18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Konferencja o Conradzie Steinbrechcie - zasłużonym dla zamku

Radosław Konczyński
Muzeum Zamkowe w Malborku zorganizowało konferencję z okazji 90 rocznicy śmierci wybitnego konserwatora zabytków, Conrada Steinbrechta. Był to element obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego 2013.

Conrad Steinbrecht, absolwent architektury, trafił do Malborka w 1882 roku w wieku niespełna 33 lat, skierowany przez ministra wyznań religijnych Gustawa von Gossler, by zająć się odbudową pokrzyżackiego zamku. Kierował wielką restauracją warowni do czasu przejścia na emeryturę z końcem czerwca 1922 roku.

- Od kilku miesięcy staramy się przypominać postać bardzo zasłużonego konserwatora na ziemi malborskiej. Ta konferencja jest uzupełnieniem wystawy na Zamku Średnim. Dzisiaj żadnej pracy konserwatorskiej nie wykonamy, nie sięgając do tego, co wcześniej zaplanował Conrad Steinbrecht - mówił Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego.

Zobacz też: Wystawa w zamku o Conradzie Steinbrechcie [ZDJĘCIA]

Podczas konferencji w Karwanie Artur Dobry przypomniał działalność Steinbrechta.

To jemu zawdzięczamy kształt architektoniczny i wystrój zamku, który zachował się do 1945 roku. Był wybitną postacią nie tylko dla zamku malborskiego, ale również dla historii myśli konserwatorskiej przełomu XIX/XX wieku - mówił Artur Dobry.

Pod koniec XVIII wieku, po rozbiorach Polski, warownia została zamieniona w koszary i magazyny. Żmudną pracę przywracania jej świetności Steinbrecht rozpoczął od odrestaurowania Zamku Wysokiego.

- Ideą Steinbrechta było przywrócić ducha średniowiecznego gotyckiego zamku rycerskiego. Ta idea przyświecała mu przez 40 lat. Kampania budowlana trwała zwykle od marca do listopada. Nad wszystkim czuwał Conrad, ale oczywiście miał swoich współpracowników, którzy zarządzali pracami na, powiedzmy, placu budowy - opowiadał Artur Dobry. - Zamek miał wyglądać tak, jakby rycerze dopiero co wyszli z tego miejsca, stąd także dbałość o wyposażenie, w większości średniowieczne: podarowane bądź kupione przez Zarząd Odbudowy Zamku. Ale były też wykonywane kopie na przykład mebli z tych miejsc, gdzie zachowały się oryginały.

Ryszard Rząd z Muzeum Zamkowego, który jest współautorem wystawy o Steinbrechcie, przypomniał, że malborskiemu konserwatorowi przyświecała idea, której zawsze przestrzegał: „żaden krok w duchu innym niż historyczny”.

Conrad Steinbrecht zmarł 3 lipca 1923 roku w wieku 74 lat w swoim służbowym mieszkaniu w willi na Przedzamczu, w siedzibie Zarządu Odbudowy Zamku. Został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Jerzego (Matki Boskiej Nieustającej Pomocy).

- W latach 60., 70. XX wieku cmentarz był zdewastowany i przepadły wszystkie nagrobki, również Steinbrechta – mówił Ryszard Rząd.

Konferencja o zasłużonym konserwatorze została zorganizowana przez Muzeum Zamkowe w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego 2013. Na Zamku Średnim, w komnatkach wielkich mistrzów, cały czas można oglądać wystawę poświęconą życiu i działalności Steinbrechta przygotowaną wspólnie przez muzeum i Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto