Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kroniki Zespołu Szkół Technicznych w Malborku (odc. 2). Tutejsi uczniowie też obiecali złożyć się na "Dar Młodzieży"

Anna Szade
Anna Szade
zasoby ZST Malbork/repr. Radosław Konczyński
Rok szkolny 1977/78 oraz 1978/79 to kolejny okres z dziejów obecnego Zespołu Szkół Technicznych w Malborku, który przypominamy. Wtedy był to Zespół Szkół Zawodowych im. Janka Krasickiego.

W galerii powyżej można obejrzeć zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego, wieczornic z okazji świąt Milicji Obywatelskiej czy Ludowego Wojska Polskiego, wykopków i wielu innych wydarzeń.

Szkoła odnosiła sukcesy na różnym polu, np. za działalność internatu.

W internacie Zespołu Szkół Zawodowych odbyła się miła uroczystość. Internatowi wręczono w imieniu ministra oświaty i wychowania honorowe wyróżnienie, uzyskane w krajowym współzawodnictwie „O tytuł przodującego internatu” w roku szkolnym 1976/77. Placówka ZSZ nie tylko spełniała określone kryteria, ale niejednokrotnie je przewyższała. 110 wychowanków ma do swej dyspozycji przytulnie urządzone pokoje w wygodnymi tapczanami, 2 świetlice bogato wyposażone w sprzęt oraz przestronną stołówkę, w której stoły są zawsze nakryte białymi obrusami, co jest rzadkością w tego rodzaju placówkach – można przeczytać w notatce prasowej z jesieni 1977 r.

W roku szkolnym 1977/78 mieszkało tam 110 wychowanków, w tym 30 dziewcząt – także uczniowie innych malborskich szkół. Personel pedagogiczny stanowiło 5 wychowawców i kierownik internatu.

Wiosną 1978 roku „Dziennik Bałtycki” informował o tym, że młodzież województwa gdańskiego wystąpiła z inicjatywą budowy następcy „Daru Pomorza”, czyli „Daru Młodzieży”.
- Środki na budowę nowej pięknej jednostki, która powstałaby w Stoczni im. Lenina, młodzież gromadziłaby poprzez czyn społeczny, zbiórkę surowców wtórnych itp. Aby jednak zebrać fundusze, młodzież gdańska liczy na pomoc 6 mln młodych Polaków – pisała gazeta.

Malbork znajdował się wówczas w woj. elbląskim, ale na apel odpowiedzieli m.in. uczniowie ZSZ im. Janka Krasickiego.

Zobowiązujemy się w ciągu najbliższych pięciu lat wpłacić na budowę nowego statku kwotę 50 tysięcy złotych. Sumę tę uzyskamy z czynów społecznych i zbiórki surowców wtórnych oraz innych działań zmierzających do budowy żaglowca, który nosić będzie imię od jego fundatorów - „Dar Młodzieży”. Chcemy w ten sposób przyczynić się do poszerzenia bazy kształcenia młodych kadr dla gospodarki morskiej i do tego, by nowa jednostka zbudowana w naszej stoczni rozsławiła imię Polski na całym świecie - czytamy w oświadczeniu zachowanym w kronice.

W roku szkolnym 1978/79 warto na pewno odnotować duży sukces ówczesnego ZSZ, jakim było zajęcie 1 miejsca w klasyfikacji generalnej IV Sportowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Elbląskiego. W klasyfikacji miast i gmin Malbork był drugi, a w punktacji klubów zwyciężył Nogat Malbork.

Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych w Malborku./sc]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto