zakład miał przerobić ponad 800 tys. ton buraka cukrowego, czyli ponad 12 proc. tegorocznej krajowej produkcji całej Krajowej Spółki Cukrowej, z których miało powstać ponad 120 tys. ton białego cukru. Ale to były plany przedkampanijne. Co prawda, nie udało się ich zrealizować, ale wyniki i tak są najlepsze w całym koncernie.

W tej kampanii przyjęliśmy ponad 725 tys. ton buraków, które przerobiliśmy na ponad 106 tys. ton cukru. Buraki były słabsze, niż plan zakładał, i z trochę niższą polaryzacją. Plantatorzy uzyskali średni plon 67 ton z hektara, a polaryzacja jest na poziomie 16,25 proc. - mówi Mariusz Kaźmierczak.

Dla porównania podczas poprzedniej kampanii przerobiono 737 607,51 ton surowca na ponad 109 tysięcy ton cukru. Polaryzacja (zawartość cukru w buraku) wyniosła 16,31 proc.

Czytaj także

Plany na kolejną kampanię w Cukrowni Malbork

Niedługo załoga pójdzie na zasłużone urlopy, a po powrocie rozpoczną się przygotowania do kolejnej kampanii. Plany na przyszłość są duże. Tutejsza cukrownia powinna przerabiać około miliona ton buraków, ale żeby tak się stało, potrzebne są kolejne usprawnienia. KSC przymierza się do kolejnych wielomilionowych przedsięwzięć - modernizacji stacji ekstrakcji i stacji filtracji.

Pierwsza z inwestycji będzie polegała na zakupie i montażu ekstraktora wieżowego o nominale przerobowym 10 000 ton buraków na dobę wraz z urządzeniami towarzyszącymi. Z tym wiąże się przeniesienie trzech i zakup dwóch pras wysłodkowych wraz z budową estakady do transportu wysłodków na plac składowy.

Modernizacja stacji filtracji będzie się wiązała z montażem pras do wapna defekosaturacyjnego wraz z urządzeniami towarzyszącymi oraz przeniesieniem dwóch pras błota (wapna) defeko-saturacyjnego i budową nowego budynku pras błota.

Cukrownia Malbork w czasie kampanii cukrowniczej. Praca idzi...

Jeszcze więcej śniegu i mrozu pod koniec tygodnia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie