Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kobieta oszukana "na węgiel" w internecie. Sprawca podszył się pod istniejącą firmę

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Pixabay
Mieszkanka powiatu malborskiego padła ofiarą oszustwa „na węgiel”. Kobieta chciała kupić opał drogą internetową i wpłaciła 950 złotych zaliczki.

Węgla brakuje, zima się zbliża, więc wiele osób stara się za wszelką cenę pozyskać opał. Niestety, i ten fakt wykorzystują oszuści.

- Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm lub podszywają się pod te faktycznie działające na rynku, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał – informuje st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork.

Do malborskiej komendy zgłosiła się 38-letnia mieszkanka powiatu, która w internecie znalazła ofertę sprzedaży ekogroszku po atrakcyjnej cenie i zamówiła 5 ton. Warunkiem dostawy była zapłata 950 zł zaliczki na poczet kosztów transportu.

Po otrzymaniu mailem faktury 38-latka wykonała przelew na wskazane konto. Kiedy na drugi dzień, dzwoniąc do firmy, chciała dowiedzieć się o termin dostawy, okazało się, że została oszukana. Sprawca umieszczając ogłoszenie w sieci dokonał phishingu, czyli podszył się pod dane firmy faktycznie istniejącej na rynku – wyjaśnia st. asp. Sylwia Kowalewska.

Policjanci przestrzegają przed „okazjami” przy zakupie opału. Zalecają, by sprawdzać sprzedawców i nie płacić „w ciemno” oraz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania;
  • uważajmy na tanie oferty i atrakcyjne okazje – oszuści lubią kusić ceną;
  • kupujmy u sprawdzonych, wiarygodnych sprzedawców;
  • uważajmy na phishing – strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy –
  • sprawdzajmy zawsze ich autentyczność, wpiszmy samodzielnie adres w oknie przeglądarki, w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
  • otrzymując ofertę e-mailem lub wiadomości SMS, nie klikajmy w linki - mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie lub przekierować nas na fałszywą stronę banku;
  • nie udostępniajmy swoich danych osobowych oraz danych konta bankowego;
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https”, a na końcu symbol zamkniętej kłódki;
  • przy odbiorze sprawdzajmy dostarczony towar, czy na przykład węgiel nie jest „farbowany”;
  • jeśli nie ufamy sprzedawcy – płaćmy tylko przy odbiorze;
  • zachowujmy całą korespondencję ze sprzedającym - w przypadku oszustwa może ona stać się dowodem w sprawie.
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto