Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kwalifikacja wojskowa 2020 dla naszego powiatu już trwa [ZDJĘCIA]. Badanie lekarskie, kategoria zdrowia i wojskowy dowód osobisty

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Ponad 370 mieszkańców powinno przystąpić w tym roku do kwalifikacji wojskowej w powiecie malborskim, która rozpoczęła się w poniedziałek (2 marca) w Starostwie Powiatowym w Malborku.

Rocznikiem podstawowym stającym tym razem do kwalifikacji są młodzi mężczyźni urodzeni w 2001 roku. W sumie powinno się zjawić ich 313 z podziałem na samorządy: z Malborka - 131, gm. Nowy Staw - 44, gmina Malbork - 32, gm. Lichnowy – 31,
gm. Stare Pole - 23, gm. Miłoradz – 22. Stawić się też muszą mężczyźni do 24 roku życia, którzy do tej pory nie dopełnili tego obowiązku lub byli czasowo niezdolni do służby i lekarz musi ich zbadać ponownie. Przedstawiciele WKU czekają również na kobiety uczące się w szkołach i uczelniach medycznych. Łącznie więc w tym roku kwalifikacją objętych zostanie ponad 370 osób.

- Też jesteśmy mężczyznami, też to przechodziliśmy, to jest ważne wydarzenie w życiu. Każdy z nas miał troszeczkę strachu, dzisiaj chyba też jest takie wrażenie. Zapamiętacie to wydarzenie do końca życia – mówił Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym.

Jednak nie ma się czego bać. Po badaniu lekarskim tylko chętni pójdą do wojska. Reszta osób jest przenoszona do rezerwy.

- Najważniejszą wiedzą, jaką po tej kwalifikacji będziecie mieli, to odpowiedź, jak w ogóle jest z waszym zdrowiem. Życzę powodzenia wszystkim, którzy marzą o tym, żeby w przyszłości założyć mundury, bo droga jest jedna: najpierw kwalifikacja wojskowa, a później te pragnienia można realizować – stwierdził starosta malborski Mirosław Czapla.

Wojskowy komendant uzupełnień w Malborku podziękował za przygotowanie pomieszczeń starostwa na potrzeby przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. Wyjaśnił też, o co dokładnie z nią chodzi.

- Do 16 marca przebadamy roczniki podstawowe, więc mężczyzn z 2001, oraz roczniki starsze 1996-2000. W ramach kwalifikacji zostaje wam orzeczona kategoria zdrowia, jak również przedstawiciele WKU założą ewidencję wojskową, przeznaczą do służby wojskowej lub służby w oddziałach obrony cywilnej, a ostatnim elementem, który będzie realizowany w ramach kwalifikacji wojskowej, będzie wydanie dowodu osobistego wojskowego w postaci książeczki wojskowej – tłumaczył ppłk Robert Grzeszczyk, wojskowy komendant uzupełnień w Malborku.

Po 14 dniach następuje przeniesienie do rezerwy.

I na ten moment podstawowy obowiązek obrony wobec ojczyzny zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej będzie spełniony. Życzę kategorii A, bo ona otworzy wam drogę o wszystkich służb mundurowych, waszej przyszłości, spełniania marzeń, zabezpieczy dalszą przyszłość w dorosłym życiu – mówił podpułkownik Grzeszczyk.

Do 9 marca do kwalifikacji będą przystępować młodzi mieszkańcy Malborka. Dokładnie na 9 marca termin mają mieszkańcy gm. Stare Pole, 10-11 marca - gm. Nowy Staw, 11 marca - gm. Miłoradz, 12 marca - gm. Malbork, 13 marca - gm. Lichnowy, 16 marca - kobiety.

Przy tej okazji WKU prowadzi kampanię "Zostań żołnierzem RP", przybliżając możliwości służby we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Do wstąpienia w swoje szeregi zachęcają też inne służby mundurowe.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto