Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej będzie można śledzić dzięki nowym technologiom. To już w przyszłym tygodniu

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Przez koronawirusa nie udało się wszystkiego zorganizować tak, by XIX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej był świętem pełnym radości, muzyki i barwnych historycznych strojów. Tym razem główne wydarzenia przeniosły się do sieci, nie ma także korowodu, który był atrakcją i dla mieszkańców, i dla turystów.

Przez pandemię dużo skromniej niż zwykle zapowiada się XIX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”. Potrwa dwa dni, w poniedziałek i wtorek (7 i 8 czerwca 2021 r.), głównie w formule online.
Średniowieczni twórcy nawet nie mogli o tym tylko pomarzyć, a dla współczesnych to normalne, że w razie czego można sięgnąć po smartfona, dzięki czemu występ można obejrzeć w każdym zakątku globu, gdzie dociera internet.

Ale festiwal kultury dawnej, jak tłumaczą organizatorzy z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, to impreza skierowana głównie do mieszkańców Malborka wraz z ich aktywnym udziałem. W normalnej sytuacji bez koronawirusa dzieci i młodzież w pięknych stylizowanych przebraniach idą ulicami miasta w barwnym korowodzie, biorą udział w licznych warsztatach i konkursach, w grach miejskich, organizowana jest wystawa prac plastycznych.

Festiwal jest też ogromną atrakcją dla turystów. W trakcie jego trwania można posłuchać muzyki dawnej na żywo, posłuchać wiernych replik instrumentów z dalekiej przeszłości, poznać dawne pieśni, tańce i stroje a także zobaczyć różne formy teatralne. Wisienką na torcie był zawsze koncert galowy na zamku, który jest wielkim przeżyciem nie tylko dla odbiorców, ale także dla wykonawców – ubolewają organizatorzy.

Tym razem konkurs muzyczny odbędzie się w zdalnej formule, a wszystkie prezentacje zespołów będzie można zobaczyć na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

- Serdecznie zapraszamy do śledzenia działań festiwalowych, prezentacji muzycznych, wywiadów na stronach MCKiE, miasta oraz w Radio Malbork. Dzieci i młodzież zapraszamy również do udziału w konkursach z nagrodami. Paradoksalnie w tym roku kultura dawna prezentowana będzie w sposób niezwykle nowoczesny – mówi Maria Seibert, dyrektor artystyczna festiwalu.

W tym roku w konkursie muzycznym wystąpią:

  1. Favorito - Białystok, zespół instrumentalny
  2. Lunaris - Lębork, zespół instrumentalny
  3. Il Vento Musicale - Elbląg, zespół instrumentalny
  4. Flauti Divertenti - Wola Rasztowska, zespół instrumentalny
  5. Discantus - Gdynia, zespół instrumentalno-wokalny
  6. Efascinato - Raszków, zespół instrumentalno-wokalny
  7. Lux Antiqua - Poznań, zespół instrumentalno-wokalny
  8. Fistulatores Novienses – Nowe, zespół instrumentalno-wokalny
  9. Cantus Mariae - Malbork, zespół wokalny
  10. Portamento - Starachowice, zespół wokalny

Centrum wydarzeń będzie jak co roku Ratusz na Starym Mieście, bo festiwal to również żywa lekcja historii. Nie zabraknie więc zajęć edukacyjnych, warsztatów, konkurów dla dzieci i młodzieży oraz wystawy prac plastycznych.

Tak było przez wiele lat. Warto przypomnieć, że idea festiwalu narodziła się pod koniec 1999 r. W czerwcu 2000 r. Młodzieżowy Dom Kultury, współpracując z Urzędem Miasta Malborka, zorganizował jednodniową imprezę opartą na średniowiecznych wydarzeniach historycznych miasta - Dzień Kazimierzowski. W 2001 r. były to już dwudniowe Ogólnopolskie Spotkania Muzyki Dawnej odbywające się w salach Muzeum Zamkowego, które po dwóch latach zaowocowały Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczna, jubileuszowa edycja będzie mogła odbyć się już w normalnych warunkach ze wszystkimi punktami programu i wieloma uczestnikami. Pamiętamy przecież lata, kiedy gościliśmy np. przedstawicieli wszystkich miast partnerskich, kiedy przyjeżdżały do nas zespoły z Rosji, Białorusi, Niemiec, Holandii, a nawet Japonii. Na pewno do tego wrócimy – deklaruje Maria Seibert.

Partnerami tegorocznego wydarzenia są Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku, Muzeum Zamkowe w Malborku i PTTK Oddział Malbork.

Rozpoczął się piętnasty Festiwal Kultury Dawnej w Malborku. ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto