Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Laboratoria Przyszłości w Szkole Podstawowej nr 2. Z wizytą przyjechali mobilni eksperci

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Ekipa Mobilnych Laboratoriów Przyszłości odwiedziła Szkołę Podstawową nr 2 w Malborku. Eksperci przeprowadzili szkolenia z obsługi nowoczesnych pomocy dydaktycznych, które trafiły do „dwójki” w ramach rządowego programu.

Laboratoria Przyszłości to rządowy program, którego celem jest uzupełnienie tradycyjnego modelu edukacyjnego o najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjne z obszaru STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), by lepiej przygotować polską młodzież na wyzwania przyszłości. W szczególności te powiązane z rynkiem pracy i gotowością do pracy w zawodach przyszłości - w tym takich, które według ekspertów jeszcze nie istnieją.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, do tej pory w ramach programu 99 proc. samorządowych szkół podstawowych w Polsce wyposażono w nowoczesny sprzęt o wartości 1 miliarda złotych. Około 12 tysięcy szkół posiada już nowoczesne laboratoria przyszłości m.in. z drukarkami 3D, goglami VR, robotami, mikrokontrolerami, nowoczesnymi studiami nagrań i sprzętem technicznym różnego rodzaju, dzięki któremu nauczyciele mogą pomagać uczniom w odkrywaniu ich talentów.

Natomiast od września 2022 roku, samorządowe „podstawówki” odwiedzane są przez ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań w każdym województwie. 16 busów z ekspertami i laboratoryjnym sprzętem pojawia się w szkołach wszystkich powiatów w Polsce.

20 grudnia charakterystyczny niebieski bus zawitał do Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku. Goście pokazali m.in., jak działają gogle VR.

Uczniowie zanurzyli się w wirtualnym świecie, w którym odwiedzili Rio de Janeiro, nurkowali z rekinami oraz zwiedzali planety Układu Słonecznego. Dowiedzieli się również, że technologię rozszerzonej rzeczywistości mają zawsze pod ręką, ponieważ mogą ją uruchomić na swoich telefonach – relacjonuje Maciej Kloc, nauczyciel SP 2 w Malborku.

Eksperci wyjaśnili też, na czym polega proces tworzenia trójwymiarowych obiektów za pomocą drukarki 3D.

- Okazało się, że wcale nie jest to trudne, a ogranicza ich tylko własna wyobraźnia. Kreatywne pomysły po tych zajęciach same wpadały do głowy. Dziękujemy całej ekipie Mobilnych Laboratoriów Przyszłości za profesjonalne i atrakcyjne zajęcia. Mamy nadzieję, że dzięki nim wykorzystamy dostępne u nas pomoce dydaktyczne jeszcze bardziej twórczo i intensywnie – dodaje Maciej Kloc.

Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.

Malbork. Kronika Szkoły Podstawowej nr 2 (odc. 4). Lata 90. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto