Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kolejowa wieża ciśnień będzie wystawiona na sprzedaż. Czy znajdzie się chętny na adaptację?

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Kolejowa wieża ciśnień stoi przy obecnej ul. Dworcowej od blisko 120 lat. Pracowała jeszcze w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Została uznana za zabytek architektury przemysłowej 25 lat temu. Sprawdziliśmy, jaki los czeka tę niezwykłą budowlę. Mieszkańcy martwią się, że popada w ruinę.

Przy okazji publikacji dotyczących miejskiej wieży ciśnień w Malborku Czytelnicy od razu pytają: „A co z drugą wieżą ciśnień?". To pytanie dotyczy budowli z ul. Dworcowej, którą mija się, idąc w stronę dworca PKP. Nie wygląda tak imponująco, jak odrestaurowany niedawno obiekt miejski. A tymczasem obydwie to zabytki, kolejowa wieża ciśnień została wpisana do rejestru 28 czerwca 1995 r. Jak na razie, ta prawna ochrona na niewiele się zdała.

Zapytaliśmy w PKP, jakie mają plany wobec swojej wieży. Ponieważ stoi w dość reprezentacyjnym miejscu, mieszkańcy oczami wyobraźni widzą, że mogłaby być czymś więcej niż obecnie, gdy odwiedzają ją głównie gołębie.

PKP SA jest w trakcie przygotowania wodociągowej wieży ciśnień przy ul. Dworcowej w Malborku do sprzedaży – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z Biura Komunikacji PKP SA.

Dlatego to dopiero ewentualny nabywca zajmie się ratowaniem tego zabytku architektury przemysłowej.
- Jej odrestaurowanie jest bardzo kosztowne, stąd PKP SA nie zawsze tego typu budowle traktuje priorytetowo co do umieszczenia ich w planie remontów – przyznaje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek.

Trudno się dziwić, prace w miejskiej wieży pochłonęły blisko 4,2 mln zł i pewnie nigdy by ich nie wykonano w takim zakresie, gdyby nie 65-procentowe dofinansowanie z unijnych środków. Adaptacja obiektu na pl. Słowiańskim została bowiem wpisana do programu rewitalizacji "Malbork na +".

Jeśli więc znajdzie się kupiec na budowlę przy ul. Dworcowej, być może z czasem będzie można ją oglądać nie tylko z zewnątrz. Na razie niewiele o niej wiadomo prócz tego, że została wzniesiona w 1901 r. Jak wygląda w środku?

- Wnętrze wieży jest jednoprzestrzenne, z trzema kondygnacjami. Zachował się zbiornik wodny o sferycznie ukształtowanym dnie, metalowy piec węglowy oraz stalowe kręte schody. Wieża ciśnień spełniała swoją funkcję do drugiej połowy lat 80. ubiegłego wieku – opisuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek.

Malbork. Wieża ciśnień po remoncie oficjalnie oddana do użyt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto