Nasza Loteria

"Malbork między polityką a sacrum". Od września kolejna międzynarodowa wystawa w Muzeum Zamkowym. Narodziny "białej legendy" o Krzyżakach

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Malborski zamek po rekonstrukcji romantycznej, czyli z pierwszej połowy XIX wieku, można było zobaczyć na wystawie w Muzeum Zamkowym w 2015 roku.
Malborski zamek po rekonstrukcji romantycznej, czyli z pierwszej połowy XIX wieku, można było zobaczyć na wystawie w Muzeum Zamkowym w 2015 roku. materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
„Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę – Malbork między polityką a sacrum (1772-1856)”. Tym przyciągającym uwagę tytułem Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na trzecią już, dużą, międzynarodową wystawę czasową.

Było już o państwie zakonu krzyżackiego w czasach jego potęgi i upadku, potem o Malborku jako rezydencji, twierdzy i włościach królów polskich, a teraz czas na ciąg dalszy opowieści o zamku, czyli trzecią dużą wystawę czasową. Ta historia zaczyna się od pierwszego rozbioru Polski i wkroczeniu wojsk pruskich do zamku, a poświęcona będzie dewastacji budowli na przełomie XVIII i XVIII wieku i pierwszej restauracji w stylu romantycznym (1817–1856).

Twórcy ekspozycji „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę – Malbork między polityką a sacrum (1772-1856)” przypominają, że w ostatniej ćwierci XVIII i początkach XIX wieku w wyniku decyzji administracji pruskiej wygląd zamku zmienił się radykalnie. Od piękna architektury ważniejsza była użyteczność budowli, co wpisywało się w ogólną strategię zagospodarowywania nowych prowincji. Przebudowy sprawiły, że dawna stolica wielkich mistrzów krzyżackich, potem rezydencja królów polskich zmieniła się w jednostkę militarną.

Koszary na Zamku Wysokim, konie w Wielkim Refektarzu

Na swojej stronie internetowej Muzeum Zamkowe przypomina, że "we wrześniu 1772 roku Malbork zajmują wojska pruskie. Kwaterują na Zamku Wysokim, w urządzonych tu w latach 1737-44 koszarach polskiego regimentu piechoty. Nie były one wystarczająco duże, toteż niebawem rozpoczęto ich rozbudowę. Zamurowano krużganki i wykuto bramę w skrzydle południowym (w stronę miasta). Na Zamku Średnim, w Wielkim Refektarzu, urządzono salę musztry konnej: powiększono portal główny, zerwano ceramiczną posadzkę, zamurowano część okien. W latach 80. w Pałacu Wielkich Mistrzów pojawiła się przędzalnia bawełny, mieszkania dla tkaczy i szyprów rzecznych. Był to początek blisko dwudziestoletnich prac budowlano-rozbiórkowych na zamku."

Znaleźli się jednak tacy, którzy głośno przekonywali, że to zły kierunek. W 1799 roku ukazał się album z widokami Malborka autorstwa trzech Fryderyków: Gillego (rysunki), Fricka (sztychy) i Rabego (plany). Wstęp historyczny napisał Konrad Levezow. Zamiarem autorów było uczulenie opinii publicznej na piękno zabytkowej twierdzy i nakłonienie stosownych władz do zaprzestania jej rozbiórki - przypomina Muzeum Zamkowe.

Nie poskutkowało. Jeszcze w 1799 r. król Fryderyk Wilhelm III wydał rozkaz gabinetowy, na mocy którego Zamek Wysoki, dawny klasztor w okresie państwa zakonnego, został zamieniony w magazyny wojskowe.

- Rozpoczęte w 1801 roku prace zmieniły gruntownie zewnętrzną bryłę obiektu. Zamurowano wszystkie (poza kościołem) średniowieczne otwory okienne i wykuto inne, rozmieszczone stosownie do nowych podziałów wnętrz. Elewacje zewnętrzne otynkowano, całość nakryto nowym niskim dachem. Wyburzono resztki średniowiecznych sklepień i ścian wewnętrznych, dając na ich miejsce drewniane stropy. Podobnie postąpiono na Zamku Średnim, gdzie skrzydło wschodnie przekształcono w spichlerz - czytamy w rysie historycznym.

Muzeum Zamkowe przypomina, że przełom w postrzeganiu zamku przez administrację pruską nastąpił w 1803 r. po artykule Maxa von Schenkendorfa, studenta z Królewca. Młody poeta epoki romantyzmu w jednej z berlińskich gazet w 1803 roku ostro zaprotestował przeciw burzeniu średniowiecznego zabytku. Apel najwyraźniej padł na podatny grunt. Rok później nowy rozkaz gabinetowy zakazał kontynuacji rozbiórki. Z czasem centralne władze pruskie w Berlinie jeszcze bardziej zmieniły podejście do malborskiego zamku i w efekcie w sierpniu 1817 roku rozpoczęła się pierwsza restauracja.

Krzyżacy jako motyw pruskiej propagandy

Jak informuje Muzeum Zamkowe, eksponaty zgromadzone na wystawie przeprowadzą zwiedzających przez historię przemian budowlanych zamku, prezentując częściową dewastację z końca XVIII wieku „wraz z fazami kształtowania się Pruskiego Panteonu - politycznej kreacji z czasów romantycznych. Zostaną zaprezentowane wątki ideologiczne, ukazujące zamek krzyżacki w Malborku jako element patriotycznej pochwały zakonu w społeczeństwie pruskim, kiedy stał się romantycznym symbolem, swoistym znakiem pamięci, łączącym wszystkich mieszkańców prowincji pruskiej pod patronatem Hohenzollernów”. Tak narodziła się „biała legenda” o zakonie krzyżackim.

Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. cykl „Schloss Marienburg in Preussen” (pierwszy album graficznych widoków zamku malborskiego z końca XVIII wieku), eksponaty ukazujące symbole jedności monarchii pruskiej i jej poddanych powstałe w tamtym okresie, wybitne przykłady malarstwa historycznego i oszklenia witrażowego. Eksponaty będą pochodziły z kolekcji:

 • Muzeum Zamkowego w Malborku,
 • Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu,
 • Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku,
 • Muzeum Narodowego w Gdańsku,
 • Muzeum Narodowego w Krakowie,
 • Zamku Królewskiego w Warszawie,
 • Biblioteki Elbląskiej,
 • Biblioteki Gdańskiej PAN,
 • Archiwum Państwowego w Gdańsku,
 • Archiwum Państwowego w Malborku,
 • instytucji niemieckich - z Berlina, Poczdamu, Karlsruhe,
 • kolekcji prywatnych.

- Wystawa prezentuje po raz pierwszy w tak szerokim zakresie, jak dotąd wciąż mało znany, okres w historii zamku malborskiego i związaną z nią historyczną wykładnię traktującą o podłożach ideowych romantycznej restauracji, która odbywała się przy znacznym wsparciu mieszkańców prowincji różnych stanów i rodziny królewskiej. Zobaczymy na niej nieistniejący, zatarty już w kolejnych fazach przebudowy, portret zabytku z pierwszej połowy XIX wieku. Zgromadzone na wystawie artefakty ze zbiorów niemieckich w wielu przypadkach po raz pierwszy zawitają do Polski, co stanowi owoc dobrej współpracy i rangi ekspozycji – wyjaśnia Justyna Lijka z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Zamkowego, kurator wystawy.

Zamek - pomnik skomplikowanej historii tych ziem

W przygotowaniu ekspozycji, również jako członek zespołu kuratorskiego, czynnie uczestniczył dyrektor Muzeum Zamkowego. Dr hab. Janusz Trupinda przypomina, że systematyczne badania i prace konserwatorskie są prowadzone w zamku od ponad 200 lat, a przy kolejnych odbudowach i restauracjach używane były argumenty nie tylko naukowe i konserwatorskie, ale także ideologiczne.

Malbork nie jest bowiem obiektem neutralnym ideologicznie. Jest wpisany w skomplikowaną historię ziem dzisiejszej północnej Polski, łączy dzieje pogańskich plemion pruskich, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Królestwa Prus i zjednoczonych Niemiec, a nieodłącznym elementem jego historii, nie tylko średniowiecznej, jest zakon krzyżacki i jego legenda o pozytywnym i negatywnym zabarwieniu. Wszystkie te czynniki miały wpływ na proces funkcjonowania zamku i jego odbudowy w XIX i XX wieku. Prezentowana wystawa jest opowieścią o zamku ze szczególnym uwzględnieniem początków jego odbudowy w pierwszej połowie XIX wieku - wyjaśnia dyrektor Trupinda.

Zespół kuratorski prócz Justyny Lijki i Janusza Trupindy tworzą również dr hab. Christofer Herrmann, Bartłomiej Butryn, Artur Dobry i Bartosz Skop.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 17 września 2022 r. Warto wiedzieć, że teksty i opisy eksponatów zostały sporządzone w formacie ETR, łatwym do czytania i zrozumienia, które pomogą osobom z dysfunkcjami intelektualnymi zapoznać się z ekspozycją. Dodajmy, że jesienne wydarzenie wpisuje się w 25 rocznicę wpisania zamku na listę UNESCO, co – jak podkreśla dyrektor Trupinda - „jest potwierdzeniem jego znaczenia dla całej ludzkości”.

Zobacz zamek w Malborku z I poł. XIX wieku. Tak go uwiecznił...

od 16 lat
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto