Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Matury próbne 2021 w reżimie sanitarnym. W I LO prawie wszystkie egzaminy odbyły się stacjonarnie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Maturzyści w środę (16.03.2021 r.) kończą maraton próbnych egzaminów. Na poziomie podstawowym wszystkie malborskie szkoły zorganizowały maturę w trybie stacjonarnym, a I Liceum Ogólnokształcące zrobiło to także na poziomie rozszerzonym.

Terminy próbnych matur z powodu panującej epidemii i towarzyszących jej obostrzeń były dwukrotnie zmieniane. Egzaminy rozpoczęły się za trzecim razem - 2 marca według harmonogramu przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Rozporządzenie ministra edukacji i nauki dało możliwość przeprowadzenia próbnych matur w trybie stacjonarnym i z tego skorzystaliśmy. Wszystkie egzaminy na poziomie podstawowym i rozszerzonym odbyły się w szkole, z wyjątkiem informatyki, która została przeprowadzona zdalnie – mówi Hanna Lalak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku.

Wszystko oczywiście w reżimie sanitarnym i w sposób zapewniający dystans, czyli albo w auli, albo w salach lekcyjnych, ale w małych grupach. Uczniowie pisali w dwóch turach - o godz. 9 i 14, żeby spełnić wymóg zachowania bezpiecznych odległości.

Maturzyści czują powagę sytuacji. To przecież egzamin dojrzałości

Maraton zakończył się w środę (16 marca) maturą próbną z geografii na poziomie rozszerzonym.

- Stresu nie ma, bo uważam, że jestem dobrze przygotowany, mamy dobrych nauczycieli. Poza tym jestem świadomy tego, że jeśli teraz nie pójdzie mi jakoś super, to mam jeszcze półtora miesiąca, żeby się doszkolić – mówi Wojciech Bartczak, tegoroczny maturzysta. - Szczerze mówiąc, trudno jest się zmobilizować podczas nauki zdalnej, ale wiem, że przede mną egzamin dorosłości, nie mogę tego „położyć” i muszę się zmotywować tak, żeby się uczyć.

Przygotowania do próbnych matur na pewno minęły intensywnie.

- To jest taki, można powiedzieć, ostateczny sprawdzian. Ale dzięki temu będzie wiadomo, co jeszcze trzeba sobie powtórzyć. W moim przypadku egzaminy poszły raczej dobrze. Pewne trudności sprawiła mi matematyka, ale spodziewałem się tego, bo nie jestem „matematyczny”. Arkusze są sprawdzone, więc już mam pełną jasność, nad czym muszę popracować – dodaje Filip Słończyński.

Filip jest bardziej humanistą, czego dowiódł w jedenastej edycji ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Historycznej
organizowanym przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Gdyni. Zajął pierwsze miejsce, wygrał indeks i jeśli będzie chciał tam studiować, pozostaje tylko zdać maturę.

Arkusze egzaminacyjne trafiają do sejfu na kwarantannę

W I LO do egzaminów na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, angielski) przystąpiło 94 proc. tegorocznych maturzystów.

- A od 8 marca rozpoczęliśmy egzaminy na poziomie rozszerzonym. Był to angielski, do którego przystąpiło 51 proc. naszych maturzystów, polski - 23 proc., biologia – 22 proc., matematyka – 21 proc., geografia – 17 proc. Uczniowie przystępowali też do próbnych egzaminów na poziomie rozszerzonym m.in. z języka rosyjskiego, niemieckiego, informatyki, chemii, fizyki, historii, WOS, historii – wylicza Dorota Klofczyńska, wicedyrektor I LO. - Wysoka frekwencja jest chyba najlepszym dowodem na to, że młodzież potrzebuje tych egzaminów, potrzebuje sprawdzić swoją wiedzę i dowiedzieć się, co jeszcze trzeba uzupełnić.

W tym roku do matury powinno podejść 101 uczniów I LO. Nie wszyscy mogli wziąć udział w próbnych egzaminach. Niektórzy znajdowali się w tym czasie w kwarantannie.

Ale arkusze egzaminacyjne są dostępne. Nauczyciele omawiają wyniki próbnych matur, analizują zadania, rozwiązują. Ci uczniowie, którzy nie mogli wziąć udziału w egzaminach próbnych, na pewno będą uczestniczyli w zajęciach podsumowujących – mówi Hanna Lalak.

Wyniki próbnych matur jeszcze nie są znane. Najpierw arkusze trafiają na trzy dni do sejfu, gdzie przechodzą „kwarantannę”. Następnie wydawane są nauczycielom, którzy mają dwa tygodnie na sprawdzenie.

- Jeszcze wniosków nie możemy wyciągnąć. Po rozmowach z uczniami możemy ogólnie powiedzieć, że są zadowoleni z języka polskiego, dobrze wypowiadali się na temat informatyki – dodaje dyrektor I LO.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zadecydowała, że w 2021 roku egzamin dojrzałości w liceach i technikach odbędzie się w terminie głównym między 4 maja a 20 maja.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto