Malbork. Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym prawie gotowe. Opracowano zasady korzystania z nisz w ścianie pamięci

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Malborku jest właściwie gotowe. Trwają prace w otoczeniu trzech pierwszych segmentów. Jakie zasady będą obowiązywały dla tych, którzy zdecydują się na taki sposób pochówku bliskich? Gotowy jest projekt regulaminu, którym zajmować się będą radni na najbliższej sesji Rady Miasta, zwołanej na 20 maja 2022 r.

Na Cmentarzu Komunalnym w Malborku dotąd nie było kolumbarium. Urny z prochami zmarłych i tak trafiały do tradycyjnych grobowców. Malborczycy coraz częściej decydują się na spopielenie ciał swoich bliskich przed pochówkiem, dlatego postulowali o wygospodarowanie miejsca na ścianę pamięci.

Kolumbarium w Malborku już prawie gotowe

Budowa rozpoczęła się w 2021 roku. Pierwszy etap inwestycji przewiduje budowę 66 nisz. Każda będzie miała 44 cm wysokości i 72 cm głębokości, dzięki czemu będzie można tam postawić kilka urn. Zgodnie z wynikami przetargu, koszt inwestycji to 242,7 tys. zł netto. 200 tys. zł pochodzi z budżetu miasta, pozostałe środki wykłada Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o., zarządca miejskiego cmentarza.

Oddanie trzech segmentów kolumbarium spowodowało potrzebę dostosowania zasad korzystania z nekropolii. Obowiązki osób korzystających z cmentarza opisane zostały w nowym regulaminie. Ma to pozwolić na zapewnienie porządku, czystości oraz właściwego stanu technicznego elementów wyposażenia terenu.
Jak czytamy w projekcie uchwały Rady Miasta Malborka w tej sprawie, cmentarz to miejsce pochówku osób zmarłych bez względu na ich narodowość, wyznanie, światopogląd i pochodzenie społeczne. Jest szczególnym obiektem użyteczności publicznej, powszechnie dostępnym dla wszystkich bez wyjątku.

Cmentarz utrzymywany jest jako teren zielony o założeniu parkowym, a znajdujące się na jego terenie drzewa, krzewy, trawniki, kwiaty itp. podlegają ochronie przed zniszczeniem - podkreślono w regulaminie.

Jako miejsce spoczynku osób zmarłych, nekropolia jest miejscem pamięci i wymaga szczególnej troski i opieki osób tam przebywających. Kto to miejsce odwiedza, zobowiązany jest do:

 • zachowania ciszy,
 • powagi i szacunku – należnym zmarłym,
 • dbania o porządek i czystość na odwiedzanych grobach i ich otoczeniu.

Zasady dla osób korzystających z nisz na urny. To na razie propozycja

Odrębne przepisy dotyczą tylko kolumbarium. Warto się z nimi zapoznać, choć jeszcze nie obowiązują:

 1. Regulamin obowiązuje wszystkich Dysponentów nisz oraz wszystkie inne osoby i podmioty wykonujące usługi w obrębie danej niszy.
 2. Podmioty gospodarcze świadczące usługi w obrębie nisz urnowych w kolumbarium zobowiązane są do przestrzegania przepisów, w tym w szczególności przepisów BHP i sanitarnych.
 3. Wszystkie prace prowadzone w obrębie niszy w kolumbarium muszą być zgłoszone, uzgodnione oraz zaakceptowane przez administrację cmentarza, poza pracami porządkowymi.
 4. Demontażu i montażu płyty granitowej osłonowej mogą wykonywać tylko wyspecjalizowane podmioty gospodarcze i zakłady kamieniarskie. Wykonawca świadczący usługę ponosi koszt naprawy za uszkodzenie płyty.
 5. Wypisywanie liter na tablicy może być wykonywane tylko metodą piaskowania. W innym przypadku koszt naprawy za uszkodzenie płyty ponosi użytkownik.
 6. Za niezgodne z przepisami użytkowanie niszy oraz prowadzone prace w jej obrębie odpowiedzialność ponosi dysponent/wykonawca, któremu zlecono wykonanie usługi. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dysponent/wykonawca zobowiązany jest do ich usunięcia w terminie wskazanym przez administrację cmentarza.
 7. Dysponent zobowiązany jest do dbania o stan techniczny oraz czystość tablicy i półki, a ponadto zobowiązany jest do nie naruszania praw osób mających prawo do nisz w kolumbarium.
 8. Jakiekolwiek zmiany w stałej substancji kolumbarium, są niemożliwe do wykonania bez zgody administracji cmentarza.
 9. Sprzedaż niszy w kolumbarium odbywa się tylko i wyłącznie do pogrzebu urny z prochami zmarłego. Sprzedaż nisz w kolumbarium odbywa się wg reguły kolejnego następnego wolnego miejsca zgodnie z numeracją płyt na niszy narastająco do pochówku osoby zmarłej. Sprzedaż następuje od modułu A kolumbarium. W przypadku nałożenia się
  terminów pogrzebów w kolumbarium, dopuszcza się pochówek w kolejnym module B, a następnie w module C zgodnie z numeracją narastającą.
 10. Kwiaty i wieńce po pogrzebie w niszy kolumbarium po upływie pięciu dni od pogrzebu muszą być sprzątnięte przez dysponentów niszy, celem uczynienia miejsca dla kolejnych pogrzebów.
 11. Dla estetyki celem uszanowania pamięci zmarłych kwiaty i znicze należy stawiać na półce przed niszą urnową. Zabrania się umieszczania zniczy i lamp olejowych i woskowych.

Gdy radni przyjmą te zasady, uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Cennik w kolumbarium jeszcze nie został ustalony

Ceny za korzystanie z kolumbarium w Polsce wynoszą od 1850 do nawet 4000 zł, zależy to przede wszystkim od wielkości miasta. Za każdą kolejną urnę stawianą w niszy trzeba zapłacić kolejne kilkaset złotych.
Ceremonia pogrzebowa nie różni się niczym od tradycyjnej formy. Dlatego, organizując pogrzeb, trzeba pamiętać o wszystkich dodatkowych opłatach związanych z pochówkiem, czyli o opłacie cmentarnej, za korzystanie z kaplicy czy wjazd na cmentarz.

Burmistrz Malborka nie wydał jeszcze zarządzenia w sprawie cennika na cmentarzu, uwzględniającego usługi w kolumbarium. Na razie nie ma też decyzji, czy przy okazji ustalania opłat w kolumbarium zmienią się pozostałe stawki. Obecnie obowiązuje cennik wprowadzony w listopadzie 2018 r. Oto jego poszczególne pozycje:

 1. wjazd na teren cmentarza samochodem:
  - osobowym - 10 zł
  - ciężarowym o ładowności do 1 tony - 30 zł
  - karnet miesięczny dla osobowych - 100 zł
  - karnet miesięczny dla ciężarowych - 300 zł
 2. grób - otwarcie mogiły (pochowanie) - 300 zł
  - pogłębienie zwykłego grobu ziemnego - 150 zł
 3. opłata eksploatacyjna stosowana do każdego pogrzebu - 350 zł
  - grób - przedłużenie na 20 lat - 300 zł
 4. opłata eksploatacyjna stosowana do przedłużenia miejsca pochówku - 350 zł
  - za opóźnienie we wniesieniu opłaty (za każdy rok) - 35 zł
 5. opłata za miejsce pod grób murowany dwuosobowy - 3200 zł
 6. opłata za rezerwacje miejsca (na 20 lat) - 750 zł
  - za opóźnienie we wniesieniu opłaty (za każdy rok) - 38 zł
 7. opłata za postawienie nagrobka, płyty nagrobnej lub skrzyni ozdobnej - 130 zł
 8. dla grobów małych i urn stosuje się 50 proc. ww. stawek od pkt. 2 do pkt. 7
 9. opłata nadzoru nad robotami, wskazanie miejsca pochówku - 190 zł
 10. kaucja na pozostawienie miejsca pochówkowego w stanie nie pogorszonym - 250 zł
 11. korzystanie z kaplicy - 130 zł
 12. dopłata za świadczenie usług pogrzebowych w dni wolne od pracy - 310 zł.

Warto pamiętać, że przechowanie w kolumbarium urny z prochami zmarłej bliskiej osoby często jest tańsze niż tradycyjny nagrobek, ponieważ zajmuje mniej miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie