Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kroniki I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza (odc. 4). Przełom lat 70. i 80. w życiu szkolnej społeczności

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Archiwum I LO w Malborku
Kontynuujemy podróż przez kroniki I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku. Tym razem na zdjęciach pokazujemy, co działo się w roku szkolnym 1978/79 i 1979/80.

Rok szkolny 1978/79 rozpoczął się m.in. ślubowaniem pierwszaków. Tekst przysięgi brzmiał wtedy tak:

"My, uczennice i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku, w pełni świadomi, że zdobywanie wiedzy i aktywność społeczna są naszą osobistą ambicją i obowiązkiem patriotycznym, że być dobrym uczniem, zamiłowanym harcerzem, ofiarnym działaczem znaczy to być człowiekiem na miarę naszych ciekawych czasów, uroczyście ślubujemy:

  • rzetelnie, pilnie i systematycznie uczyć
  • honorowo i świadomie przestrzegać postanowienia kodeksu ucznia
  • z wielką kulturą przestrzegać zasad koleżeńskiego współżycia w środowisku szkolnym
  • brać czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym szkoły oraz najbliższego środowiska
  • swoją zaangażowaną postawą w szkole i poza szkołą godnie reprezentować jej imię.

A potem już trzeba było wziąć się do pracy. „Dziennik Bałtycki” z 15 lutego 1979 r. donosił, że… malborscy licealiści przystąpili już do matury. To skutek egzaminu dydaktycznego, o którym już wspominaliśmy, zaczerpniętego z LO w Żarach w woj. zielonogórskim. Polegał na „skróceniu nauki systemem lekcyjnym w ostatniej klasie o jeden semestr. Po pisemnym egzaminie z jęz. polskiego i matematyki pozostały czas przeznaczany był na zajęcia z wybranych przez uczniów przedmiotów na ustny egzamin maturalny oraz wstępny na wyższe uczelnie.

Nauka w ciągu minionych kilku miesięcy odbywała się w szybszym tempie, ale bez nadmiernego obciążania młodzieży. Do lutego br. program został zrealizowany, 14 bm. abiturienci zasiedli do pisemnego egzaminu z jęz. polskiego. W najbliższy piątek – matematyka. Od soboty – początek zajęć w grupach przedmiotowych, które potrwają do 20 marca. W normalnym terminie malborska młodzież przystąpi do ustnego egzaminu dojrzałości – można było przeczytać w „Dzienniku Bałtyckim”.

W malborskim LO powstała czytelnia

Z eksperymentem dydaktycznym wiązały się też inwestycje w szkole. 10 lutego 1979 r. do użytku została oddana czytelnia w bibliotece. W kronice I LO czytamy, że otwarcie czytelni było poprzedzone żmudnymi przygotowaniami. We wrześniu 1978 r. powstał projekt meblościanek, które następnie wykonała Wojewódzka Spółdzielnia Pracy „Fundament”, a w międzyczasie wybijano drzwi łączące bibliotekę z czytelnią.

„Prace przygotowawcze zakończono malowaniem, które w czynie społecznym wykonali żołnierze z JW. Początek lutego upłynął pod znakiem urządzania czytelni. Uroczyste i oficjalne otwarcie poprzedzone było otwarciem nieoficjalnym dla młodzieżowego aktywu bibliotecznego. Na oficjalną uroczystość zaproszono wszystkich organizatorów działań poprzedzających tę miłą chwilę” - czytamy w kronice.

Uczniowie w kombinacie rolnym

Stałym punktem w roku szkolnym były nie tylko rajdy piesze (w tym najbardziej znana Malwira), ale też „Spotkania pokoleń”. Grupy uczniów spotykały się z rodzicami w miejscach ich pracy i zwiedzały zakłady. Corocznie odbywały się 2-3 takie wydarzenia, np. 25 kwietnia 1979 w Malborskiej Fabryce Wentylatorów, a 22 kwietnia 1980 w Kombinacie Rolnym Nogat.

Podczas tego drugiego uczniowie zwiedzali fermę hodowlaną w Stogach, „następnie zapoznali się z oceną pracy rodziców przedstawioną przez dyrektora kombinatu Jana Plasunia. Sukcesy uczniów przedstawił dyrektor liceum Albin Bober. Całą imprezę zorganizował prof. Jan Bohdanowicz.”

Lata 70. w malborskich zakładach pracy

Zakładom pracy była też poświęcona wystawa w Izbie Tradycja w I LO. W ten sposób szkoła odpowiedziała na zaproszenie do udziału w konkursie „Budowniczowie lat siedemdziesiątych”, organizowanym przez Wojewódzki Komitet Front Jedności Narodowej, Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Komendę Chorągwi ZHP w Elblągu.

W Izbie Tradycji szkoły została otwarta wystawa obrazująca dorobek społeczno-gospodarczy miasta w ostatnim 10-leciu, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa mieszkalnego, rozwoju szkolnictwa i miejscowych zakładów pracy. W podsumowaniu konkursu wzięli udział: I sekretarz KM PZPR L. Witkiewicz i przedstawiciele miejscowych zakładów pracy i szkół. Podobne imprezy odbędą się w najbliższym czasie również w innych szkołach” - pisał 5 marca 1980 r. w „Głosie Wybrzeża” Wiesław Jedliński.

Fragmenty kronik publikujemy dzięki dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego. Ciąg dalszy nastąpi.

Malbork. Jubileusz 75-lecia I Liceum Ogólnokształcącego pows...

Kroniki I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku (odc. 2). Dzi...

Malbork. Kroniki I Liceum Ogólnokształcącego (odc. 3). Wykop...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto