Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Konserwacja zabytków może je uratować lub... zniszczyć. Urząd chce podpowiedzieć, jak robić to prawidłowo

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Na naukę nigdy nie jest za późno. Dlatego Urząd Miasta Malborka przygotowuje spotkania, by promować wśród mieszkańców, zarządców i właścicieli zabytków dobre przykłady konserwacji budynków w procesie rewitalizacji. Pierwsza prezentacja zaplanowana jest na 3 września.

Jak poinformował Urząd Miasta Malborka, w ramach procesu rewitalizacji planowany jest cykl spotkań, których celem jest promowanie standardów opieki nad zabytkami oraz dobrych praktyk konserwatorskich. Odbędą się w kolejne czwartki, czyli 3, 10 i 17 września 2020 r. w Szpitalu Jerozolimskim przy ul. Armii Krajowej. Początek każdego o godz. 17.

- To będą trzy odsłony podobnej prezentacji. Z uwagi na epidemię koronawirusa chcemy je rozłożyć w czasie, by każdy zainteresowany mógł w nich uczestniczyć. Wszystko odbywać się będzie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przed Szpitalem Jerozolimskim ustawione zostaną plansze pokazujące, jak robić i jak nie robić remontów – mówi Anna Olkowska-Jacyno, specjalista ds. rewitalizacji w Urzędzie Miasta Malborka.

Podczas wrześniowych spotkań miejski konserwator zabytków przybliży tematy i wytyczne związane z wszelkimi działaniami prowadzonymi w budynkach zabytkowych i obostrzeniami wynikającymi z ochrony konserwatorskiej. Podpowie, gdzie szukać źródeł finansowania tych remontów, a także jak uzyskać zgodę na prace budowlane, takie jak: wymiana i montaż okien, drzwi, montaż zadaszenia, wymiana ogrodzenia lub przebudowa obiektu.

Dodatkowo podczas spotkań malborscy przewodnicy opowiedzą o najciekawszych malborskich kamienicach, o smaczkach, detalach i niezwykłych zdobieniach, które "ukryły się" często zapomniane albo są pomijane. Spotkania zakończy konkurs, podczas którego trzy osoby po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi otrzymają atrakcyjne niespodzianki przygotowane przez Urząd Miasta Malborka.

Celem przedsięwzięcia wpisanego w malborski program rewitalizacji jest zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie celów i kierunków opieki nad zabytkami, promowanie dobrych praktyk remontowych oraz poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe miasta - mówi Anna Olkowska-Jacyno.

Dlatego zaproszeni mogą się czuć mieszkańcy, właściciele i zarządcy nieruchomości.

- Często niewiedza prowadzi do niewłaściwego przeprowadzenia remontu, który powoduje utratę wartości architektonicznych i historycznych takich obiektów. Chcemy także zainspirować mieszkańców do drobnych i niedrogich działań poprawiających estetykę obiektów i ich bezpośredniego otoczenia. Mam nadzieje, że przybliżenie procedur wpłynie na zminimalizowanie trudności formalno-prawnych i merytorycznych, które pojawiają się w toku prac projektowych i wykonawczych w obiektach objętych ochroną konserwatorską – przyznaje Anna Olkowska-Jacyno.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto