Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork: Kościół Nowoapostolski będzie musiał przejąć ruinę

RK
Zrujnowany budynek przy al. Wojska Polskiego 506 czeka na przejęcie przez Kościół Nowoapostolski. Związek otrzyma go po 10 latach starań, pod warunkiem że dom wcześniej się nie zawali.

Dokładnie 10 lat temu do malborskiego samorządu zgłosili się przedstawiciele Kościoła Nowoapostolskiego po budynek stojący przy al. Wojska Polskiego 506. Dysponowali decyzją Międzykościelnej Komisji Regulacyjnej, miasto musiało więc oddać dom z 1890 roku, tyle że... do dziś to nie nastąpiło.

- Czynności administracyjne związane ze zwrotem nieruchomości są już zakończone. Obecnie czekamy na orzeczenie Międzykościelnej Komisji Regulacyjnej kończącej postępowanie - zapewnia Ryszard Gąsowski, geodeta miasta.

Przed laty kwestią sporną było to, kto ma zapewnić mieszkania zastępcze lokatorom z Wojska Polskiego 506. Waldemar Starosta, ówczesny biskup Kościoła Nowoapostolskiego, spodziewał się, że zrobi to samorząd. Miasto wtedy nie zamierzało ponosić kosztów. Ostatecznie jednak rok temu mieszkańcy zostali wyprowadzeni na koszt samorządu. Od tamtej pory budynek stoi pusty w błyskawicznym tempie popadł w ruinę. To sprawka złodziei, którzy rozkradli go i zdewastowali.

- Gdy rok temu wykwaterowano ostatnich mieszkańców, budynek zabezpieczono przed nieproszonymi gośćmi - wyjaśniał nam Władysław Krawczyk, prezes ZGKiM, miejskiej spółki, która nadal pełni dozór nad obiektem, bo ten, do momentu przekazania Kościołowi, stanowi majątek miasta.

Zabezpieczenie domu przed dalszą dewastacją nie jest planowane. - Koszty takiego rozwiązania są naprawdę wysokie, a efekt chwilowy - wyjaśnia Katarzyna Kostrzewa-Rzoska, naczelnik Wydziału Rozwoju i Gospodarki Przestrzennej UM Malborka.

Skończy się więc na tym, że ZGKiM powiesi na budynku tabliczkę informującą, że wstęp jest wzbroniony, ponieważ obiekt grozi zawaleniem.

Zobacz też: Zniszczony budynek Kościoła Nowoapostolskiego w Malborku - zdjęcia

Kościół Nowoapostolski powstał w II poł. XIX w. Istnieje od 1879 roku w Niemczech i od 1897 r. w Holandii. Ma swoje początki w ruchu odnowy z 1830 roku, m.in. w Kościele anglikańskim. Do Polski nowoapostolicy dotarli w drugiej połowie XIX w., m.in. do Bydgoszczy, Gdyni, Warszawy, Wąbrzeźnia i okolic Lwowa. Śp. kronikarz Malborka, Wiesław Jedliński pisał, że w ówczesnym Marienburgu gmina nowoapostolska do 1928 r. spotykała się na modlitwach w mieszkaniu fotografa Karla Mullera. Wtedy przeniosła się do świątyni przy obecnej al. Wojska Polskiego 506. Obecnie administracja centralna tego Kościoła na Polskę mieści się w Gdyni.
Urząd Miasta Malborka tłumaczy, że nieruchomość musi być zwrócona, ponieważ z dokumentacji źródłowej wynika, że stanowiła ona własność tego związku wyznaniowego i została przejęta na własność Skarbu Państwa po II wojnie światowej. Kwestie te rozstrzyga Międzykościelna Komisja Regulacyjna, utworzona ustawą z 1989 r. w celu ostatecznego uregulowania spraw majątkowych między RP a kościołami.

- Zgodnie z prawem, budynek po przejęciu musi być przeznaczony na cele kultu religijnego - informuje malborski magistrat.

Ten dom może być trudno przeznaczyć na jakiekolwiek cele. Dowód: tablica informująca, że grozi zawaleniem.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto