Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kupiec na działkę przy ul. Jagiellońskiej 99 poszukiwany już po raz siódmy

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Władze Malborka bezskutecznie poszukują nabywcy dla działki przy ul. Jagiellońskiej 99 A/B/C, na której wciąż stoi jeszcze ruina budynku wielorodzinnego. Nowy właściciel będzie ją musiał rozebrać na własny koszt. O ile znajdzie się chętny, bo ogłoszony został siódmy przetarg na sprzedaż tej nieruchomości.

Siedem to w wielu kulturach liczba doskonała. Być może więc zmodyfikowane „do siedmiu razy sztuka” w przypadku nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 99 zakończy się jej szczęśliwą sprzedażą. Urząd Miasta Malborka ogłosił przetarg 23 kwietnia 2020 r., a licytacja, jeśli będą chętni, planowana jest na 28 maja.

Na razie nie wiadomo, kiedy widoczna od strony z targowiska długa kamienica z 1870 r. zniknie. Jeśli doszłoby do transakcji, to na jej rozbiórkę przyszły właściciel ma mieć 18 miesięcy. Budynek już od 2018 r. stoi pusty, bo miasto, z uwagi na jego stan techniczny, przesiedlało stopniowo lokatorów. Władzom udało się również zdobyć akceptację konserwatora zabytków na wyburzenie. Dom znajdował się w rejestrze zabytków, co jak widać, nie zabezpieczyło jego losu.

Działka przy ul. Jagiellońskiej w miejscowym planie zagospodarowania dla tego obszaru miasta przeznaczona jest pod zabudowę wielorodzinną, „dopuszcza się drobne formy usług, które nie będą w kolizji z podstawowym przeznaczeniem”.

Co odstrasza potencjalnych kupców, że do tej pory nikt nie walczył o tę nieruchomość w Śródmieściu? W magistracie przypuszczają, że może to być konieczność realizacji nowej zabudowy i zagospodarowania terenu na podstawie wytycznych konserwatorskich. A to może przełożyć się na wyższe koszty realizacji.

Zachętą dla inwestorów może być atrakcyjna cena. W pierwszym przetargu, który miał odbyć się w listopadzie 2018 r., było to 410,6 tys. zł. Obniżka do 380 tys. zł w 2019 r. nie zadziałała jak lep na deweloperów. Nie zareagowali również na piąty przetarg wyznaczony na grudzień 2019 r. z ceną wywoławczą 195 tys. zł, jak również tegoroczną lutową licytację, szóstą w kolejności. Promocyjna kwota 195 tys. zł obowiązuje także w najnowszym, siódmym przetargu.

Malbork. Przy Jagiellońskiej trwa już rozbiórka budynku komu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto