Malbork. Kronika ZSP 4 Malbork (odc. 9). To były już czasy Zespołu Szkół Technicznych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
zasoby ZSP 4 Malbork/repr. Radosław Konczyński
Udostępnij:
Dziewiąty odcinek kronik Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku oznacza, że... wkraczamy w okres, gdy placówka funkcjonowała już pod nową nazwą: Zespół Szkół Technicznych. Nadana została w październiku 1992 r.

W tej części kronik dawnego Zespołu Szkół Zawodowych im. Janka Krasickiego, następnie Zespołu Szkół Technicznych, a obecnie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przypominamy wydarzenia z roku szkolnego 1992/93 oraz 1993/94.

W tamtym czasie triumfy święcili sportowcy z ZST. Lekkoatleta Jarosław Zabojszcz (Victoria Sztum) w styczniu 1993 r. zdobył tytuł halowego wicemistrza Polski juniorów w skoku w dal (7,17 m). Podczas tych samych zawodów 4 miejsce na 60 metrów zajął inny uczeń „Technikum” - Wojciech Szymkowiak. A to tylko przykłady ich osiągnięć.
Dumą szkoły była też reprezentacja w piłce nożnej, najlepsza w ówczesnym województwie pomorskim.

To był okres napięcia w oświacie. Nauczyciele w całym kraju domagali się podwyżek wynagrodzeń. Akcje strajkowe zaczęły się przed maturą '93. Także Szkolny Komitet Strajkowy Zespołu Szkół Technicznych w Malborku w poniższym ogłoszeniu zawiadomił uczniów "o decyzji Rady Pedagogicznej w sprawie egzaminu dojrzałości z języka polskiego i matematyki:

  1. strajk nauczycielski trwa do odwołania, w związku z tym egzaminy dojrzałości w dniu 11 i 12 maja nie odbędą się;
  2. w razie ogłoszenia dzisiaj, tj. 10 maja w „Wiadomościach” przez Ogólnopolski Komitet Strajkowy(jedynie OKS może podjąć decyzję o zawieszeniu strajku) decyzji o zawieszeniu akcji strajkowej – egzaminy odbędą się o godz. 8.00 w Zespole Szkół Technicznych w dniu 11 maja (język polski), 12 maja (matematyka).

19 listopada 1993 r. narodziła się nowa szkolna tradycja w Malborku. Po raz pierwszy został zorganizowany Turniej Szkół Średnich. Miejski Dom Kultury we współpracy z samorządami szkolnymi przygotował imprezę, do której zgłosiły się trzy szkoły średnie: ZST, LO i II LO.

W turnieju tym można było popisać się zarówno wiedzą, np. w zakresie tegorocznego festiwalu filmów fabularnych czy znajomością historii miasta. Nie obyło się również bez udziału pedagogów. Jedną z konkurencji, w której uczestniczyli nauczyciele, było rozpoznanie przez polonistów wypracowania swojego ucznia. Były również konkurencje zręcznościowe jak: skok w dal, rzut watą na odległość oraz próba siły rąk, przygotowane przez poszczególne szkoły - czytamy w notce prasowej zachowanej w szkolnej kronice.

Wygrał ZST, przed LO i II LO. Wszystkie szkoły w nagrodę dostały radiomagnetofony ufundowane przez sklep VaBank. Sponsorami były również sklepy Czer-Zal i Maraton oraz firmy Leier, Organika i Malma.

W galerii powyżej znajdziecie zdjęcia z egzaminów zawodowych, matur, wręczenia świadectw, a także szkolnych uroczystości, np. z otrzęsin, ale też z okazji Święta Niepodległości czy Konstytucji 3 Maja.

Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji ZSP 4 Malbork.

Malbork. Kroniki ZSP 4, czyli wtedy wciąż ZSZ im. Janka Kras...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie