Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Mieszkańcy wyrzucają śmieci "na gapę". Czy niepłacących znajdzie specjalna aplikacja? Władze chcą skorzystać z doświadczeń Tczewa

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Kilka tysięcy mieszkańców Malborka wciąż unika płacenia za śmieci. Miasto nie wyklucza, że skorzysta z aplikacji, która takie osoby namierzy. Na razie władze podglądają sąsiadów z Tczewa. Tam takie rozwiązanie już działa.

W Malborku 2021 r. niewiele różni się od 2020 r. jeśli chodzi o liczbę osób, które obejmuje system śmieciowy. A to oznacza, że wciąż ok. 6000 mieszkańców nie uważa, że regularne opłacanie rachunków za śmieci to ich obowiązek. Nie są w ogóle wykazani w deklaracjach składanych w Urzędzie Miasta. Skutek? Zameldowanych jest ok. 36,8 malborczyków. ale to ceny dla pozostałych 31 tys. rosną, bo ktoś musi pokryć koszty wywozu i utylizacji odpadów.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nie da się przeprowadzać kontroli w domach i mieszkaniach. Według zapowiedzi, miał to być jeden ze sposobów uszczelniania systemu.

Niestety, obecnie nie mamy możliwości wejścia wszędzie. Jest dużo do zrobienia, ale wyszły takie okoliczności, które nie pozwalają nam tego robić – przyznaje Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Po pół roku widać, że ci, którzy płacili, nadal płacą, rachunki są regulowane w dziewięćdziesięciu paru procentach. Ale wyrzucający śmieci "na gapę" raczej nie ustawiają się w kolejkach przed Urzędem Miasta z wypełnionymi prawidłowo deklaracjami.

Ludzi w systemie nie przybywa, chyba że się rodzą i są wtedy zgłaszani. Ale mieszkańcy sami z siebie się nie zgłaszają. Póki nie dojdzie do kontroli, to podejrzewam, że osób objętych naszym systemem nie przybędzie – uważa wiceburmistrz Barnaś.

Dlatego niepłacący powinni się mieć na baczności. Być może wkrótce takie analizy będzie robić… sztuczna inteligencja. Miasto chce iść drogą innych miast i gmin, które korzystają z gotowych aplikacji. Najbliżej jest Tczew i to tam nasi włodarze będą podglądać, czy faktycznie to działa.
Chodzi o porównanie danych pozyskiwanych z rozmaitych baz: placówek oświatowych, opieki społecznej, zarządców nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowych, „wodociągów” czy USC. W ten komputer wychwyci, że ktoś w deklaracji ma trzech domowników, a jest ich faktycznie pięcioro, bo to wynika choćby z liczby świadczeń na dzieci itp.

W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, zostaną przeprowadzone kontrole, m.in. przez strażników miejskich oraz postępowania wyjaśniające - informuje Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Niewykluczone, że opłaty da się naliczyć wstecz. Czyli, jak w przysłowiu: "Chytry dwa razy traci", bo można nieźle dostać wtedy po kieszeni. Gdy u sąsiadów za Wisłą metoda się sprawdzi, może zostać przeszczepiona do Malborka.

Jeśli chodzi o to „szukanie dusz”, to czekamy na efekty, bo Tczew już ten system wdraża. Jestem w kontakcie z wiceprezydentem, spotkam się z nim i zobaczę, jak to wygląda i przede wszystkim, ile to kosztuje – słyszymy od Józefa Barnasia.

Świdnik, który jako pierwszy zaczął posługiwać się algorytmem wyłapującym nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych deklarował, że będzie się dzielił aplikacją nieodpłatnie.

To właśnie o tym świdnickim rozwiązaniu wspominał niedawno Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta Malborka.

Bezpłatne rzeczy nieraz dużo kosztują. Dlatego, jeśli chodzi o śmieci, podglądamy, jak to robi Tczew. Tym bardziej, że Tczew podpatruje nas, jeśli chodzi elektryczne autobusy – mówi o współpracy z sąsiadami zza Wisły Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Jak zapowiedział wiceburmistrz Józef Barnaś, trwają prace nad nową deklaracją śmieciową. Może więc przy jego wypełnianiu komuś zadrży ręka, gdy będzie podawał liczbę mieszkańców?

Malbork. Uliczne kosze to przedmiot pożądania mieszkańców. M...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto