Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kiedy zacznie się przebudowa Nowowiejskiego? Mieszkańcy tęsknie wypatrują drogowców

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Zima się skończyła, więc zaczyna się sezon dla drogowców. Mieszkańcy Malborka korzystający z ul. Nowowiejskiego przestępują z nogi na nogę w oczekiwaniu na remont. Urząd Miasta pozyskał pieniądze na tę inwestycję z Polskiego Ładu. Wydawało się, że prace ruszą z kopyta i… nic.

Kiedy w październiku 2021 r. ogłoszono, że Malbork otrzymał 5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na remont ul. Nowowiejskiego, były powody do świętowania. Ale miesiące mijają, a na miejscu nic nie zapowiada, że inwestycja wkrótce się rozpocznie.
Jak się dowiedzieliśmy w magistracie, kończy się aktualizowanie dokumentacji technicznej tego przedsięwzięcia.

W połowie kwietnia będziemy ogłaszać przetarg, więc zakładając spory zapas na ewentualne pytania od zainteresowanych oraz na składanie ofert, najwcześniej na koniec maja postępowanie powinno być rozstrzygnięte – mówi nam Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Zadanie ma polegać na modernizacji 487,24 metrów ulicy od skrzyżowania z ul. Wybickiego do skrzyżowania z ul. Sikorskiego, czyli malborskim odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 515.
Nowowiejskiego ma zyskać nową nawierzchnię z elementami uspokojenia ruchu, ale na pewno nie będą to żadne progi, a raczej wyniesione skrzyżowania, które gwarantują bezpieczeństwo pieszych. Nowe będą również chodniki. Odświeżona zostanie zieleń, bo w planie są nasadzenia drzew i krzewów oraz trawniki. Powstanie też nowe oświetlenie typu LED, które z jednej strony jest energooszczędne, z drugiej – lepiej oświetla cały teren.

Jaki będzie zakres tej przebudowy, chcą również wiedzieć radni.
- Mieszkańcy czekają na tę inwestycję od wielu, wielu lat. Stan techniczny instalacji w tej drodze również jest zły. Czy PWiK jest przygotowane, że trzeba będzie tę sieć zmodernizować? - pytała podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji jej przewodnicząca, radna Joanna Iglińska.

Jest to jednak już dobrą praktyką w Malborku, że przy okazji inwestycji drogowych wymieniane jest to, co pod ziemią. Tak było w przypadku ul. Słowackiego, a później również ul. Chrobrego, które przeszły kapitalny remont.

Wszystkie sieci są planowane do wymiany. Obecnie trwają uzgodnienia między nami a biurem projektowym, które przygotowuje dokumentację całego remontu. Jako przedsiębiorstwo, zamierzamy wymienić tam sieć wodociągową i całkowicie przebudować kanalizację sanitarną – zapowiedział Dariusz Modzelewski, dyrektor ds. technicznych PWiK w Malborku sp. z o.o.

Wszystkie prace mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy, szacowana wartość to 5 263 158 zł.

Malbork. Na ul. Nowowiejskiego pół jezdni zajmują stojące sa...

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto