Malbork. MAL WOPR po I rundzie w Lidze Województwa Pomorskiego w Pływaniu. Medale, pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej i rekordy

Pierwsze rundy Ligi Województwa Pomorskiego w Pływaniu za reprezentantami MAL WOPR. Zawodnicy w kategorii dzieci startowali w Słupsku, a juniorzy i młodzicy - w Gdańsku. We wszystkich trzech zawodach uczestniczyło 29 pływaków malborskiego klubu. Poniżej relacja Iwony Ciecholewskiej, trenerki MAL WOPR.

Kategoria dzieci (10-11 lat)

Do odległego Słupska pojechała jedenastka malborczyków, w tym dwie ligowe debiutantki, które od stycznia 2019 otrzymując licencję Polskiego Związku Pływackiego stały się pełnoprawnymi zawodniczkami. Karolina Kwitnewska i Hanna Rozalewicz spisały się doskonale. Hania zaliczyła dwa nowe rekordy życiowe, a Karolina w stawce 43 sklasyfikowanych zawodniczek zajęła ostatecznie bardzo dobre, dziewiąte miejsce.

Wśród chłopców w tej kategorii najlepiej spisał się fantastycznie predysponowany ostatnio Sławomir Szpaczyński, który zaliczył dwa nowe rekordy życiowe, otarł się o podium w konkurencji 50 m stylem motylkowym, a w klasyfikacji generalnej 11-latków zajął doskonałą, 7 lokatę na 61 startujących zawodników. W tej samej kategorii Anna Czerwińska również z dwoma nowymi życiówkami uplasowała się na 11 miejscu w gronie 50 sklasyfikowanych zawodniczek.

Warto odnotować, że wszyscy najmłodsi pływacy MAL WOPR wrócili do domu z nowymi rekordami życiowymi, po dwa zaliczyli: Patryk Grapentyn, Patryk Gross, Olaf Gwiazdowski, Igor Marchlewski, Cyprian Piróg i Nikola Zborowska, a jeden Dawid Patoka.

Juniorzy wysoko w klasyfikacji medalowej

Jako kolejni w szranki stanęli najstarsi zawodnicy, czyli juniorzy. Na pływalni w Gdańsku Żabiance do rywalizacji stawiło się jedenaścioro pływaków MAL WOPR. Po raz pierwszy w najstarszej kategorii rywalizowali pływacy z rocznika 2005, a wśród nich nasze doskonałe dziewczęta - Paulina Cierpiałowska, Nadia Walentynowicz, Magda Mroczek, Liliana Szpaczyńska oraz ostatnie wzmocnienie MAL WOPR, Klaudia Wolanin. Wszystkie wypadły bardzo dobrze, wywalczyły w sumie 11 medali i to w głównej mierze dzięki nim nasz klub uplasował się na 8 lokacie w klasyfikacji medalowej na 18 punktujących ekip.

Tradycyjnie nie zawiodła Paulina Cierpiałowska, zdobywając pierwsze miejsca we wszystkich swoich trzech startach. Została też oczywiście sklasyfikowana na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej z przewagą niemal 200 pkt nad kolejną zawodniczką. Przewaga jest o tyle istotna, że nasza zawodniczka nie będzie mogła wziąć udziału w drugiej rundzie, bowiem w tym czasie będzie startować na mityngu w Graz w Austrii. Wydaje się więc, że mimo nieobecności zaliczy kolejną, czwartą już z kolei wygraną w klasyfikacji generalnej Ligi Województwa Pomorskiego w Pływaniu.

Jak zwykle też w ślad za Pauliną i jej sukcesami poszły pozostałe czternastoletnie pływaczki MAL WOPR. Jest to bardzo ważne w kontekście lipcowych mistrzostw Polski w pływaniu, podczas których nasza damska sztafeta zrobi wszystko, by rywalizować o medale tej imprezy. Miejsce pierwsze i dwa trzecie zaliczyła w Gdańsku nasza najlepsza żabkarka, Liliana Szpaczyńska; druga i trzecia była pływająca grzbietem Nadia Walentynowicz, zaś kraulistka Magda Mroczek zajęła drugą i czwartą lokatę.

Ten mocny sztafetowy skład wzmocniła ostatnio Klaudia Wolanin, która była trzecia na dystansie 50 m stylem dowolnym. Występując też w składzie sztafety 4x100 dowolnym przyczyniła się do zajęcia przez nasze dziewczyny drugiego miejsca w kategorii 14-16 lat, a należy dodać, że wyprzedziły nas tylko zawodniczki starsze. Doskonale rokuje to na lipcową rywalizację sztafety w kategorii 14 lat w mistrzostwach Polski.

Warto odnotować też czwartą lokatę najstarszej pływaczki MAL WOPR, szesnastoletniej Anny Włodarczyk, która otarła się o podium na 50 m stylem klasycznym.

Do poziomu dziewcząt próbowali dorównać chłopcy, trzecie lokaty zajęli Konrad Patoka i Piotr Zakrzewski na dystansach 50 m odpowiednio motylkiem i grzbietem. Dwunasty po pierwszej rundzie jest najlepszy junior MAL WOPR, Jakub Grapentyn, który zanotował przy okazji nowy rekord życiowy na 50 m stylem grzbietowym (32,75 s). Nie należy zapominać też o dwóch nowych życiówkach, które zaliczył Piotr Szuryński na dystansie 200 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem klasycznym.

Młodzicy też z sukcesami

Ostatni do rywalizacji stanęli młodzicy, czyli zawodnicy z roczników 2006-2007, a wśród nich nasi członkowie kadry Pomorza: Wiktoria Grabara, Aleksandra Ziemińska oraz Kamil Czarnota. Cała trójka wypadła doskonale. Wiktoria zdobyła dwa srebrne medale, zaliczając przy okazji nowy rekord życiowy na 200 m stylem grzbietowym, ale co najważniejsze, uplasowała się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając o ponad 100 pkt kolejną zawodniczkę. Ola z nowym rekordem życiowym (1.25,32 minuty) wywalczyła srebro na 100 m stylem klasycznym, a Kamil zajął 4 miejsce na 400 m stylem dowolnym oraz zanotował nowy rekord życiowy na 200 m stylem grzbietowym (3.38,28). Pozostali młodzicy MAL WOPR startujący w Gdańsku Morenie: Agata Kupińska, Michalina Zielska, Igor Jastrzębski oraz Antoni Rozalewicz - zaliczyli nowe życiówki w obu swoich startach.

Występy zawodników MAL WOPR w pierwszych rundach ligi dają powody do zadowolenia. Cieszą nowe rekordy życiowe i zdobyte punkty. Na ostateczne podsumowanie lig musimy poczekać do kwietnia, kiedy to zawodnicy będą startować w drugich i ostatnich rundach.