Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Miasto docenione za szacunek do wody w ogólnopolskim rankingu Water City Index 2020. Sprawdź, za co to wyróżnienie

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
17 czerwca to doroczny Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Malbork został doceniony przez ekspertów za swoje działania i szacunek dla wody. W rankingu Water City Index 2020, czyli efektywności wykorzystania zasobów wodnych, w kategorii średnich miast zajął drugie miejsce. To wysoka pozycja, bo łącznie przebadano 218 ośrodków różnej wielkości. Za co te wysokie oceny?

Burmistrz Marek Charzewski odebrał statuetkę dla Malborka w rankingu Water City Index 2020 (WCI). Brzmi światowo i w pierwszej chwili niezrozumiale. Ale w raporcie bardzo szeroko zaprezentowano przede wszystkim mocne i słabe strony oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania zasobami wody w polskich miastach.

To bardzo ważna problematyka, zwłaszcza w Światowym Dniu Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy, który obchodzony jest 17 czerwca. Ustanowiła go w 1995 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, by zwrócić uwagę na problematykę braku wody. To dlatego, że susza, obok powodzi, jest jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę.

Woda w mieście płynie nie tylko z kranu

Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie w sumie 218 polskich miast w ramach czterech obszarów oraz 14 kategorii:

  • życie - woda pitna, kanalizacja, dostęp do wody, oczyszczanie wody, utrzymanie infrastruktury;
  • kultura i ludzie - błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska, rekreacja, edukacja;
  • zagrożenie - powódź, niedobór (susza), wody opadowe, aktywność samorządu;
  • gospodarka i biznes - woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny.

Ale ranking nie powstał po to, by bić brawa, lecz przede wszystkim dlatego, by zwrócić uwagę na wodne problemy. Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wodnych w Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca naszego kraju w okresie suszy przypada zaledwie 1000 m sześc. wody na cały rok. To cztery razy mniej niż w innych państwach UE.

- W obliczu zmian klimatu i pogłębiania się dramatycznych ich konsekwencji, globalna perspektywa rozumienia wyzwania jakim jest gospodarowanie wodą i konieczność podejmowania działań w skali globalnej jest oczywista. Jednocześnie musi się zmienić podejście do problemu wody – z reaktywnego na prospektywne (from response to preparedness). To pociąga za sobą transformację myślenia o wodzie w mieście i sposobu zorganizowania miasta jako złożonego systemu wodnego. Tylko w ten sposób można dokonać długofalowej adaptacji miasta do zmian klimatu, których cofnąć się nie da. Dlatego kontynuujemy tworzenie rankingu Water City Index (Indeks Wodnych Miast), które nadal jest w Polsce przedsięwzięciem nowatorskim. Stanowi zaczyn do dyskusji samorządów terytorialnych oraz z samorządami terytorialnymi na temat możliwości poprawy efektywności wykorzystania zasobów wody – tłumaczy prof. dr hab. Jerzy Hausner, współtwórca raportu.

Nadzwyczajna sytuacja, z którą zmaga się świat w 2020 r. sprawiła, że mieszkańcy miast zaczęli doceniać to, co mają w zasięgu ręki.

- Obecny czas pandemii wirusa COVID-19 zmusił nas również do refleksji nad tym, gdzie i jak możemy spędzać czas wolny, szczególnie w warunkach ograniczonej migracji. Obecna sytuacja sprawiła, że zaczęliśmy szukać miejsc odpoczynku w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania. Zaczęliśmy dostrzegać najbliższe otoczenie i stawiać dla niego wymagania. To już dziś powoduje, że miasta, jako największe skupiska ludzi, muszą zadbać o przestrzeń dla czasu wolnego. Takimi miejscami są bez wątpienia lokalizacje blisko wody, dające możliwość uprawiania sportów, odpoczynku na łonie natury w towarzystwie błękitnego zasobu. Podstawą jednak jest wykorzystanie potencjału jakim jest woda – woda w mieście – komentuje Jarosław Miziołek, prezes zarządu w Arcadis sp. z o.o., która zainicjowała powstanie wodnego raportu.

Statuetki dla najlepszych. Malbork „na pudle”

Tegoroczny indeks stanowi kontynuację raportu wydanego w 2019 r. W odróżnieniu od zeszłorocznej edycji, WCI 2020 został odrębnie przygotowany dla: 8 metropolii, 58 miast na prawach powiatu oraz 152 miast nie będących miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców.

Statuetki otrzymało 9 miast wyróżnionych w każdej z trzech kategorii. Malbork znalazł się w rankingu dla miast średniej wielkości. I wypadł znakomicie, awansując z 14 pozycji w 2019 r.

Oto ranking dla miast średniej wielkości

  • 1 miejsce - Szczytno
  • 2 miejsce - Malbork
  • 3 miejsce - Mrągowo

Ranking dla metropolii

  • 1 miejsce - Wrocław
  • 2 miejsce - Bydgoszcz
  • 3 miejsce - Gdańsk

Miasta na prawach powiatu

  • 1 miejsce - Gliwice
  • 2 miejsce - Rzeszów
  • 3 miejsce - Świnoujście

Za realizację Water City Index 2020 odpowiedzialni byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, która jest organizatorem międzynarodowego kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit. Oto oni:

  • prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej,
  • dr Michał Kudłacz, Katedra Polityk Publicznych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ekspert OEES,
  • dr Jakub Głowacki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  • Krzysztof Kutek, dyrektor Pionu Wody w Arcadis,
  • Marcin Ćmielewski, specjalista ds. gospodarki wodnej w Arcadis.

Do współpracy zaproszono ponadto ekspertów Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziennikarzy branżowych mediów.

Za co Malbork został doceniony? Jeśli chcecie wiedzieć, jakie jest lokalne podejście do wody, przejrzyjcie naszą galerię. Miasto w wodnych liczbach wygląda imponująco. Na pewno o wielu rzeczach nie wiedzieliście.

Malbork. Zbiornik retencyjny na ul. Jagiellońskiej gotowy. B...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto