Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kroniki II Liceum Ogólnokształcącego (odc. 1). Szkoła skończy w tym roku 30 lat

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku
Ten rok jest wyjątkowy dla II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. Mija 30 lat od utworzenia „ogólniaka”, który początkowo miał siedzibę w budynku przy skrzyżowaniu ul. 500-lecia i Rodziewiczówny.

Szkoła została utworzona 1 marca 1991 r. na mocy zarządzenia kuratora oświaty i wychowania w Elblągu wydanego niespełna miesiąc wcześniej. Początkowo działała jako jednostka budżetowa kuratorium.
Pierwszą siedzibę II LO miało w budynku byłego Domu Dziecka "Przyjaźń" przy ul. 500-lecia 98. Pierwszym dyrektorem został Jan Pawlina (pełnił tę funkcję przez dwie dekady), który pierwszych uczniów powitał podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2 września 1991 r.

22 marca 1991 r. o powstaniu nowego liceum napisały „Nowiny Malborka”. Gazeta zamieściła obszerny tekst autorstwa Jana Pawliny. Przytaczamy jego fragmenty:

Na gruncie wielkich przemian istnieje ogromna potrzeba wychowania człowieka o nowej mentalności i spojrzeniu na otaczającą go rzeczywistość. Aby sprostać temu, należy realizować nowe założenia wychowawcze, wyrażające się w takich wartościach jak: zdolność do samodzielnego myślenia, prawość w postępowaniu, rozbudzanie uczuć społecznych i patriotycznych, tolerancja religijna i wyznaniowa, pracowitość. Dążyć należy, aby ostatecznym celem było wychowanie obywateli zdolnych do przetwarzania polskiej rzeczywistości, do wydźwignięcia narodu z niezwykle ciężkiej sytuacji społecznej, moralnej i materialnej. Takie cele wychowawcze przyświecają II Liceum Ogólnokształcącemu.

Wokół organizacji tej szkoły urosło wiele mitów i niedomówień. Jako organizator II LO zapewniam, że będzie to szkoła dla każdego młodego człowieka, któremu drogie są ideały wolności myślenia, słowa, twórczej pracy i samorządnego działania. Myślimy również o nowatorskich rozwiązaniach dydaktycznych. Pragniemy, aby szkoła ta przysposabiała młodzież do śmiałych poczynań i dużych dokonań.

Niech szkoła ta stanie się darem miasta dla tych, którzy czują się pokrzywdzeni, i dla tych, których ogarnia radość. Niech weźmie górę realizm, w zapomnienie pójdzie niechęć i niezadowolenie. Stańmy razem do wspólnego działania, mając na uwadze mądrość Aleksandra Kamińskiego: „Mądrość ich zasadza się na tym, że są uczniami”. Dajmy szansę zrealizować te słowa młodemu pokoleniu Malborka.

W początkowym okresie szkoła prowadziła nauczanie w klasach o profilach: matematyczno-fizyczny, podstawowy z rozszerzonym programem nauczania języka zachodniego, humanistyczny z rozszerzonym programem języka zachodniego.

W dobie pandemii koronawirusa trudno myśleć o świętowaniu jubileuszu. Z oczywistych powodów nie odbyła się studniówka, mało prawdopodobny jest bal pomaturalny zaplanowany na czerwiec. Nie wiadomo, co życie przyniesie po wakacjach. Dyrekcja szkoły czeka na rozwój wydarzeń.

Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji II LO w Malbork. W galerii powyżej można zobaczyć zdjęcia z lat 1991-1995. Ciąg dalszy nastąpi.

Malbork. Kronika I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sie...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto