Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kwartalnik "Prowincja" jest już w sprzedaży. Najnowszy numer to aż 200 stron lektury prosto z regionu

Anna Szade
Anna Szade
Kto lubi czytać, może skusi się na 42 numer kwartalnika „Prowincja”, który jest już dostępny w sprzedaży. A pod choinkę świetnie pasuje najnowszy tom Biblioteki „Prowincji”. To książka Piotra Napiwodzkiego, teologa, filozofa i byłego dominikanina „Małe obrazki, proste scenki. Powiślański szlak Wilhelma z Modeny i losy całkiem współczesnych osadników”.

Pandemia wszystkim pokrzyżowała plany, także wydawcom kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”**. Nie można organizować otwartych spotkań autorów z czytelnikami, nie można świętować 10-lecia istnienia tego ważnego dla regionu tytułu.

Choć łatwo nie jest, właśnie ukazał się 42 numer kwartalnika.

Jak zwykle jest sporo do czytania, bo to aż 200 stron - zachęca Leszek Sarnowski, redaktor naczelny „Prowincji”.

Znalazło się miejsce na wiersze Janusza Ryszkowskiego i Andrzeja Wojciechowskiego, prozę Pawła Huelle, a także esej Andrzeja Kasperka poświęcony najnowszej książce Pawła Huelle „Talita”. Filozof Andrzej C. Leszczyński tym razem pisze o ciszy, milczeniu, ale i o hałasie.

To nie wszystko, bo „Prowincja” to przede wszystkim różnorodność i tematów, i form.

Piotr Napiwodzki tym razem wraca do źródeł redakcyjnych fascynacji menonickim dziedzictwem, czyli do twórcy tego religijnego odłamu Menno Simonsa. O swoich historycznych odkryciach pisze Piotr Podlewski, a także archeolog Grażyna Nawrolska i Ryszard Rząd, a Wiesław Olszewski przypomina wydarzenie sprzed 90 lat znad granicy polsko-niemieckiej w Opaleniu, o którym przed laty pisał także Melchior Wańkowicz – wylicza Leszek Sarnowski.

Można także wybrać się w podróż bez wychodzenia z domu. W „Magicznej prowincji” Dorota i Jarosław Kowalscy, autorzy ciekawego bloga „Szalone walizki”, przenoszą czytelników w świat mazurskich ostępów.
- Kiedyś słychać tam było sapanie ciężkich lokomotyw, po których jedynym śladem obecności są zarośnięte torowiska i unikatowe wiadukty przywodzące na myśl rzymskie akwedukty – mówi Leszek Sarnowski.

Bogata część wspomnieniowa, bo ukazał się dalszy ciąg dramatycznych przeżyć Anny Kopisto, a także myśliwskie wspominki Franciszka Baumgarta związanego ze Sztumem i Kwidzynem.

Kwartalnik wydał także kolejny, już dziewiąty tom Biblioteki „Prowincji”. Tym razem to książka Piotra Napiwodzkiego, teologa, filozofa i byłego dominikanina pt. „Małe obrazki, proste scenki. Powiślański szlak Wilhelma z Modeny i losy całkiem współczesnych osadników”.

To bardzo ciekawe połączenie początków misyjnej działalności na Powiślu z historią młodych artystów, którzy szukają swego miejsca na ziemi – zdradza naczelny „Prowincji”.

Zainteresowani mogą zamawiać zarówno książkę, jak i tegoroczne oraz archiwalne numery kwartalnika. Wystarczy napisać na adres: [email protected] lub zadzwonić pod nr tel. 693 527 614.

Malbork. Taki zamek i miasto widać w sprawozdaniach niemieck...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto