Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Łąki kwietne już rosną. W 10 lokalizacjach będą pachnące i barwne kobierce. Jakich roślin można się tam spodziewać?

Anna Szade
Anna Szade
Ależ wkrótce w Malborku zrobi się pięknie! Urząd Miasta poinformował, że łąki kwietne zostały już przygotowane i wysiane. Za kilka tygodni mogą cieszyć oczy mieszkańców. Wybrano aż 10 lokalizacji i wiele gatunków kwiatów, dzięki czemu będzie naprawdę kolorowo.

Magistrat ogłosił w piątek (28 maja 2021 r.), że zakończył się pierwszy etap prac nad łąkami kwietnymi, czyli przygotowanie gleby i wysianie nasion.

Teraz czekamy na pierwsze roślinki, które powinny pojawić się za około miesiąc. Założone zostały dwa rodzaje łąk kwietnych: jednoroczne i mieszane. Łąki jednoroczne charakteryzują się szybkim i intensywnym kwitnieniem, ale tylko w roku wysiewu. Pielęgnacja łąki jednorocznej polega głównie na ręcznym usuwaniu niepożądanych roślin – chwastów oraz na jednorazowym koszeniu, które wykonujemy pod koniec sezonu wegetacyjnego. Aby łąka jednoroczna zakwitła w kolejnym roku, należy ją odtworzyć – informuje Katarzyna Elwartowska z Urzędu Miasta Malborka zajmująca się miejską zielenią.

Typ mieszany jest trwalszy, bo i rośliny są tam wieloletnie, rozrastają się więc w każdym kolejnym roku, tworząc barwne kobierce.
- Pielęgnacja tego rodzaju łąki kwietnej w pierwszym roku polega na ręcznym usuwaniu niepożądanych roślin oraz jedno lub dwukrotnym koszeniu w zależności od potrzeby, a w kolejnych latach ogranicza się jedynie do maksymalnie dwukrotnego koszenia – tłumaczy Katarzyna Elwartowska.

Malbork wybrał drogę wielu innych miast w Polsce, które zamiast monotonnych trawników stawiają na różnorodność.

Łąki stanowią nie tylko piękne i pachnące naturalne dywany, są również doskonałym miejscem do życia dla ok. 300 gatunków pożytecznych zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Dają także możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu – wyliczają zalety urzędnicy.

Poza tym filtrują wody opadowe i powietrze, zatrzymują pyły tworzące smog oraz obniżają temperaturę powietrza i zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby.
Jest też argumenty ekonomiczne, bo łąki kwietne są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu. Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba ich regularnie kosić ani nawozić, oszczędzają również wodę, bo nie wymagają częstego podlewania.

Urząd Miasta przygotował mapkę z lokalizacją 10 łąk kwietnych. Oto one:

  1. zielony pas wzdłuż pl. Ledóchowskiej (1500 m kw.)
  2. teren przy ul. Kotarbińskiego (500 m kw.)
  3. park przy ul. Ciepłej (470 m kw.)
  4. park/plac zabaw przy ul. Kwiatkowskiego (1000 m kw.)
  5. skwer na pl. Esperanto (40 m kw.)
  6. teren przy ul. Mickiewicza (135 m kw.)
  7. róg u zbiegu ul. Słupeckiej i Pola (322 m kw.)
  8. "trójkąt" przy zjeździe na dworzec PKP (224 m kw.)
  9. przy boisku i placu zabaw na ul. Andersa (360 m kw.)
  10. róg u zbiegu ul. Słupeckiej i Pola (1527 m kw.)

Ta reklama nowych terenów zielonych ma jeszcze jeden cel: by otoczyć je należytą opieką.

Jeśli wspólnie zadbamy o nasze łąki kwietne, nie będziemy ich deptać i niszczyć, to będą ozdobą miasta i wspaniałym widokiem podczas spacerów przez wiele lat – apelują urzędnicy.

Jeśli więc zapewnimy im spokój, małe nasionka zamienia się w piękne rośliny. A w zastosowanych mieszkankach znalazły się:

  • gatunki obce – m.in. portulaka wielkokwiatowa, cynia daliowa, kosmos podwójnie pierzasty;
  • gatunki rodzime – m.in. chaber łąkowy, dzwonek okrągłolistny, krwawnik pospolity;
  • gatunki jednoroczne – m.in. maczek kalifornijski, len wielkokwiatowy, maciejka dwuroga;
  • gatunki wieloletnie – m.in. ślaz piżmowy, mydlnica lekarska, szałwia łąkowa.

Specjalnie wyszukaliśmy zdjęcia roślin, które zostały wysiane, by pokazać ich urodę. Brakuje tylko maciejki, ale w jej przypadku i tak efektowny jest głównie zapach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto