Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "Mądrość zbudowała sobie dom..." - międzynarodowa wystawa o zakonie dobiegła końca

Radosław Konczyński
Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku
W sumie 65 dni, 7 dni w tygodniu, 784 eksponaty, 67 222 zwiedzających - tak w liczbach Muzeum Zamkowe podsumowuje wystawę czasową "Mądrość zbudowała sobie dom... Państwo krzyżackie w Prusach". Zabytki w ciągu najbliższego miesiąca znikną z kościoła zamkowego i dormitoriów, a malborska instytucja rozpocznie przygotowania do kolejnej dużej ekspozycji.

Przypomnijmy, do Malborka przyjechały obiekty z wielu muzeów, bibliotek, instytucji z Polski oraz kilku krajów Europy - wyjątkowe dzieła sztuki, dokumenty, pokaźny zbiór ksiąg i naczyń liturgicznych, militaria, monety oraz przedmioty codziennego użytku.

- Ekspozycja zrealizowana była z międzynarodowym rozmachem uwzględniającym najnowsze rozwiązania i trendy wystawiennicze. Artefakty były prezentowane w najnowocześniejszych gablotach i witrynach z użyciem najlepszych technik oświetleniowych - informuje Muzeum Zamkowe.

Mieszkańcy i turyści mogli skorzystać z oprowadzań kuratorskich oraz rodzinnych weekendów edukacyjnych w kościele zamkowym i dormitoriach, gdzie zabytki były ulokowane. Wystawę podsumowała konferencja „Mądrość zbudowała sobie dom”, podczas której swoją wiedzę o państwie zakonu krzyżackiego w ciągu trzech dni w Ośrodku Konferencyjnym Karwan przekazało ponad 70 ekspertów, m.in. mediewistów, konserwatorów, historyków sztuki i archeologów.

A potem już przyszła tylko pora na finisaż.

- To był dla nas duży wysiłek, dla całego zespołu; wyzwanie organizacyjne, merytoryczne. To była też niepewność polegająca na tym, że po raz pierwszy tak duża wystawa była organizowana po sezonie turystycznym. Z perspektywy dwóch miesięcy jej funkcjonowania można powiedzieć, że ten eksperyment się powiódł. Wystawa została przyjęta bardzo dobrze, otrzymujemy bardzo entuzjastyczne recenzje i wiele, wiele pochwał. Chcielibyśmy, żeby takie wystawy trwały dłużej, ale koszty ubezpieczeń i wymagania konserwatorskie są bezlitosne. Zdecydowana większość obiektów to są oryginały, pochodzące ze średniowiecza, najcenniejsze, najbardziej kruche, stąd te ograniczenia - mówił dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, jednocześnie kurator wystawy.

Gościem specjalnym finisażu był ks. Bruno Platter, wielki mistrz senior zakonu krzyżackiego.

- Jestem bardzo zaskoczony liczbą tak kosztownych obiektów, ale również obiektów, które mają tak dużą wartość również duchową. Dziękuję pracownikom muzeum, ale również wszystkim naukowcom za to, że tak szczegółowo opracowują historię zakonu niemieckiego pod każdym kątem, również tutaj na Pomorzu Gdańskim, to jest dla nas bardzo ważne. Kiedy patrzę na te wszystkie obiekty, np. na relikwiarz, to widzimy tam całą religijność zakonu, która w ten sposób do dzisiejszego dnia jest przedstawiana. Mogę tylko podziękować i pogratulować, należy się wielki komplement za tę inicjatywę i wspaniałą wystawę - mówił ks. Bruno Platter. - W ostatnich latach widzę, że Malbork stał cię centrum badań nad historią zakonu niemieckiego. Bardzo się z tego cieszę i życzę dalszych sukcesów.

Eksponaty wrócą teraz do swoich macierzystych placówek w Polsce i za granicą, a muzeum rozpocznie przygotowania do ciągu dalszego, bo drugą odsłoną będzie za rok wystawa o "polskim Malborgu" w czasach panowania królów polskich. Potem cały cykl wystawienniczy zamknie w 2021 r. ekspozycja na temat białej i czarnej legendy zakonu, czyli przedstawiająca fakty i mity o działalności Krzyżaków.

Malbork. Wystawa o zakonie krzyżackim już otwarta z udziałem...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto