Malbork. Kronika Zespołu Szkół Zawodowych (odc. 6). Był to czas, gdy uczniowie dostali wolne dzięki filmowcom

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zdjęcie z zasobów ZSP nr 4 w Malborku/repr. Radosław Konczyński
Udostępnij:
W kolejnym odcinku kronik Zespołu Szkół Zawodowych w Malborku (Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4) przedstawiamy okres od listopada 1996 r. do grudnia 1998 r. Działo się dużo. Gościli filmowcy, były wymiany międzynarodowe, pojawiły się kolejne szczytne plany inwestycyjne, które jednak nie doczekały się realizacji.

Dopiero co rok szkolny 1995/96 się zaczął, a po dwóch miesiącach młodzież dostała wolne – ku chwale światowej kinematografii...

Od 30 października do 8 listopada trwała przymusowa przerwa w nauce, ponieważ szkoła udostępniła swoje sale filmowcom nakręcającym w zamku film pt. „Król Olch”. Na dziedzińcu przed szkołą zainstalowano bar dla filmowców i statystów – czytamy w szkolnej kronice.

Była to druga wizyta filmowców, bo wcześniej szkoła przy ul. 17 Marca była im „wypożyczona” w sierpniu 1995. Główną rolę w „Królu Olch” grał hollywoodzki aktor, John Malkovich.

Skoro przy filmach jesteśmy, to warto przypomnieć, że w tamtym okresie Muzeum Zamkowe kupiło stroje z epoki uszyte specjalnie do „Królowej Bony” i „Dziejów Mistrza Twardowskiego”. 7 grudnia 1995 r. uroczyście otwarto wystawę „Dawne stroje polskie”. Odbył się też pokaz, który mogli obejrzeć m.in. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych.

Jedna z największych szkół w województwie elbląskim

Rok szkolny 1996/97 możemy podsumować fragmentami artykułu, który w czerwcu 1997 r. ukazał się w dodatku do „Dziennika Bałtyckiego”. Autor podaje, że szkoła liczyła ponad 1600 uczniów i ma 47-osobową kadrę pedagogiczną. Była jedną z największych placówek w ówczesnym województwie elbląskim.

"Obiekt wyposażono w energooszczędną, bardzo ekonomiczną w eksploatacji, a zarazem emitującą nieszkodliwe dla wzroku światło, instalację elektryczną. W pełni zautomatyzowana jest kotłownia na olej opałowy, nie wysyłający do atmosfery związków szkodliwych. Jest to ekologiczna placówka oświatowa" – czytamy w „DB” nawiązującym jeszcze do remontu kapitalnego, który kosztował 2,4 mln zł.

W skład zespołu wchodziło wówczas 7 szkół, w tym 3 technika i liceum handlowe dla dorosłych, kształcące w systemie dziennym i wieczorowym. Można w nich było zdobyć zawód sprzedawcy, kucharza, kelnera, fryzjera, piekarza, krawca, mechanika pojazdów samochodowych, stolarza, operatora maszyn przędzalniczych i różnych specjalności budowlanych. W klasach wielozawodowych kształcili się przyszli: kaletnicy, złotnicy, zegarmistrzowie, jubilerzy, monterzy AGD i RTV.

Szkoła uczy zawodu 800 osób odbywających praktyki w 296 zakładach produkcyjnych i usługowych. Placówka stale współpracuje z Rejonowym Urzędem Pracy, dostosowując na bieżąco profil kształcenia do aktualnych i przewidywanych ofert miejscowego rynku pracy – pisała gazeta.

Autor opisywał również dostosowanie szkoły do potrzeb młodzieży niepełnosprawnej. Przed budynkiem wykonano bowiem odpowiednie ścieżki z pochylniami, a wewnątrz usytuowano łatwą w obsłudze hydrauliczną windę, docierającą na wszystkie poziomy budynku, dostosowano wejścia do pracowni, a w nich indywidualne stanowiska dydaktyczne. ZSZ współpracował też z Malborską Spółdzielnią Inwalidów, kształcąc krawcowe na jej potrzeby.

W szkole robiło się coraz ciaśniej

Rok szkolny 1997/98 rozpoczął się od złej wiadomości. Trzeba było przełożyć plany budowy sali gimnastycznej.

„Sprawa nieco się odwlecze. Środki na refundację wykonanego remontu szkoły nie zostały przez ministerstwo kultury i sztuki przekazane w całości (3,5 mld starych złotych), lecz w ratach po 500 mln. W związku z powyższym trzeba na nowo zaplanować sposób finansowania inwestycji. Jednak mimo trudności prace muszą się rozpocząć najdalej w przyszłym roku, ponieważ w nowym budynku mieścić się ma nie tylko sala gimnastyczna, ale także część pracowni. A szkoła w swoim obecnym wymiarze zaczyna być już za ciasna. Poza tym uczniowie na zajęciach wf. korzystają z sali wojskowej, a ta też czeka na remont” - czytamy w innej notatce z prasy zachowanej w szkolnej kronice.

Jak doskonale wiadomo, sala gimnastyczna nigdy nie powstała przy ul. 17 Marca.

Na początku roku szkolnego 1997/98 ciekawą inicjatywą był rajd samochodowo-motorowy, który 15 września wyruszył z Zespołu Szkół Zawodowych. Zorganizowali go wychowawca Ryszard Dorszewski i samorząd klasy III o specjalności „mechanik pojazdów samochodowych”. W rajdzie uczestniczyło 21 osób, które jechały na 5 samochodami i 1 motocyklem. Uczniowie pokonali trasę Malbork – Kąty Rybackie – Sztutowo – Jantar – Mikoszewo – Drewnica – Nowy Dwór Gd. - Malbork. Odwiedzili m.in. Muzeum Stutthof i rezerwat przyrody w Kątach Rybackich.

Przypomnijmy, że początki Zespołu Szkół Zawodowych sięgają 1 października 1959 r., kiedy przy ówczesnej Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Janka Krasickiego w Malborku utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących. We wrześniu 1964 r. stała się samodzielną Zasadniczą Szkołą Zawodową Międzyzakładową, w późniejszych czasach znaną jako Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4, a w latach 90. przemianowana na Zespół Szkół Zawodowych.

Z kolei Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Janka Krasickiego to późniejszy Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Technicznych, a obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji ZSP nr 4. Ta szkoła przejęła archiwa Zespołu Szkół Zawodowych zlikwidowanego ponad 15 lat temu.

Malbork. Kronika Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 (odc. 5). Cał...

Kobiety i niepodległość - cz. IV

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie