Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Konkurs na dyrektora muzeum miasta wzbudził wielkie emocje. Po fali internetowego hejtu magistrat uzasadnia wybór Bogdana Gałązki

Anna Szade
Anna Szade
We wtorek (14 grudnia 2021 r.) Urząd Miasta opublikował informacje uzasadniające wybór Bogdana Gałązki na stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Malborka. Stało się to po naszej prośbie i wielu złośliwych komentarzach internautów. Czy to powstrzyma falę negatywnych opinii?

W poniedziałek (13 grudnia) Urząd Miasta ograniczył się do opublikowania krótkiego komunikatu o zakończeniu procedury konkursowej na nowego dyrektora Muzeum Miasta Malborka. Obecnej szefowej placówki, Dorocie Raczkowskiej, kończy się trzyletnia kadencja, stąd konieczność dokonania wyboru na stanowisko w miejskiej instytucji kultury.

W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Malborka został wybrany pan Bogdan Gałązka. Kandydaturę pana Bogdana Gałązki wyłoniono bezwzględną większością głosów członków komisji obecnych na posiedzeniu – ogłoszono w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej.

W komisji pracowali: wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk, przewodniczący, Ewa Dąbrowska, sekretarz miasta, Edyta Komoszyńska–Winiewska, audytor wewnętrzny, Anna Suchińska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych, Małgorzata Krysik, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta, Mariusz Mierzwiński, przedstawiciel Rady Muzeum Miasta Malborka, Ewelina Garstka, kierownik Referatu ds. Kadr w magistracie.

Natychmiast po opublikowaniu wyniku wyborów w internecie pojawiły się prześmiewcze stwierdzenia w stylu: „kucharz został dyrektorem”, „co on wie o mieście i historii”.
Marek Charzewski, burmistrz Malborka, w rozmowie z nami nie krył zaskoczenia, że decyzja spotkała się z takimi opiniami ze strony mieszkańców.
- Bogdan Gałązka spełnił wszystkie wymogi ogłoszonego konkursu. Wykształcenie kandydata zostało sprawdzone na początku postępowania. Nie ma żadnych wątpliwości co do merytorycznego przygotowania, co stwierdziła komisja konkursowa – powiedział nam w poniedziałek wieczorem Marek Charzewski.

Włodarza dziwi również sugestia, że „konkurs był ustawiony”.

Ale na czym miałoby to „ustawienie” polegać? Wybrany kandydat został mi przedstawiony, a ja go zaakceptowałem. Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdybym go nie zaakceptował. Dopiero byłyby zarzuty o „ustawce” – uważa burmistrz Charzewski.

We wtorek (14 grudnia) magistrat opublikował notatkę na temat Bogdana Gałązki, która ma zmienić postrzeganie nowego dyrektora wyłącznie przez pryzmat jego osiągnięć jako szefa kuchni. Przy czym, co warto pamiętać, tamten etap jego działalności nie ograniczał się tylko do gotowania. Prowadząc przez 13 lat restaurację ulokowaną w Muzeum Zamkowym „wsiąkł” w jego historię, a sam stał się malborską marką. Promował miasto, jego kulturę, dziedzictwo. Jego zasługi są na tym polu ogromne.

Bogdan Gałązka jest specjalistą z zakresu marketingu kultury, organizacji inicjatyw związanych z promocją turystyki, konsultantem w projektach naukowych, specjalistą w zakresie rekonstrukcji historycznej – czytamy we wtorkowym wpisie Urzędu Miasta w mediach społecznościowych.

Ukończył studia na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego (dawnej Papieskim Wydziale Teologicznym), szereg studiów podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i markami, PR, coachingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest absolwentem studiów językowych na Hunter College w Nowym Jorku.

Jak dalej wylicza magistrat, w listopadzie ukończył studia doktoranckie na Wydziale Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdając egzaminy na ocenę bardzo dobrą (na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji). Obecnie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej.
- W 2017 r. Bogdan Gałązka uzyskał uprawnienia przewodnika Muzeum Zamkowego w Malborku. Jest autorem publikacji naukowych i książek. Naukowo współpracuje m.in z Uniwersytetem w Lejdzie (Holandia). Wielokrotnie uczestniczył w konferencjach naukowych i popularnonaukowych, głównie jako prelegent. Ma na swoim koncie prelekcje m.in dla Ambasady Polski w Jordanii, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – piszą urzędnicy o nowym dyrektorze muzeum miasta.

Bogdan Gałązka obejmie stanowisko szefa miejskiej placówki 1 stycznia 2022 r. Będzie je sprawował przez najbliższych pięć lat, do końca grudnia 2026 r.

Malbork. Przez koronawirusa Gothic Restaurant nie działa, al...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto