Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kroniki Szkoły Podstawowej nr 9 (odc. 4). Byli sportową potęgą w województwie elbląskim

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Archiwum SP 9 w Malborku
W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku Malbork był potęgą sportu szkolnego w ówczesnym województwie elbląskim. Taki wniosek nasuwa się po lekturze kronik Szkoły Podstawowej nr 9. „Dziewiątka” nie miała sobie równych. W 1978 roku mogła to udowodnić na swoim terenie. W Malborku odbyły się III Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

Na początek dwa istotne fakty historyczne. 1 stycznia 1975 roku w wyniku reformy administracyjnej państwa powstało województwo elbląskie, w granicach którego znalazł się Malbork. Pójdźmy dalej na wschód (i to po drugie) – w dniach 19 lipca – 3 sierpnia 1980 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich zorganizował XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie.

W ramach przygotowań do igrzysk zostało wydane Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 28 stycznia 1977 r. w sprawie „Sztafety Olimpijskiej – Moskwa 1980”. W kronikach Szkoły Podstawowej nr 9 można przeczytać, że celem akcji było:

  • szeroka popuaryzacja idei olimpijskiej wśród młodzieży i społeczeństwa oraz wyeksponowanie faktu, iż organizatorem XXII Igrzysk Olimpijskich jest pierwsze na świecie państwo socjalistyczne – ZSRR;
  • rozszerzenie sportowej działalności zastępów, drużyn i szczepów harcerskich;
  • umocnienie roli szkolnych klubów sportowych, ich pozycji w szkole oraz zwiększenie ich udziału w realizacji zadań szkoły w dziedzinie kultury fizycznej;
  • tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kultury fizycznej i sportu w szkołach między innymi przez znaczny udział pracy społecznej dzieci i młodzieży w budowie, rozbudowie i modernizacji obiektów i urządzeń sportowych.

W ślad za tym 28 marca 1977 r. w „dziewiątce” odbyło się walne zebranie wraz z „aktywem ZHP, Samorządem Uczniowskim, Zakładowym Opiekunem (Malborska Fabryka Wentylatorów – dop. red.), Komitetem Rodzicielskim, Jednostką Wojskową i klubami sportowymi współpracującymi ze szkołą”. Porządek obrad brzmiał tak:

  • omówienie Dziennika Urzędowego Ministra Oświaty i Wychowania nr 1/77
  • powołanie Szkolnego Komitetu Organizacyjnego „Sztafety Olimpijskiej – Moskwa 1980”
  • powołanie Zespołu Redakcyjnego kroniki olimpijskiej
  • opracowanie i zatwierdzenie programu działania
  • ogłoszenie konkursu na pierwszą stronę kroniki

Skład komitetu, zespołu redakcyjnego i program działania zatwierdzono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej 6 kwietnia 1977 r., a 11 kwietnia przedstawiono młodzieży na uroczystym apelu.

Reprezentacja SP 9 najlepsza w województwie elbląskim

Oczywiście ważnym punktem akcji „Moskwa” były zawody sportowe i osiągane w nich wyniki. W dniach 28-31 maja 1977 reprezentacja SP 9 uczestniczyła w II Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Kwidzynie i zdobyła tam miano najbardziej usportowionej szkoły w województwie.

Wszyscy reprezentacji uzyskali dla „dziewiątki” łącznie 508,3 pkt. Następne miejsce wywalczyły: Zbiorcza Szkoła Gminna w Stegnie - 286 pkt, ZSG Dzierzgoń - 269,55 pkt, SP nr 2 Nowy Dwór Gdański - 238 pkt, SP nr 3 Elbląg - 235,5 pkt, SP nr 1 Malbork – 228,4 pkt.
Wśród klubów triumfowała reprezentacja Szkolnego Związku Sportowego – 2617 pkt, przed Olimpią Elbląg – 596 pkt, Zniczem Sztum – 325 pkt, Nogatem Malbork – 286 pkt, Żuławami Nowy Dwór – 218 pkt i Powiślem Dzierzgoń – 112 pkt. W kategorii miast Malbork zajął 2 miejsce za Elblągiem.

Na podkreślenie zasługuje bardzo sprawna organizacja igrzysk. Przed zawodami obawiano się, że obiekty nie zostaną przygotowane na czas. Tymczasem wszystko – łącznie z pogodą – dopisało jak należy. Wysoki poziom reprezentowali także młodzi sportowcy. Pojawiło się sporo autentycznych talentów. Sprawą szkoleniowców jest stworzenie im warunków i możliwości dalszego rozwoju – donosiła prasa.

Igrzyska w Malborku. 1000 tancerek i 300 przedszkolaków!

Gospodarzem III WIMS w dniach 3-6 czerwca 1978 r. był Malbork. Warto przytoczyć niemal w całości notkę z „Głosu Wybrzeża” z 5 czerwca 1978 r.:

W sobotę na stadionie miejskim w Malborku nastąpiło uroczyste otarcie III Olimpiady Młodzieży województwa elbląskiego. (…) Gośćmi uroczystości były reprezentantki Polski rozpoczynające swą karierę sportową w Malborku – Ludwika Chewińska i Elżbieta Bocian. Przybyła także medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim, elblążanka Helena Pilejczyk.

Reprezentacje 31 miast i gmin uczestniczących w olimpiadzie ustawiły się na murawie stadionu, po czym dyrektor Szkolnego Ośrodka Sportu Zdzisław Ćwiklak złożył raport o gotowości rozpoczęcia igrzysk. Przy dźwiękach hymnu narodowego na maszt wciągnięte zostały flagi – narodowa, olimpijska i SZS.
W imieniu gospodarzy grodu nad Nogatem uczestników olimpiady i przybyłych gości powitał przewodniczący MRN, I sekretarz KM PZPR Leszek Witkiewicz. Przemówienie wygłosił dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego Kazimierz Kowalczyk. Podziękował on władzom i mieszkańcom Malborka za znakomite przygotowanie obiektów, po czym ogłosił oficjalne otwarcie III olimpiady.

W bramie stadionu ukazała się ostatnia zmiana sztafety z płomieniem znicza olimpijskiego. W momencie zapalenia znicza w niebo poszybowały setki gołębi oraz kolorowe balony z nazwami miast i gmin biorących udział w igrzyskach. Ślubowanie w imieniu uczestników malborskiej imprezy złożyła uczennica miejscowego LO Danuta Zimna. Przy dźwiękach orkiestry wojskowej rozpoczęła się defilada poszczególnych reprezentacji. Ostatnim punktem programu otwarcia było barwne widowisko taneczne w wykonaniu 1000 dziewcząt z malborskich szkół.

Z kolei na zakończenie igrzysk wystąpiła orkiestra wojskowa lotników, a 300 malborskich przedszkolaków zaprezentowało montaż taneczny. W tym radosnym nastroju ponownie uzyskanie miana najbardziej usportowionej szkoły podstawowej województwa świętowała malborska „dziewiątka”. Wśród placówek ponadpodstawowych zwyciężył Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sztumie. Najlepszym klubem okazało się Powiśle Czernin, które zdystansowało Nogat Malbork i Olimpię Elbląg. W punktacji miast zwyciężył Elbląg – 409,5 pkt przed Kwidzynem – 399,5 pkt i Malborkiem – 395,5 pkt.

Hasło wiecznie żywe: „Każdy ma prawo być pierwszy”

4 września 1978 r. miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku sportowego w SP 9 i jednocześnie III etapu zmagań sportowych „Sztafety Olimpijskiej – Moskwa 80.” W miejskim parku odbyły się biegi, a na jednym ze zdjęć w kronice uwagę przykuwa nader sprawiedliwe i ponadczasowe hasło: „Każdy ma prawo być pierwszy”.

Przez wiele miesięcy młodzi sportowcy miast i wsi ciężko pracowali na zajęciach, by w dniach 9-12 czerwca 1979 r. z jak najlepszej strony pokazać się na IV WIMS w Braniewie. A tam dzielił i rządził Malbork.

IV Olimpiada przyniosła generalny sukces szkołom Malborka. W klasyfikacji szkół podstawowych zwyciężyła „dziewiątka”, a w ponadpodstawowych Zespół Szkół Zawodowych z tego miasta. Wśród klubów na pierwszym miejscu uplasował się malborski Nogat. Słyszy się komentarze, że swoje pierwszeństwo szkoły te i klub zawdzięczają postawieniu na masówkę i pogoni za punktami oraz że na wyższych szczeblach wyczynowej drabiny triumfatorzy z Malborka są bez szans. Nic bardziej błędnego. Przecież u podstaw idei organizowania szkolnych olimpiad leży właśnie masowość, wciąganie do sportu jak największej ilości dziewcząt i chłopców, „zarażenie” ich bakcylem sportowej walki – stawała w obronie triumfatorów ówczesna prasa.

Co do masowości, warto przypomnieć, że kiedyś w Malborku odbywała się taka impreza, jak Wieczorny Bieg Uliczny organizowany z okazji rocznic rewolucji październikowej. Kronika SP 9 donosi, że w październiku 1977 odbył się po raz szósty. Meta znajdowała się w okolicy parku z działem samobieżnym przy ul. Grunwaldzkiej.

Przypomnijmy też, że jednym z celów akcji „Moskwa” były czyny społeczne. I tych nie zabrakło w „dziewiątce”. Powstało m.in. „uniwersalne boisko sportowe”, do którego rękę przyłożyła młodzież szkoły. Wartość prac społecznych wykonanych przez nią została oszacowana na ponad 300 000 ówczesnych złotych.

Pomóżcie odtworzyć archiwum SP 9 Malbork z lat 90. XX wieku

Dziękujemy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 9 za możliwość zajrzenia do "dziewiątkowego" archiwum. Przypominamy też prośbę Adama Liszewskiego, nauczyciela z biblioteki SP 9. Niestety, z powodu zalania archiwum swego czasu bezpowrotnie zniszczone zostały kroniki z lat 1993-2000. Trwa próba odtworzenia tamtego zasobu, ale bez absolwentów i byłych pracowników będzie to praktycznie niemożliwe. Stąd prośba o przekazywanie (mogą być duplikaty, skany) zdjęć z tamtego okresu, a także informacji o szkolnych wydarzeniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto