Malbork. Kto od stycznia wywiezie śmieci z miasta? Na przetarg wpłynęły dwie oferty

Anna Szade
Anna Szade
Malborski ZGKiM aktualnie odbiera odpady od mieszkańców i nadal jest zainteresowany świadczeniem tej usługi
Malborski ZGKiM aktualnie odbiera odpady od mieszkańców i nadal jest zainteresowany świadczeniem tej usługi Radosław Konczyński
Udostępnij:
Kto w nowym roku odbierze śmieci od mieszkańców Malborka? W środę (29 grudnia 2021 r.) Urząd Miasta zakończył przyjmowanie ofert. Okazało się, że zleceniem zainteresowane są dwie firmy.

Włodarze Malborka stoją przed ważną decyzją, czyli wyborem podmiotu, który zajmie się wywozem śmieci na składowisko w Tczewie. W środę (29 grudnia) otwarte zostały oferty w przetargu na usługi odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkanych i mieszanych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.
Jak widać, czasu na zawarcie umowy jest niewiele, ale początkowo termin zakończenia postępowania wyznaczony został na 8 grudnia. Tyle tylko, że procedurę trzeba było wydłużyć, bo w ogłoszeniu zamieszczonym na internetowej Platformie Zakupowej zabrakło jednego załącznika.

Oto złożone w postępowaniu propozycje firm zainteresowanych świadczeniem usług dla miasta:

  • Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o. - 4 761 013,68 zł brutto,
  • Przedsiębiorstwo Usług Sanitarnych „PUS” sp. z o.o. w Kwidzynie – 6 246 990 zł brutto.

Jeszcze przed otwarciem ofert malborski magistrat poinformował, że na sfinansowanie zamówienia zamierza wydać 4 837 158 zł brutto.
Prawdopodobnie nie uda się podpisać umowy jeszcze w tym roku. Ale magistrat uspokaja, że mieszkańcy nie odczują żadnych komplikacji, bo prawo przewiduje możliwość przedłużenia współpracy z obecnym wykonawcą, czyli malborskim ZGKiM, na czas, który jest potrzebny do dopełnienia wszystkich formalności przetargowych.

Zwycięski podmiot będzie musiał wywieźć odpady komunalne, które wytworzy ok. 30 769 mieszkańców. Tyle osób zostało wykazanych w deklaracjach śmieciowych, które przekazywane są do Urzędu Miasta.
Łącznie do obsłużenia będzie 4036 nieruchomości, z czego większość, bo 3319 to domy jednorodzinne, a 717 – bloki i kamienice. Nie można też zapominać, że od 2021 r. w miejskim systemie są również przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w budynkach mieszkalnych. Takich tzw. nieruchomości mieszanych łącznie jest ok. 170.

Czy mieszkańcy bardzo "śmiecą"? Według wyliczeń malborskich urzędników, w ciągu 12 miesięcy malborczycy „wyprodukują” 13 760 ton odpadów, w tym:

  • odpadów zmieszanych – 9163 tony;
  • szkła – 636 ton;
  • tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych (np. kartonów po sokach i mleku) – 727 ton;
  • papieru – 558 ton;
  • bioodpadów – 2067 ton;
  • odpadów wielkogabarytowych, także tych oddanych do PSZOK – 609 ton.

Cały transport ze śmietników ma trafić do Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, z którym miasto ma podpisaną umowę na przetwarzanie nieczystości. Ewentualna zmiana odbiorcy będzie wymagała uzyskania pisemnej zgody.

Choć nie ma to związku z postępowaniem przetargowym, to warto pamiętać, że od 1 stycznia malborczycy będą płacić wyższą opłatę śmieciową. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta w tej sprawie, która została podjęta w 2019 r., w 2022 r. w zabudowie wielorodzinnej mieszkańcy zapłacą za odpady 24 zł od osoby. W domkach jednorodzinnych będzie to 27 zł od osoby, chyba że ktoś ma własny kompostownik, wówczas przysługuje mu 3-złotowa ulga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie