Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork ma dwoje reprezentantów w parlamencie seniorów. Złożyli ślubowanie w Sejmie

Anna Szade
Anna Szade
Dwoje mieszkańców Malborka weszło w skład Obywatelskiego Parlamentu Seniorów na IV kadencję, czyli lata 2022-2025. Ślubowanie złożyli podczas sesji, która odbyła się w Sali Posiedzeń Sejmu RP.

Malborczycy, tak jak delegaci środowisk seniorów z pozostałych województw, zasiedli w sejmowych ławach w miniony wtorek (7 listopada). Ślubowanie na członków OPS na lata 2022-2025 złożyli Lidia Kusz - prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku, członkini Rady Polityki Senioralnej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku i przewodnicząca Malborskiej Rady Seniorów, a także Aleksander Chrupczalski - członek Malborskiej Rady Seniorów i słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, delegat poprzedniej kadencji OPS.

Uczestnicy sesji mogli wysłuchać m.in. tego, co do powiedzenia mieli im Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej, Adam Niedzielski - minister zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec - rzecznik praw pacjenta oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W Polsce żyje ponad 9 mln seniorów, to olbrzymia grupa, która powinna formułować swoje postulaty, właśnie parlament seniorów stanowi na to odpowiednie miejsce. To my jako obecni seniorzy budowaliśmy naszą ojczyznę. Większość z nas pamięta trudne lata 50 i 60. Dzisiaj żyjemy w XXI w. i po kilkudziesięciu latach z pewnością mamy porównanie, jak było kiedyś, a jak jest teraz. To, czego młodzi ludzie powinni nam zazdrościć, to aktywność i wola podejmowania działań na rzecz innych – mówiła Elżbieta Witek.

W obradach OPS uczestniczyło kilkuset seniorów z całego kraju.

- Sprawa fundamentalna, czyli system demokratyczny, w którym żyjemy, z zasady oparty jest na dialogu społecznym, na poszanowaniu obywateli i słuchaniu ich w sprawach dotyczących ich życia, jednak nikt nas nie pyta o zdanie w kwestiach, które w wieku starszym stanowią ogromne wyzwanie: zdrowie, opieka, status finansowy. Decyzje podejmowane są odgórnie, dowodząc tym samym jakby lekceważenie nas, seniorów. Seniorzy nie chcą być jedynie klientami polityki senioralnej. Chcą, muszą i powinni partycypować w decyzjach dotyczących ich życia. Do tego będziemy zmierzać, mam nadzieję – komentuje Lidia Kusz.

Temu będzie też służyło dwudniowe seminarium "Aktywne rady seniorów jako ważny czynnik partycypacji społecznej". Spotkanie z udziałem ok. 40 przedstawicieli rad seniorów z całego województwa pomorskiego odbędzie się 15 listopada w Urzędzie Miasta Malborka. Początek o godz. 11.

W programie m.in. wystąpienia:

  • Barbara Szafraniec, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Seniorów -  "Działanie motywacyjne w ruchu rad seniorów - aktywizacja do powoływania rad seniorów oraz wspieranie ruchu rad w pandemicznych warunkach";
  • Marek Bochowicz - "Ustrój gminy samorządowej: rola i znaczenie rad seniorów w lokalnej i rządowej polityce senioralnej";
  • dr Roman Biskupski - "Doświadczenia w organizowaniu struktur wojewódzkich, ich rola i znaczenie w ruchu rad seniorów".
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto