Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kwalifikacja wojskowa 2014 zakończona. Wnioski: sporo wad wzroku i kręgosłupa

Radosław Konczyński
Zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa w powiecie malborskim. Z rocznika podstawowego (1995), który stawał przed Powiatową Komisją Lekarską, kategorię A - zdolny do służby wojskowej - otrzymało 87 procent osób.

Za organizację kwalifikacji wojskowej odpowiadają starostwa powiatowe. W Malborku władze powiatu doszły do porozumienia z Państwową Szkołą Muzyczna i to w jej pomieszczeniach drugi rok z rzędu urzędowali członkowie komisji lekarskiej i przedstawiciele WKU. Dla mieszkańców naszego powiatu rozpoczęła się ona 17 marca i trwała do 4 kwietnia.

Kwalifikacja jest prowadzona od czterech lat i zastąpiła pobór do służby zasadniczej. Obecnie osoba podlegająca kwalifikacji musi tylko stanąć przed komisją lekarską, uzyskuje kategorię wojskową i książeczkę wojskową na potwierdzenie tego faktu, następnie po uprawomocnieniu się orzeczenia lekarskiego jest przenoszona do rezerwy.

ZOBACZ TEŻ: Trwa kwalifikacja wojskowa 2014 w Malborku

W powiecie malborskim przed komisją lekarską i kwalifikacyjną miało stanąć ponad 440 osób.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze te dane szacunkowe w pełni się potwierdzają, bo zdarza się, że ktoś jest zameldowany na danym terenie, a do kwalifikacji staje w innym powiecie, gdzie na przykład chodzi do szkoły i tam jest zameldowany na pobyt czasowy – wyjaśnia major Cezary Sławkowski, rzecznik prasowy WKU Malbork.

Stawiennictwo w pow. malborskim wyniosło 94,91 proc. W roczniku podstawowym 87,07 procenta osób uzyskało kategorię A (zdolny do służby wojskowej), 1,46 proc. - kat. B (czasowo niezdolny), 9,76 proc. - kat. D (niezdolny w czasie pokoju), 1,71 proc. - kat. E (trwale niezdolny).

- W porównaniu do roku ubiegłego jest mała poprawa stawiennictwa i oceny zdolności kwalifikowanych - podsumowuje Stanisław Chabel, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostewa Powiatowego w Malborku.

Stawiennictwo kobiet wyniosło 100 proc.z dobrą zdolnością kwalifikowanych do służby wojskowej.

- Generalnie jeżeli chodzi o ocenę typowo zdrowotną, to stwierdza się, że młodzież nabywa licznych już w tym wieku wad wzroku i skrzywienia kręgosłupa. Przyczyną tego zjawiska jest długotrwałe korzystanie z komputerów i innych urządzeń multimedialnych - dodaje Stanisław Chabel.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto