Malbork. Maraton kajakowy znów odbył się na Nogacie. Pływali dwanaście godzin [ZDJĘCIA]

Przyjechali z różnych stron Polski, by wziąć udział w 12-godzinnym Malborskim Maratonie Kajakowym. To do nich w sobotę (12 września) należał Nogat. Impreza odbyła się w Malborku po raz czwarty.

Już o 6.30 pierwsi uczestnicy wyruszyli na rzekę, by pokonywać pętlę o długości 4000 m między drewnianym mostkiem przy zamku a dawną plażą wojskową. Start i meta znajdowały się przy Kąpielisku Miejskim przy ulicy Wileńskiej.

- „Ludzie z tytanu”, bo tak należy nazywać osoby, które podejmują wyzwanie wysiedzenia dwunastu godzin w kajaku, zjechali z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Krakowa, Gdańska, Dęblina, Puław, Białogardu, Poznania, Bydgoszczy, Lichenia, Gorzowa Wielkopolskiego i Warszawy. Sygnał do startu punktualnie o godz. 6.30 dał burmistrz Malborka, pan Marek Charzewski, a 30 startujących kajaków zrobiło falę niczym ogromny statek - informuje Michał Zielski, koordynator imprezy.

Czas maratonu został ustalony na 12 godzin, ale można było do woli schodzić na ląd, żeby odpocząć lub się pożywić. Po wznowieniu płynięcia uczestnik musiał to zgłosić sędziemu, a do ostatecznego wyniku liczyły się tylko pełne okrążenia. Zawody skończyły się o godz. 18.30. Wszystkim należy pogratulować hartu ducha i kondycji.

Najwięcej osób, bo 20 wystartowało w kategorii K1 mężczyzn (20-59 lat), walcząc o Puchar Burmistrza Malborka.

Popularny tytan z Białogardu, Piotr Rosada po raz kolejny nie dał szans swoim kolegom na zdobycie miejsca na tablicy chwały. Pogoda nie pozwoliła na ustanowienie rekordu trasy, jednak 112 km robi wrażenie. Drugie miejsce zajął Marek Bartnicki z wynikiem 106 km. Na najniższym stopniu podium stanął Artur Sumara, przepływając 102 km - informuje Michał Zielski.

W kategorii K1 kobiet wystartowało siedem pań, przepływając łącznie 490 km.

- Rywalizacja była zacięta i tytuł Najtwardszej Lady otrzymała Izabela Penczek z wynikiem 96 km, która tym samym pobiła rekord trasy wśród pań. Drugie miejsce podium należy do Agnieszki Uklańskiej z wynikiem 86 km, trzecie miejsce zajęła Danuta Pawlik - 82 km. Ogromne brawa należą się reprezentantce Malborka, Sylwii Staroście-Romańczuk, która jest nowicjuszką maratonów kajakowych i przepłynęła 56 km – relacjonuje Michał Zielski.

W K2 open jedyna dwójka w tej kategorii, czyli reprezentanci Łowicza: Ewa i Andrzej Lendzionowie zakończyli zmagania z wynikiem 90 km. Taki sam dystans pokonał zwycięzca wśród weteranów - 65-letni Marian Nowak ze Szczecina.

ZOBACZ:

Nowością w tym roku była kategoria „teenager”, w której sił spróbowały dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat. W tym przypadku uczestnicy (trzy jedynki i jedna dwójka) rywalizowali przez sześć godzin, od godz. 10 do 16. Jedyną dwójką był dobrze rokujący mikst w składzie Michasia Zielska oraz Janek Penczek, wspólnie pokonali 14 km Wyniki w kategorii K1 teenager: I miejsce zajął Bartłomiej Lewinski 24 km, II miejsce Dawid Lewinski 8 km, III miejsce Maxymilian Mazur 2 km.

Wszyscy kajakarze w malborskich zawodach pokonali łącznie 2430 km, czyli średnio 70 km każdy kajak.

Impreza, organizowana przez Stowarzyszenie Przyjazne Przedszkole w Starym Polu oraz Malborskie Stowarzyszenie Sportowe Lena przy wsparciu miasta Malbork i gminy Stare Pole, była częścią cyklu maratonów kajakowych Canoa Cup.