Malbork. Kroniki Zespołu Szkół Technicznych, czyli obecnego ZSP 4 (odc. 12). Tak "Technikum" weszło w nowe milenium

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum ZSP 4 Malbork/repr. Radosław Konczyński
Udostępnij:
Tym odcinkiem kronik Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku wchodzimy w wiek XXI. Skończyło się województwo elbląskie, powstał powiat malborski (wtedy z m.in. ze Sztumem i Dzierzgoniem), a w ówczesnym Zespole Szkół Technicznych uczyło się nawet ponad 1500 osób.

Rok szkolny 1998/99 był specyficzny. Uczniowie malborskich szkół zaczynali go w województwie elbląskim, które zostało jednak zlikwidowane z dniem 31 grudnia 1998 r. w związku z reformą administracyjną kraju. Warto więc odnotować, że wśród ostatnich stypendystów premiera z woj. elbląskiego znaleźli się też uczniowie ZST: Przemysław Dziuwe, Joanna Węgrzyn, Krzysztof Milczewski i Marek Górdak. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
Od stycznia 1999 r. Malbork znalazł się w województwie pomorskim. Wtedy też powstał powiat malborski.

W listopadzie 1999 r. spotkali się absolwenci szkoły, którzy pamiętali jeszcze województwo gdańskie. Po 30 latach od zakończenia Zespołu Szkół Zawodowych im. Janka Krasickiego (wcześniejsza nazwa ZST) zgromadzili się pierwsi absolwenci dziennego Technikum Mechanicznego. Uczyli się w latach 1964-1967 w budynku przy ulicy 17 Marca.

Pięć lat spędzonych w tej szkole to najlepszy okres mojego życia, obok lat studenckich. Przygotowano nas tu właściwie do samodzielności i pokonywania trudności życiowych. Pamiętam surową dyscyplinę, ale i przyjacielski klimat, który tworzył nasz wychowawca, Leszek Witkiewicz, dyrektor technikum – mówił dla „Dziennika Bałtyckiego” Zdzisław Leszczyński, absolwent i organizator spotkania.

W październiku 2000 r. po raz pierwszy przyznano nagrody starosty malborskiego dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektorzy, wytypowani przez Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego, otrzymali 1900 zł podwójnie ubruttowione; a nauczyciele, wyznaczeni przez rady pedagogiczne, po 1500 zł podwójnie ubruttowione.

- Wszystkie wnioski rozpatrzyliśmy pozytywnie. Środki finansowe pozwoliły nam nagrodzić 18 pedagogów. Jeżeli byłoby więcej wniosków, wówczas podzielilibyśmy pulę na mniejsze kwoty – tłumaczył „DB” Julian Grzanko, ówczesny starosta malborski.

Przy roku szkolnym 2000/01 odnotowana została postawa absolwenta „Technikum”, Adriana Bartnika, który służył w Marynarce Wojennej w Gdyni, a dokładnie w Garnizonowej Straży Pożarnej. Autor notatki prasowej pisze, że żołnierz „wykazał się dużą przytomnością umysłu, zabierając z rok kilkunastoletnich młodzieńców pojemnik z rtęcią. Wracający z przepustki z rodzinnej miejscowości Szropy położonej blisko Malborka strażak wsiadł do autobusu komunikacji miejskiej zmierzającego na Oksywie. Jego uwagę zwrócili chłopcy w wieku 13-14 lat zajęci debatą na temat płynnego metalu znajdującego się w plastikowym naczyniu”.

Kolejny powód do dumy to postawa Pawła Zagórnika. Uczeń ZST wrócił z brązowym medalem w dwuboju z mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 20, które odbyły się w kwietniu 2001 r.

Warto dodać, że w roku szkolnym 2000/01 do ZST uczęszczało... ponad 1500 uczniów (!), głównie mężczyźni. Ich edukacją zajmowało 117 nauczycieli. Na zespół składały się: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Zawodowe, Technikum Mechaniczne, Technikum Elektryczne, Technikum Elektroniczne, Technikum Mechaniczno-Elektroniczne na podbudowie ZSZ dla młodzieży oraz dorosłych. Poza tym „Technikum” prowadziło internat i warsztaty szkolne, w których odbywała się praktyczna nauka zawodu.

Wiosną 2002 r. odbyły się konkursy na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych podległych samorządowi powiatu. Dyrektorem ZST został Antoni Zawadziński, który zaczął pełnić tę funkcję od 1 września 2002 r.

W galerii powyżej można obejrzeć zdjęcia od roku szkolnego 1998/99 do roku 2001/02. Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku.

Malbork. Kronika Zespołu Szkół Technicznych, czyli obecnego ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie